« Powrót do strony głównej

2019-05-15 18:12

Putin o spotkaniu z Trumpem: Jesteśmy gotowi do rozmów w każdym miejscu

Rosja jest gotowa do dalszych kontaktów z USA i "otwarta na rozmowy w jakimkolwiek miejscu"; najbliższa okazja do spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem nadarzy się w Osace podczas szczytu G20 - oznajmił w środę rosyjski prezydent Władimir Putin.
2019-05-15 18:08

Prezydent Austrii spotkał się z Putinem. Potwierdził poparcie dla Nord Stream 2

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powiedział w środę po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że austriacki koncern OMV nie zamierza wycofywać się z projektu Nord Stream 2. Putin mówił, że Rosja gotowa jest "iść do końca" w jego realizacji.
2019-05-14 14:20

Rosja z nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, która m.in. głosi, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.
2019-05-13 22:59

Trump zapowiada spotkania z Putinem i Xi na szczycie G20 w Osace

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Mówił też m.in. o Iranie i o relacjach handlowych z Chinami.

2019-05-05 10:22

Rośnie napięcie między Rosją i NATO. Moskwa zwiększa zasięg swojego oddziaływania w Europie

Zaostrzenie sytuacji na linii Rosja-Sojusz Północnoatlantycki w 2018 r. to jeden z głównych wniosków płynących z lektury raportu opracowanego przez Norweskie Siły Zbrojne.
2019-05-03 21:00

Szczyt na Wyspie Rosyjskiej. Do czego dzisiaj są sobie potrzebne Rosja i Korea Północna?

25 kwietnia na Wyspie Rosyjskiej, na terenie Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego we Władywostoku, odbyło się spotkanie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Władimirem Putinem. Ciepło powitany chlebem i solą Kim powiedział, iż ma nadzieję, że ta wizyta wpłynie na umocnienie ?tradycyjnie przyjaznych stosunków Korei Północnej i Rosji?.
2019-05-03 19:56

Kreml: Putin i Trump rozmawiali o Korei Płn., Ukrainie i Wenezueli

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump w rozmowie telefonicznej omówili sytuację w Korei Północnej i na Ukrainie; Putin podkreślił, że w Wenezueli jedynie jej obywatele mają prawo do określania przyszłości kraju - poinformował w piątek Kreml.
2019-05-01 13:34

Uproszczone obywatelstwo Rosji dla niektórych Ukraińców staje się faktem. Putin podpisał dekret

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przyznaniu prawa do otrzymania w uproszczonym trybie obywatelstwa rosyjskiego niektórym kategoriom obywateli Ukrainy. Chodzi w szczególności o obywateli Ukrainy urodzonych na Krymie.
2019-04-30 19:31

Putin: Sprawa zanieczyszczenia ropy to poważna szkoda wizerunkowa

Prezydent Rosji Władimir Putin uznał we wtorek kwestię zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń za bardzo poważną szkodę gospodarczą, materialną i wizerunkową dla kraju. Putin spotkał się tego dnia z szefem koncernu Transnieft Nikołajem Tokariewem.
2019-04-30 17:01

Szef MSZ: Rosja to główne zagrożenie dla Europy Środkowej

Polska i Łotwa podobnie oceniają zagrożenia dla państw środkowoeuropejskich; to Rosja i jej agresywna polityka jest głównym zagrożeniem - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem w Warszawie.
2019-04-29 15:42

Putin straszy Ukrainę odcięciem od gazu. "To brednie, oszustwo, nie ma żadnego rewersu"

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie rosyjskiego surowca.
2019-04-29 13:54

Putin: Jeśli będziemy mieli wspólne obywatelstwo, to i Rosjanie i Ukraińcy tylko na tym zyskają

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Rosjanie i Ukraińcy zyskają, jeśli istnieć będzie wspólne obywatelstwo. Powtórzył opinię, którą wyrażał publicznie wcześniej, że Ukraińcy i Rosjanie są jednym narodem.
2019-04-27 14:02

Putin: Jeśli nie będzie tranzytu gazu z Rosji, Ukraina pozostanie bez zaopatrzenia w surowiec

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w sobotę, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium tego kraju. Kwestię tranzytu wymienił jako temat ewentualnych rozmów z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
2019-04-27 12:23

Putin: Rozważamy uproszczenie udzielania paszportów dla wszystkich Ukraińców

Przebywający w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, że Moskwa rozważa objęcie uproszczonym trybem udzielania obywatelstwa wszystkich Ukraińców, a nie tylko mieszkańców Donbasu.
2019-04-27 10:42

Putin rozdaje obywatelstwo Rosji mieszkańcom Donbasu. Niemcy: "To bardzo alarmujący sygnał"

Wicerzeczniczka niemieckiego rządu Ulrike Demmer podkreśliła, że pretekstem do aneksji Krymu przez Moskwę była konieczność obrony obywateli Rosji. Skomentowała w ten sposób dekret ułatwiający przyznawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy.
2019-04-26 14:56

MSZ: Dekret Putina ws. paszportów dla Ukraińców stoi w sprzeczności z Porozumieniami Mińskimi

Dekret prezydenta Rosji Władimira Putina umożliwiający nadawanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanego Donbasu w uproszczonym trybie stoi sprzeczności z duchem Porozumień Mińskich; jednoznacznie potępiamy prowadzoną przez Moskwę politykę "paszportyzacji" - oświadczyło polskie MSZ.
2019-04-25 13:21

Koniec szczytu Putin-Kim. Prezydent Rosji jest "zadowolony z rozmów"

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie zakończył się w czwartek szczyt przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una. Putin zapewnił, że strony są zadowolone z wyników; nie przewidziano dokumentu końcowego po szczycie.
2019-04-25 12:39

Putin: Wyniki wyborów na Ukrainie to klęska polityki Poroszenki

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie jako "całkowitą klęskę" polityki dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenki. Oznajmił, że Rosja przyjrzy się "pierwszym krokom" nowych władz w Kijowie.
2019-04-25 12:00

Putin: Nie ma niczego niezwykłego w paszportach dla Donbasu. To jak Karta Polaka

Prezydent Rosji Władimir Putin, komentując w czwartek decyzję o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców ukraińskiego Donbasu, powiedział, że nie ma w tej decyzji niczego niezwykłego; podał m.in. przykład Karty Polaka.
2019-04-25 07:42

Spotkanie Putina i Kim Dzong Una we Władywostoku: "Bardzo wiele można zrobić"

Rozmowy przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una, rozpoczęły się w czwartek we Władywostoku. Putin zapewnił, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem zabiegi Pjongjangu o normalizację stosunków z USA, jak również z Koreą Południową.
2019-04-24 16:07

Uzyskiwanie rosyjskiego obywatelstwa przez mieszkańców Donbasu będzie prostsze. Putin podpisał dekret

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. Ich wnioski o obywatelstwo powinny być rozpatrywane nie dłużej niż trzy miesiące - stanowi dekret.
2019-04-18 15:20

Kim Dzong Un spotka się z Putinem. Kreml boi się odpływu taniej siły roboczej z Korei?

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybędzie w tym miesiącu do Rosji na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował w czwartek Kreml w komunikacie. Wizyta odbędzie się na zaproszenie Putina. Dokładnego terminu ani miejsca spotkania nie podano.
2019-04-10 08:22

Ropa drożeje. Obawy o konflikt w Libii mają większą moc niż cięcie prognoz MFW

Ropa naftowa na giełdach paliw drożeje - obawy o konflikt w Libii i o możliwe zakłócenia w dostawach ropy z tego kraju mają większą moc niż fakt, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla globalnej gospodarki, a prezydent Rosji Władimir Putin ostrzega o możliwych dalszych cięciach produkcji ropy przez OPEC+ - podają maklerzy.
2019-04-09 19:16

Putin: Wyniki raportu Muellera nt. Donalda Trumpa były przewidywalne

Wyniki raportu specjalnego prokuratora Roberta Muellera badającego związki Rosji z kampanią prezydencką Donalda Trumpa z 2016 r. były przewidywalne i potwierdzają powtarzane przez Moskwę stanowisko o braku ingerencji - powiedział we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin.
2019-04-09 18:49

Putin zachęca zagranicznych partnerów do współpracy w Arktyce

Prezydent Władimir Putin wezwał we wtorek zagranicznych partnerów Rosji do współpracy w tworzeniu portów, które staną się węzłami korytarza transportowego w Arktyce. Putin zarysował plan rozwoju Arktyki, w którym - jak...

2019-04-09 18:17

Putin zarysował plan rozwoju Arktyki. "Zapraszamy zainteresowanych kolegów"

Prezydent Władimir Putin wezwał we wtorek zagranicznych partnerów Rosji do współpracy w tworzeniu portów, które staną się węzłami korytarza transportowego w Arktyce. Putin zarysował plan rozwoju Arktyki, w którym - jak zapewnił - nie przeszkodzą sankcje.
2019-04-08 20:15

Prezydent Finlandii o spotkaniu z Putinem: Nowe otwarcie w relacjach z Rosją

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto mówił w poniedziałek o "otwieraniu się nowej karty" w relacjach Europy Płn. z Rosją, w kontekście zaplanowanego na wtorek spotkania przywódców czterech krajów północnoeuropejskich z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
2019-04-08 18:07

Putin wyznacza priorytety: realizacja umowy o S-400 dla Turcji, elektrownia atomowa

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że sfinalizowanie umowy z Turcją, dotyczącej dostaw do tego kraju rosyjskich systemów S-400 ma priorytetowe znaczenie. Kluczowym dwustronnym projektem w energetyce Putin nazwał elektrownię atomową w Akkuyu.
2019-04-08 14:56

Kreml: "Ukraina sama musi rozwiązać problem w Donbasie. Rosja nie jest stroną konfliktu"

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy; Kijów musi sam uregulować sytuację w tym regionie - oznajmił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując słowa kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ogłosił gotowość do negocjacji z Władimirem Putinem.
2019-04-08 12:23

Gra o reelekcję Putina. Rosja zrobiła pierwszy krok na drodze do zmiany konstytucji?

Propozycja Wiaczesława Wołodina, szefa Dumy Państwowej Rosji, aby dać parlamentowi większy udział w mianowaniu rządu, może oznaczać przygotowywanie opinii publicznej do zmiany konstytucji, w obliczu końca kadencji Władimira Putina - piszą "Wiedomosti".
2019-04-05 11:07

"Bild": Jeśli Niemcy mogą gdzieś ubić interes, to wartości nie mają większego znaczenia

Niemiecki tabloid "Bild" ostro krytykuje w piątek ministra gospodarki RFN Petera Altmaiera, który wspólnie z prezydentem Rosji wziął udział w otwarciu nowej fabryki Mercedesa pod Moskwą. To sukces propagandowy Władimira Putina - ocenia "Bild".
2019-04-04 10:43

"WSJ" o NATO: To sojusz, który warto utrzymać i który chce rozsadzić Putin

Warto utrzymać NATO - sojusz, który chce rozsadzić prezydent Rosji Władimir Putin - pisze w czwartkowym komentarzu redakcyjnym "WSJ". Wyliczając dotychczasowe sukcesy NATO, gazeta wzywa jego członków do spełnienia obietnic dotyczących poziomu wydatków na obronność.
2019-04-03 16:15

Mercedes z autografem Putina. Niemiecki koncern otworzył fabrykę aut w Rosji

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał się na jednym z pierwszych aut Mercedesa, wyprodukowanych w fabryce o nazwie Moskowia.
2019-04-03 13:17

Rosyjskie paszporty dla mieszkańców Donbasu? Kreml: "Nic nam nie wiadomo"

Kreml nie ma informacji na temat planów wydawania paszportów Rosji mieszkańcom kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów rejonów Donbasu - zapewnił w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
2019-04-03 13:13

Kreml jest niezadowolony z planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej

Rosja negatywnie odnosi się do planów zagwarantowania przez NATO przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską ? oświadczył w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
2019-04-03 08:24

Rosja ściga bankierów, którzy wiedzą, jak Kreml ukrywa pieniądze [REPORTAŻ]

Były wiceprezes jednego z banków, które obsługiwały zagraniczne firmy w Rosji, został zatrzymany w Polsce. W tle są poszkodowani przyjaciele Władimira Putina, wojna służb i Amerykanie, którzy chronią na swoim terytorium dwóch współpracowników finansisty.
2019-03-26 06:50

Bloomberg ostrzega: Rosja szykuje atak propagandowy na Europę. UE musi się bronić

Europa musi przypomnieć Putinowi, że ingerencja w wybory jest formą wrogiego działania z zagranicy i jako taka nie może być ignorowana. Wśród narzędzi obrony przed dezinformacją Kremla powinny znaleźć się także sankcje - czytamy w komentarzu redakcyjnym agencji Bloomberg.
2019-03-22 17:36

Rosja wypuszcza nowe euroobligacje. Ucieczka przed groźbą nowych sankcji

W błyskawicznym tempie Rosja sprzedała nowe euroobligacje za 3 mld dol. W ten sposób Moskwa uniknęła ewentualnych sankcji, jakie chce wprowadzić Kongres USA.
2019-03-22 06:10

Internet w Rosji, czyli kontrola i izolacja. Moskwa tworzy wokół siebie nową żelazną kurtynę

10 marca bieżącego roku w Moskwie, Petersburgu, Chabarowsku, a także w Woronieżu, Omsku i Irkucku, miały miejsce protesty pod hasłami ?Przeciwko izolacji Runetu?. Protesty skupiały przeciwników wprowadzenia w życie nowych ustaw odnoszących się do rosyjskiego segmentu Internetu. Według informacji rosyjskich mediów w Moskwie wzięło w nich udział ponad 15 tys. osób, czyli więcej uczestników niż podczas zgromadzeń przeciwko reformie emerytalnej, która weszła w życie od początku 2019 roku.
2019-03-21 21:05

Biały Dom odmówił Kongresowi wydania dokumentów ws. Putina

Biały Dom odmówił w czwartek wydania komisjom spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów USA dokumentów dotyczących kontaktów Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje CNN.
2019-03-21 12:37

Białoruś i Rosja stworzą nowe państwo? Wszystko, by Putin rządził dłużej

Niektórzy przedstawiciele elity rządzącej w Rosji naciskają, by Władimir Putin pozostał jak najdłużej prezydentem; rozpatrywane są różne opcje, które pozwoliłyby na przedłużenie kadencji - pisze agencja Bloomberga, powołując się na źródła zbliżone do Kremla.
2019-03-20 09:51

Łagodny transfer władzy w Rosji jest niemożliwy. Na Kremlu trwa walka grup

Sytuacja wewnętrzna w Rosji - rywalizacja różnych interesów i grup wokół Władimira Putina - uniemożliwia raczej transfer władzy na wzór Kazachstanu, gdzie prezydent Nursułtan Nazarbajew rezygnuje, lecz nadal kontroluje procesy polityczne - piszą "Wiedomosti".
2019-03-19 13:23

"Kommiersant": To nie pierwsze zaproszenie, którego Putin z Warszawy nie otrzymał

Rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując komunikat na temat skierowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę zaproszeń na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, konstatuje, że Polska "nie zamierza zapraszać władz rosyjskich" na uroczystości.
2019-03-18 18:28

Putin zamyka usta krytykom swojej polityki? Wielka burza wokół nowej ustawy

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek krytykowane przez obrońców praw człowieka ustawy, przewidujące kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości (fake newsów) oraz kary za znieważanie władz w internecie.
2019-03-18 18:01

Putin podpisał ustawy o karach za fake newsy i obrazę władz

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek krytykowane przez obrońców praw człowieka ustawy, przewidujące kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości (fake newsów) oraz kary za znieważanie...

2019-03-18 13:29

Przywódca Tatarów: Putin odpowie za Krym przed trybunałem międzynarodowym

Prezydent Rosji Władimir Putin, który w poniedziałek składa wizytę na zaanektowanym w 2014 roku ukraińskim Krymie, odpowie za zajęcie półwyspu przed trybunałem międzynarodowym ? oświadczył przewodniczący samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu, Refat Czubarow.
2019-03-18 13:07

Rzecznik Kremla dementuje:Rosja nie myślała o zadośćuczynieniu dla Krymu od Ukrainy

Administracja prezydenta Władimira Putina nie rozpatrywała możliwości uzyskania od Ukrainy zadośćuczynienia dla Krymu - oznajmił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
2019-03-18 10:39

"FAZ" ostrzega: Europa daje Kremlowi nową broń - Nord Stream 2. To w dużej mierze zasługa Niemiec

Europie nie udało się dotychczas znaleźć politycznej odpowiedzi na agresywne działania Kremla - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentując wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina na anektowanym Krymie.
2019-03-13 16:21

Ambasador USA przy UE: Europa nie jest skazana na energię z Rosji

UE nie powinna polegać na dostawach gazu z Rosji, bo rosyjski prezydent Władimir Putin traktuje ten surowiec jako broń polityczną; Bruksela ma przed sobą inne, realne możliwości wyboru - pisze w "Financial Times" ambasador USA przy UE Gordon Sondland.
2019-03-08 09:23

USA chciały sprowokować Rosję w rejonie Krymu. Merkel postawiła weto

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła naciski USA, by przeprowadzić manewry morskie w rejonie Krymu w celu sprowokowania prezydenta Rosji Władimira Putina - wynika z informacji trzech osób zaznajomionych z rozmowami Merkel z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em.
2019-03-06 13:44

Putin chwali FSB. W 2018 roku kontrwywiad zdemaskował setki agentów obcych służb

W 2018 roku staraniami rosyjskiego kontrwywiadu przerwano działalność 129 kadrowych pracowników obcych służb specjalnych i 465 agentów tych służb ? oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Podkreślił, że obce wywiady nasiliły aktywność.
2019-03-05 15:23

Admirał Mike Mullen: Władimir Putin to najgroźniejszy człowiek na świecie

Prezydent Rosji Władimir Putin to najgroźniejszy człowiek na świecie - ocenił w rozmowie z telewizją Fox Business były przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen.
2019-03-04 15:42

Barroso: Putin i Trump skonsolidują Europę. Brexit jest nieunikniony

Brexit, Putin i Trump doprowadzą do silniejszej konsolidacji Europy - mówi w poniedziałek w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przewiduje, że nie będzie odwrotu od wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.
2019-03-01 06:45

Wybory w Mołdawii to przestroga dla wrogów Putina [OPINIA]

Korupcja i niegospodarność podważają proeuropejskie siły polityczne od wewnątrz i wzmacniają pozycję Rosji ? pisze Leonid Bershidsky w serwisie Bloomberg.
2019-02-28 15:00

Amerykański wywiad poda informacje o faktycznym majątku Putina?

Dwie deputowane do Izby Reprezentantów - Republikanka i Demokratka - wniosły projekt ustawy m.in. obligującej wywiad USA do przedstawienia Kongresowi szczegółowych informacji dotyczących faktycznego majątku rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
2019-02-26 14:19

PE: Nie możemy nic zrobić ws. stażu córki rzecznika Putina. Stażystka nie ma dostępu do tajemnic

PE nie ma możliwości działania ws. pracy córki rzecznika Władimira Putina dla jednego z francuskich europosłów, bo wszystko w tej kwestii jest zgodne z procedurami. Jelizawieta Pieskowa jako stażystka otrzymuje 1 tys. euro; nie ma dostępu do poufnych danych.
2019-02-25 20:09

Córka rzecznika Kremla jest stażystką w PE. "Ma pełen dostęp do pomieszczeń i baz danych"

Jelizawieta Pieskowa, której ojciec Dmitrij Pieskow jest rzecznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina, została stażystką w Parlamencie Europejskim, w biurze francuskiego europosła Aymerica Chauprade'a - podały w poniedziałek media w Rosji.
2019-02-25 19:12

Nowa sztuka wojenna Rosji. Oto sprawdzona broń Putina w walce z Zachodem

Bronią prezydenta Rosji Władimira Putina, którą wykorzystuje do walki z USA i ich partnerami, jest "państwo wywiadowcze" - pisze na łamach poniedziałkowego "New York Timesa" ekspert CIA ds. Rosji John Sipher.
2019-02-22 06:50

Malejące pensje, rosnący apetyt na konsumpcję. Rosjanie zadłużają się na potęgę

Po pięciu latach spadków lub stagnacji dochodów na Rosjan czeka kolejni ciężki rok.
2019-02-21 19:34

Netanjahu i Putin spotkają się w Moskwie 27 lutego

Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się 27 lutego w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowało w czwartek biuro prasowe szefa izraelskiego gabinetu.
2019-02-21 12:31

9 machów prędkości i 1000 km zasięgu. Pocisk Cyrkon ma być rosyjskim "środkiem powstrzymywania"

Pocisk przeciwokrętowy Cyrkon, o którym mówił w środowym orędziu rosyjski prezydent Władimir Putin, stanie się według ekspertów rosyjskich jednym z narzędzi "powstrzymywania". Opisywany jest jako praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwlotniczej.
2019-02-20 21:15

Putin zapewnił, że nie groził USA w swoim orędziu

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że jego słowa w dorocznym orędziu przed parlamentem o tym, że USA powinny policzyć zasięg i szybkość perspektywicznych rodzajów rosyjskiego uzbrojenia, nie były groźbą, lecz wezwaniem do oceny konsekwencji.
2019-02-20 18:48

NATO: Groźby Putina wobec sojuszników są "nie do przyjęcia"

Jako "nie do przyjęcia" określił w środę Sojusz Północnoatlantycki słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, który zagroził rozlokowaniem systemów broni mogących sięgać państw sojuszniczych.
2019-02-20 17:49

Politolodzy komentują obietnice Putina: To może nie poprawić jego notowań

Nie jest pewne, czy środowe orędzie Władimira Putina, w którym rosyjski prezydent zapowiedział szerokie działania socjalne, poprawi osłabione notowania władz, w tym samego szefa państwa; wiele zależeć będzie od konkretnych działań - oceniają komentatorzy.
2019-02-20 16:20

Putin obiecał ulgi, dopłaty i wyższe świadczenia. To koszt 100 mld rubli rocznie

Działania socjalne zapowiedziane przez prezydenta Rosji Władimira Putina w środowym orędziu do parlamentu będą wymagać dodatkowych nakładów z budżetu w wysokości 100-120 mld rubli rocznie (ok.1,5 mld-1,8 mld USD) - powiedział minister finansów Anton Siłuanow.
2019-02-20 13:33

Putin: Rosja odpowie na amerykańskie pociski w Europie

Jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie, to Rosja rozlokuje broń, która może być użyta nie tylko wobec terytoriów, z których pochodzić będzie zagrożenie dla niej, ale i wobec tych, gdzie znajdują się ośrodki decyzyjne - oznajmił Władimir Putin.
2019-02-20 09:46

Potocki: bywa, że Netanjahu częściej odwiedza Moskwę niż Waszyngton [OPINIA]

Jutro premier Izraela Binjamin Netanjahu spotka się z Władimirem Putinem. Z tego faktu można by wyciągnąć wniosek, że władze w Jerozolimie chcą zrównoważyć relacjami z Rosją straty wywołane kryzysem z Polską i zastąpieniem szczytu V4+Izrael serią bilateralnych spotkań bez naszego udziału. To byłby błąd, bo relacje izraelsko-rosyjskie mają szerszy kontekst.
2019-02-19 10:39

Ile kosztują Rosję sankcje nałożone przez UE i USA? Nawet 6,3 mld dolarów

Rosja straciła w 2018 roku ok. 6,3 mld USD na sankcjach i ograniczeniach handlowych nałożonych na nią przez inne kraje - wynika z ocen rosyjskiego ministerstwa gospodarki . Największe straty - 2,4 mld USD - spowodowały ograniczenia nałożone przez UE.
2019-02-14 14:15

Putin: Rosja, Turcja i Iran mogą nadać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek na spotkaniu z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że wspólne rozmowy rosyjsko-turecko-irrańskie, które odbędą się w Soczi, mogą ?nadać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii?.
2019-02-12 21:21

Putin chce naddźwiękowych samolotów pasażerskich

Władimir Putin wraca do marzenia o ponaddźwiękowych lotach pasażerskich. Prezydent Rosji mówił o tym w zakładach lotniczych w Kazaniu. Zdaniem ekspertów, będzie to komercyjny niewypał.
2019-02-11 11:42

Co Mike Pompeo chce osiągnąć na Węgrzech?

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zwróci uwagę podczas wizyty na Węgrzech na niebezpieczny system kontaktów budowany przez prezydenta Rosji Władimira Putina; może też zostać uzgodniony tekst porozumienia obronnego - podała w poniedziałek węgierska prasa.
2019-02-06 15:47

Rosja gotowa przedłużyć po raz kolejny amnestię dla kapitałów

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w środę na spotkaniu z biznesem przedłużenie o rok amnestii dla kapitałów. Skorzystać z niej będą mogły osoby, które przeniosą aktywa do Rosji i zarejestrują je w specjalnych...

2019-02-06 15:05

Rosyjskie władze są gotowe przedłużyć po raz kolejny amnestię dla kapitałów

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w środę na spotkaniu z biznesem przedłużenie o rok amnestii dla kapitałów. Skorzystać z niej będą mogły osoby, które przeniosą aktywa do Rosji i zarejestrują je w specjalnych strefach w Kaliningradzie i Władywostoku.
2019-02-05 11:30

Rosja planuje opracować nowe pociski rakietowe w latach 2019-20

Nowe rosyjskie pociski rakietowe, zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina w związku ze wstrzymaniem udziału USA oraz Rosji w układzie INF, powinny zostać opracowane w latach 2019-20 - oświadczył we wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
2019-02-03 21:02

Kreml: 14 lutego w Soczi odbędzie się spotkanie Putin-Erdogan-Rowhani

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się 14 lutego w Soczi z przywódcami Turcji i Iranu, Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim - poinformował w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję RIA.
2019-02-02 11:58

Putin: Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF w odpowiedzi na działania USA. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów...

2019-02-02 11:37

Putin odpowiada na krok USA: Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF

O decyzji Moskwy o wstrzymaniu udziału w traktacie INF poinformował prezydent Rosji Władimir Putin.
2019-02-01 13:56

Niemcy: klucz do ratowania traktatu INF leży w rosyjskich rękach

Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział w piątek, że Rosja powinna zmienić swoją postawę, by ratować traktat INF dotyczący likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. USA grożą zawieszeniem układu, oskarżając Kreml o jego łamanie,
2019-01-31 15:53

Pretekst do interwencji na Ukrainie? Putin: Rosja pozostawia sobie prawo do obrony wolności wyznania

Rosja respektuje niezależność życia cerkiewnego w sąsiednim kraju, ale zarazem pozostawia sobie prawo do działań w celu obrony praw człowieka, w tym prawa do wolności wyznania - oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin.
2019-01-31 06:45

Jak zbudować dynastię w Rosji Putina? Dziedziczenie majątku oligarchy to skomplikowana sprawa

Zdobywanie majątku w Rosji często zależy od osobistych relacji i po cichu zawieranych umów. Ale czy oligarcha może przekazać to kolejnemu pokoleniu?
2019-01-30 12:34

"FT": Na spotkaniu Trump-Putin w Argentynie nie było amerykańskiego tłumacza

Na spotkaniu prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina w czasie listopadowego szczytu G20 w Argentynie nie było tłumacza ze strony amerykańskiej - podaje w środę brytyjski "Financial Times", powołując się na źródła. Liderom towarzyszyli Melania Trump i tłumacz Putina.
2019-01-30 09:29

Ponad połowa Rosjan boi się zagrożenia wojennego ze strony innych państw

56 proc. Rosjan obawia się zagrożenia wojennego ze strony innych państw, a aż 88 proc. - co jest rekordowym wskaźnikiem - przekonanych jest, że rosyjskie siły zbrojne są zdolne do obrony kraju. Tak wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady.
2019-01-28 14:19

Rząd Trumpa zniósł sankcje na spółki oligarchy Olega Deripaski

W Rosji powiało optymizmem, gdyż rząd prezydenta USA Donalda Trumpa zniósł sankcje na spółki oligarchy Olega Deripaski, zaprzyjaźnionego z Putinem. Decyzji Trumpa nie zdołali zablokować opozycyjni Demokraci.
2019-01-27 17:46

Putin: Nie ma przebaczenia dla nazistów, którzy oblegali Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę podczas obchodów 75. rocznicy przełamania blokady Leningradu, że "nie ma i nie będzie przebaczenia dla nazistów", którzy postanowili oblegane miasto "złamać poprzez cyniczne zamęczenie" ludności cywilnej.
2019-01-26 11:18

Notowania Putina są najniższe od 13 lat [SONDAŻ]

Notowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rządzącej partii Jedna Rosja spadły do poziomu najniższego od 13 lat - wynika z sondażu zbliżonego do władz Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Wyniki sondażu podało w sobotę Radio Swoboda.
2019-01-25 14:14

Rosja chce być mediatorem między władzą i opozycją w Wenezueli

Rosja jest gotowa do pośredniczenia w uregulowaniu stosunków pomiędzy władzami i opozycją w Wenezueli, jeśli będzie potrzeba takich starań - powiedział w piątek dyrektor departamentu krajów Ameryki Łacińskiej w MSZ Rosji Aleksandr Szczetynin.
2019-01-25 11:44

Maduro nie prosił Putina o pomoc wojskową ani finansową? Liderzy rozmawiali przez telefon

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że wenezuelski prezydent Nicolas Maduro nie zwracał się o pomoc wojskową lub finansową podczas rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Obaj liderzy rozmawiali telefonicznie w czwartek.
2019-01-21 11:55

W pierwszych tygodniach roku słabną notowania Putina. "Brakuje dobrych wiadomości"

Pierwszy w tym roku sondaż opinii publicznej w Rosji zbliżonego do władz ośrodka WCIOM wskazuje, że notowania prezydenta Putina nadal słabną; szef państwa zaczyna być obciążany odpowiedzialnością za problemy - zauważa w poniedziałek dziennik "Wiedomosti".
2019-01-18 12:38

Serbskie media: Jak Belgrad wyjaśni Brukseli entuzjastyczne przyjęcie Putina?

Serbski dziennik "Blic" zastanawia się w piątek, jak po wizycie rosyjskiego prezydenta władze Serbii wyjaśnią Unii Europejskiej euforię, z jaką przyjmowano Władimira Putina w Belgradzie. I czy naprawdę w interesie Serbii leży gospodarcze wiązanie się z Rosją.
2019-01-17 19:02

Putin w Belgradzie oskarżył Kosowo o prowokacje

Składający wizytę w Serbii prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w czwartek władze Kosowa o prowokacyjne działania. Wymienił wśród nich decyzję o powołaniu przez Kosowo regularnej armii, która -według niego - może doprowadzić do destabilizacji regionu.
2019-01-16 06:45

Bershidsky: Plan emerytalny Władimira Putina zależy od Białorusi [OPINIA]

Aby zachować władzę, Putin chce zacieśnić więzi między Rosją a jej zależnym sąsiadem ? pisze Leonid Bershidsky w serwisie Bloomberg.
2019-01-15 14:16

Rządowa chmura obliczeniowa już działa

Rządowa chmura obliczeniowa obsługuje dwa systemy mObywatel oraz Otwarte Dane - podało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Według zapowiedzi resortu, wkrótce mają do nich dołączyć kolejne.
2019-01-13 18:52

"Washington Post": Trump ukrywa przed swoimi doradcami treść rozmów z Putinem

Prezydent USA Donald Trump ukrywa przed swoim gabinetem, a nawet doradcami ds. bezpieczeństwa, treść rozmów z prezydentem Władimirem Putinem, poinstruował też tłumaczy, by nie ujawniali członkom rządu informacji na ten temat - podaje w niedzielę "Washington Post".
2019-01-12 13:23

"Corriere della Sera": Putin mówi Salviniemu: albo ze mną, albo z Polakami

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini "szuka sojuszników na scenie europejskiej i wywołuje dezorientację u swego przyjaciela Putina" - pisze w sobotę "Corriere della Sera". Podkreśla, że prezydent Rosji chce, by Salvini wybrał: "albo ze mną, albo z Polakami".
2019-01-09 19:34

Schetyna: Kaczyński stawia na partnerów jak Orban i Salvini. Obu bliżej do Putina, niż do UE

Przez PiS Polska jest w UE osamotniona, a prezes tej partii Jarosław Kaczyński stawia na partnerów, którym bliżej do Władimira Putina, niż do UE; to jest niestety droga do wyjścia z unijnej rodziny - ocenił w środę lider PO Grzegorz Schetyna.
2019-01-08 16:41

Gazoport strat w Kaliningradzie. Ledwie otwarty, a licznik już bije

Rząd Rosji szykuje już przepisy o pokrywaniu strat na eksploatacji gazoportu w Kaliningradzie, który we wtorek uruchomił prezydent Rosji Władimir Putin.
2019-01-06 21:08

Więzienia CIA jednak były? Sikorski podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe tematy

Radosław Sikorski podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Bez hamulców. Wskazuje, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań. Wraca do propozycji rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin złożył Donaldowi Tuskowi. Spekuluje na temat podwójnych etatów dyplomatów. Tak daleko nie posunął się dotąd żaden polski urzędnik.
2019-01-04 19:33

Netanjahu i Putin porozumieli się co do dalszego współdziałania w Syrii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Rosji Władimir Putin porozumieli się w piątek co do dalszego współdziałania w Syrii po tym jak USA postanowiły wycofać swoje wojska z tego kraju.
2018-12-30 18:49

Raport Goldman Sachs: globalni gracze zdominują rynek chmury - specjalizacja szansą dla mniejszych

Wg raportu globalne wydatki firm na cloud computing mają się do 2021 r. podwoić w stosunku do wartości sprzed roku. Za 3 lata będą one stanowiły już 15 proc. budżetów IT. Coraz większy udział w rynku chmury będą mieli 4 najwięksi gracze.
2018-12-30 17:36

Rosja wchłania Białoruś ropą i gazem

Od pogłębienia integracji Rosja uzależnia niższe ceny ropy naftowej i gazu dla Białorusi. Dla Władimira Putina przesunięcie granic Rosji do Polski to szansa na dalszą prezydenturę.

« Powrót do strony głównej