« Powrót do strony głównej

2018-04-25 20:38

Putin rozmawiał z prezydentem Armenii o politycznym rozwiązaniu kryzysu

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Armenii Armenem Sarkisjanem; obaj wskazali na konieczność powściągliwości i odpowiedzialności wszystkich sił politycznych w Armenii - poinformowała służba prasowa Kremla.
2018-04-24 13:39

USA odkręcają sankcje na firmy rosyjskich oligarchów. Kurs akcji koncernu Rusal ostro w górę, zwolnień w hutach nie będzie

Moskwa odetchnęła z ulgą. Rząd USA może znieść sankcje na koncern aluminiowy Rusal, który wpadł w głębokie tarapaty finansowe po wpisaniu dwa tygodnie temu przez Waszyngton na czarną listę.
2018-04-24 10:47

Karczewski na konferencji UE w Estonii: Putin dzieli Unię i skłóca narody

Prezydent Rosji Władimir Putin jest oparciem dla wszystkich ekstremizmów i separatyzmów, byleby tylko mocniej dzieliły UE i skłócały narody - oświadczył we wtorek w Tallinie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
2018-04-23 11:01

Nowa limuzyna Putina jak „Bestia” Trumpa. Podczas inauguracji użyje jej po raz pierwszy

Limuzyna, która teraz trafi do Putina, należy do rodziny pojazdów programu Kortezh.
2018-04-20 10:53

Ławrow: Putin i Trump nie dopuszczą do zbrojnej konfrontacji między Rosją a USA

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, nie dopuszczą do zbrojnej konfrontacji między obu krajami - powiedział w piątkowym wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
2018-04-19 11:15

W Rosji powstaną grupy ds. walki z opozycją? Młodzieżówka partii Jedna Rosja ma nowy plan.

Młoda Gwardia, młodzieżówka putinowskiej Jednej Rosji, utworzy grupy, które będą uczyć się masowej mobilizacji na wiece poparcia dla władz i stawiania oporu wobec opozycjonistów - podaje rosyjska niezależna telewizja Dożd.
2018-04-17 17:14

Putin rozmawiał telefonicznie z Merkel. Była mowa o Syrii i Nord Stream 2.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii; Putin oświadczył, że kraje zachodniej koalicji naruszyły normy prawa międzynarodowego, przeprowadzając atak - podał we wtorek Kreml.
2018-04-15 12:39

Włoska prasa: Trump rzuca wyzwanie Putinowi w Syrii.

Prezydent USA Donald Trump rzuca wyzwanie przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi - to jeden z niedzielnych komentarzy we włoskiej prasie po nalotach na cele w Syrii. Zauważa się, że klimat "zimnej wojny" między mocarstwami jest w tle operacji w Syrii.
2018-04-14 10:17

Putin: Naloty amerykańskiej koalicji na Syrię to akt agresji wobec suwerennego państwa.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał w sobotę naloty koalicji zachodniej w Syrii "aktem agresji przeciwko suwerennemu państwu".
2018-04-13 18:27

Ekspert: Putin chce Europy Środ.-Wsch. Nie ma alternatywy dla ciężkiej ręki wobec Kremla.

Były unijny komisarz ds. stosunków zewnętrznych Chris Patten w wywiadzie dla portugalskiego ?Diario de Noticias? oświadczył, że rosyjski prezydent Władimir Putin wciąż dąży do przejęcia kontroli nad krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
2018-04-13 10:31

Putin będzie rządził dłużej? "O przedłużeniu kadencji powinno zdecydować referendum".

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ocenił, że sprawowanie przez Władimira Putina urzędu prezydenta Rosji nie powinno być ograniczone do dwóch kadencji. Kwestia ta - zdaniem Kadyrowa - powinna zostać rozstrzygnięta na ogólnokrajowym referendum.
2018-04-12 16:53

Rząd Rosji weźmie na garnuszek firmy oligarchów objętych sankcjami USA

Produkujący aluminium koncern Rusal oligarchy Olega Deripaski może dostać pomoc finansową z banku, który rząd Rosji dopiero co znacjonalizował, by stworzyć specbank dla branży zbrojeniowej.
2018-04-11 18:27

Putin pragnie ładu. "Sytuacja na świecie jest chaotyczna, liczymy na zdrowy rozsądek"

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując listy uwierzytelniające od ambasadorów obcych państw, że sytuacja na świecie "staje się coraz bardziej chaotyczna". Wyraził nadzieję, że "zwycięży zdrowy rozsądek" i ład światowy stanie się stabilniejszy.
2018-04-10 20:08

Eksperci: Dezinformacja i propaganda Rosji mogą przybierać na sile.

Rosyjskie interwencje, dezinformacja i propaganda mogą przybierać na sile wraz z rozwojem technologii, a będzie się tak działo, dopóki Zachód będzie umożliwiał zbieranie na to funduszy - mówili we wtorek w europarlamencie eksperci od polityki wschodniej.
2018-04-09 15:12

Social media, aplikacje mobilne, Big Data i cloud computing przyszłością HR – komentuje ekspertka rynku pracyZnajdujemy się w kluczowym momencie, kiedy powszechna cyfryzacja oraz zaawansowane technologie zmieniają i unowocześniają różne gałęzie gospodarki. Cechą tej epoki jest wyraźne przenikanie się świata digitalowego z tym realnym, co znacznie zmienia...
2018-04-06 18:13

Waszyngton nałożył sankcje na ludzi Putina. Na czarnej liście USA m.in. szef Gazpromu

Waszyngton uderzył w elity finansowe i polityczne z najbliższego kręgu prezydenta Rosji Władimira Putina. Rząd USA nałożył ostre sankcje na siedmiu znanych rosyjskich oligarchów i ich koncerny oraz na szefa Gazpromu i kilkunastu polityków Rosji.
2018-04-04 21:16

OPCW nie popiera rosyjskiej propozycji wspólnego dochodzenia ws. Skripala.

Wysunięty przez Rosję wniosek dotyczący wspólnego dochodzenia w sprawie ataku na Siergieja Skripala nie został przyjęty na środowym nadzwyczajnym posiedzeniu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Przeciwko zagłosowało 15 państw - podaje Reuters.
2018-04-04 19:11

Rosja wzywa do zwołania posiedzenia RB ONZ ws. Skripala.

Rosja wezwała do zwołania w czwartek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, by omówić zarzuty wysuwane przez Londyn pod adresem Moskwy w związku z próbą otrucia Siergieja Skripala - powiadomił w środę ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia.
2018-04-04 18:05

Putin: "Mam nadzieję, że w sprawie Skripala zwycięży zdrowy rozsądek".

Prezydent Rosji Władimir Putin w środę w Ankarze wyraził nadzieję, że w sporze z Londynem w sprawie ataku na Siergieja Skripala i jego córkę Julię zwycięży zdrowy rozsądek.
2018-04-04 17:30

Turcja, Iran i Rosja zapowiadają przyspieszenie działań na rzecz pokoju w Syrii.

Przywódcy Turcji, Iranu i Rosji, Recep Tayyip Erdogan, Hasan Rowhani i Władimir Putin, w środę podczas szczytu w Ankarze zapewnili, że są zdecydowani, by przyspieszyć działania na rzecz "zaprowadzenia pokoju i stabilności w Syrii".
2018-04-03 21:56

Putin wyraził nadzieję na pomyślne zakończenie rozmów ws. Nord Stream 2.

Przebywający z wizytą w Ankarze prezydent Rosji Władimir Putin wyraził we wtorek nadzieję, że trwające od dawna rozmowy Rosji z Unią Europejską w sprawie realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 zakończą się pomyślnie.
2018-04-03 21:27

Putin liczy, że na posiedzeniu OPCW "postawiona zostanie kropka" ws. Skripala.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził we wtorek nadzieję, że na posiedzeniu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w środę "postawiona zostanie kropka" w sprawie zamachu na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.
2018-04-03 20:45

Turcja chce zwiększyć wymianę handlową z Rosją. "Celem jest 100 miliardów dolarów".

Turcja chce znacznie zwiększyć wymianę handlową z Rosją oraz zachęcić do przyjazdu większą liczbę rosyjskich turystów - podkreślił we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Ankarze z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
2018-04-03 19:14

Prezydent Iranu: USA i Izrael ingerują w sprawy Syrii. "Amerykanie myślą o podziale kraju".

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zaatakował we wtorek USA i Izrael za rolę, którą odgrywają w Syrii. Zrobił to przed wylotem do Turcji na spotkanie z jej prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem i jego gościem - prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
2018-04-03 18:31

Erdogan i Putin zainaugurowali budowę elektrowni atomowej w Turcji

Prezydenci Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin oficjalnie dali we wtorek sygnał do budowy pierwszej tureckiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie budowy na południu Turcji obserwowali przez łącze wideo z Ankary....

2018-04-03 17:39

Erdogan i Putin zainaugurowali budowę elektrowni atomowej w Turcji.

Prezydenci Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin oficjalnie dali we wtorek sygnał do budowy pierwszej tureckiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie budowy na południu Turcji obserwowali przez łącze wideo z Ankary.
2018-04-02 20:22

"FT": Doradca Trumpa kontaktował się z człowiekiem blisko związanym z rodziną Putina.

Bliski doradca Donalda Trumpa z okresu jego kampanii wyborczej Erik Prince nawiązał przed objęciem władzy przez nową administrację USA kontakt z rosyjskim finansistą, związanym z rodziną prezydenta Władimira Putina - pisze w poniedziałek "Financial Times".
2018-04-02 18:31

Kreml: Trump zaproponował Putinowi spotkanie w Waszyngtonie

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow poinformował w poniedziałek na briefingu w Moskwie, że podczas rozmowy telefonicznej 20 marca prezydent USA Donald Trump zaproponował Putinowi odbycie dwustronnego spotkania...

2018-04-02 18:26

Trump zaprosił Putina do Białego Domu.

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow poinformował w poniedziałek na briefingu w Moskwie, że podczas rozmowy telefonicznej 20 marca prezydent USA Donald Trump zaproponował Putinowi odbycie dwustronnego spotkania w Waszyngtonie.
2018-03-29 10:31

"Izwiestija": Rosja chce zamknięcia konsulatu USA w Petersburgu.

MSZ Rosji zaproponuje prezydentowi Władimirowi Putinowi, by odpowiedzią na zamknięcie konsulatu Rosji w Seattle było zamknięcie placówki USA w Petersburgu - podał w czwartek dziennik "Izwiestija", powołując się na źródło wysokiej rangi w resorcie dyplomacji.
2018-03-26 18:49

"Grecje" kontra "Polski". Ekspert: UE potrzebuje spójnej strategii wobec Rosji na 6 lat.

To, że połowa państw UE zdecydowała się na wydalenie rosyjskich dyplomatów, pokazuje, że w "28" postrzeganie zagrożenia rosyjskiego jest różne. UE powinna wypracować wspólną politykę wobec Moskwy na kolejną kadencję Władimira Putina - uważa ekspertka Judy Dempsey.
2018-03-26 18:36

"Grecje" kontra "Polski". Ekspert: UE potrzebuje wspólnej strategii wobec Rosji na 6 lat.

To, że połowa państw UE zdecydowała się na wydalenie rosyjskich dyplomatów, pokazuje, że w "28" postrzeganie zagrożenia rosyjskiego jest różne. UE powinna wypracować wspólną politykę wobec Moskwy na kolejną kadencję Władimira Putina - uważa ekspertka Judy Dempsey.
2018-03-26 16:38

Rosja zapowiada "symetryczną" odpowiedź na wydalanie jej dyplomatów

Rosja odpowie w najbliższych dniach "symetrycznie" na wydalanie jej dyplomatów z państw Unii Europejskiej - informuje agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w rosyjskim MSZ.
2018-03-26 09:18

Łapiński: Reakcje na zamach na Skripala powinny być dotkliwe dla Putina i ludzi z nim związanych.

Reakcje europejskich polityków na zamach na Siergieja Skripala powinny być dotkliwe dla reżimu Władimira Putina i oligarchów z nim współpracujących - oświadczył w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
2018-03-24 18:50

Władimir Timoszkow w BBC: Skripal prosił Putina o ułaskawienie.

Były oficer rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal, którego próbowano otruć w Salisbury w Wielkiej Brytanii, pisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, prosząc o ułaskawienie - powiedział BBC przyjaciel Skripala z lat szkolnych Władimir Timoszkow.
2018-03-24 14:06

Wygrana Władimira Putina zmieni nasz rynek pracy?

Pracownicy z Ukrainy są obecnie zatrudnieni w co dziesiątej polskiej firmie (11 proc.), ale niebawem może być ich znacznie więcej. Do końca roku w naszym kraju może być nawet 2,5 mln Ukraińców. Powód tak dużej emigracji to wygrane wybory prezydenckie przez Władimira Putina i obawy o dalsze represje.
2018-03-24 11:57

Szczerski: Budujemy pragmatyczną odpowiedź na politykę rosyjską.

O wszystkich krokach w relacjach polsko-rosyjskich oraz UE-Rosja i NATO-Rosja będziemy informować w koordynacji z partnerami europejskimi ? powiedział w sobotę w Veszprem na Węgrzech szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Budujemy pragmatyczną odpowiedź na politykę rosyjską - wskazał.
2018-03-23 17:55

Rosja po wyborach podniesie podatki?

Po wyborach prezydenckich w Rosji władze - według mediów - rozważają zmiany w systemie podatkowym, w tym podniesienie podatku od osób fizycznych z 13 do 15 procent. Decyzji wciąż nie podjęto, ale o zmianach wspomniało publicznie kilku przedstawicieli władz.
2018-03-22 13:08

Kuzyn Putin może zasiąść w zarządzie Gazpromu

W czwartek rada dyrektorów Gazpromu ma podjąć decyzję o powołaniu do zarządu koncernu Michaiła Putina - kuzyna prezydenta Rosji.
2018-03-21 21:09

Doradcy Trumpa instruowali go pisemnie, by nie gratulował Putinowi.

Doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa poinstruowali go pisemnie, by nie gratulował Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach oraz by poruszył sprawę ataku na Siergieja Skripala. Biały Dom jest oburzony, że przeciekło to do prasy - podaje w środę "The Hill".
2018-03-21 14:49

Trump szykuje szczyt z Putinem. I przemilcza sprawę Skripala

Wbrew zaleceniom doradców Donald Trump pogratulował Władimirowi Putinowi wyboru na kolejną kadencję prezydencką. I chce się z nim spotkać na szczycie poświęconym także rozwojowi współpracy energetycznej USA z Rosją.
2018-03-21 12:05

Ukraina zerwała program współpracy gospodarczej z Rosją.

Rząd Ukrainy zdecydował o zerwaniu programu współpracy gospodarczej z Rosją na lata 2011-2020 ? oświadczył w środę premier Wołodymyr Hrojsman. Umowę w tej sprawie podpisali w 2011 roku ówcześni premierzy obu państw, Mykoła Azarow i Władimir Putin.
2018-03-20 20:02

USA: McCain krytykuje Trumpa za pogratulowanie Putinowi.

Republikański senator John McCain skrytykował we wtorek prezydenta USA Donalda Trumpa za pogratulowanie Władimirowi Putinowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji.
2018-03-20 18:59

Trump planuje spotkanie z Putinem w nieodległej przyszłości.

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że w nieodległej przyszłości może dojść do ich spotkania. Powiadomił, że pogratulował Putinowi z okazji wygranej w wyborach prezydenckich.
2018-03-20 17:12

Kreml: Trump pogratulował Putinowi wygranej.

Prezydent USA Donald Trump we wtorkowej rozmowie telefonicznej pogratulował Władimirowi Putinowi wygranej w wyborach prezydenckich - poinformował Kreml, dodając, że przywódcy omówili kwestię możliwego spotkania.
2018-03-20 13:55

Szef KE Juncker pogratulował Putinowi wyboru na prezydenta Rosji.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pogratulował we wtorek Władimirowi Putinowi ponownego wyboru na prezydenta Rosji.Wyraził nadzieję, że podczas czwartej kadencji Putina Rosji i UE "uda się odbudować ogólnoeuropejski ład bezpieczeństwa".
2018-03-20 10:53

Były kanclerz Niemiec będzie wykluczony z SPD? "Bild": W partii narasta oburzenie na Gerharda Schroedera.

Niemiecka SPD oficjalnie nie chce wypowiadać się w sprawie byłego kanclerza Gerharda Schroedera i jego przyjaźni z Władimirem Putinem, jednak w partii narasta oburzenie i mnożą się głosy za wykluczeniem Schroedera z partii - pisze we wtorek dziennik "Bild".
2018-03-20 09:28

Ekspert: Putinowi może zależeć na zaostrzeniu sytuacji.

Putinowi może zależeć nawet na zaostrzeniu sytuacji, dlatego że to wzmacnia jego pozycję wewnętrzną, a jednocześnie usprawiedliwia agresywne działania na zewnątrz ? powiedział PAP socjolog dr Ryszard Żółtaniecki, odnosząc się do potencjalnych sankcji wobec Rosji w związku z atakiem na Siergieja Skripala.
2018-03-19 16:00

Putin: Rosja nie planuje wyścigu zbrojeń. Kraj zmniejszy wydatki na obronność.

Rosja nie zamierza wdawać się w nowy wyścig zbrojeń - oświadczył w poniedziałek prezydent Władimir Putin. Chcemy konstruktywnego dialogu z międzynarodowymi partnerami - zapewnił na spotkaniu z kandydatami w niedzielnych wyborach prezydenckich.
2018-03-19 12:41

Rosyjska prasa: Spory ze światem i działania władz podniosły frekwencję.

W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji na wyższą niż wcześniej frekwencję wpłynął najnowszy konflikt Moskwy z Wielką Brytanią - oceniają cytowani przez moskiewskie dzienniki politolodzy. Eksperci wskazują jednak także na działania władz.
2018-03-19 11:02

"Washington Post": Po zwycięstwie Putina wzrosną napięcia między Rosją a Zachodem.

?Washington Post? pisze w poniedziałek, że po reelekcji Władimira Putina należy się spodziewać wzrostu napięć między Rosją a Zachodem. Zdaniem gazety dla Putina będzie to sposobem na konsolidację władzy.
2018-03-19 09:46

Francuskie media: W ciągu kilku lat Putin powstrzymał ekspansję NATO.

Informując o wynikach wyborów w Rosji, francuskie media zwracają uwagę, że Władimir Putin wciela ambicje wielkiej Rosji, która odzyskała swą potęgę. "U siebie, tak samo jak na scenie światowej, jego wpływy nie przestają się rozrastać" - pisze "Le Parisien".
2018-03-19 09:17

Wiceszef MSZ: Trudno wykluczyć, że dojdzie do wydalenia rosyjskich dyplomantów z Polski.

Trudno wykluczyć, że do takiego wydalenia dojdzie - powiedział wiceszef MSZ Marek Magierowski, pytany czy Warszawa - podobnie jak Londyn - może wydalić rosyjskich dyplomatów. Zawsze muszą być ku temu odpowiednie podstawy, związane na przykład z działalnością szpiegowską - zastrzegł.
2018-03-19 08:23

Wiceszef MSZ o wyborach w Rosji: "Wynik nie dziwi". To nie były wybory demokratyczne.

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie wątpliwości, które wyrażał Zachód jeśli chodzi o procesy demokratyczne, to wynik absolutnie nie dziwi- powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, komentując wygraną Władimira Putina w wyborach prezydenckich w Rosji.
2018-03-19 08:13

Prezydent Xi pogratulował Putinowi. "Relacje chińsko-rosyjskie są wzorem dla stosunków międzynarodowych".

Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował w poniedziałek Władimirowi Putinowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich. Jak ocenił, relacje chińsko-rosyjskie osiągnęły apogeum i są wzorem dla stosunków międzynarodowych - podała chińska agencja Xinhua.
2018-03-19 07:41

Wyniki cząstkowe wyborów w Rosji: 76,56 proc. głosów oddano na Putina.

Po podliczeniu głosów z 95 proc. komisji wyborczych frekwencja w wyborach wyniosła 67 proc. - podała Centralna Komisja Wyborcza. Jak wskazują cząstkowe wyniki, na Władimira Putina w wyborach prezydenckich głosowało 76,65 proc. wyborców.
2018-03-18 22:49

Putin odrzuca oskarżenia Wielkej Brytanii w sprawie Skripala

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił w niedzielę oskarżenia W. Brytanii, zarzucającej - Moskwie próbę otrucia b. agenta Siergieja Skripala. Powiedział, że Rosja jest gotowa do współpracy w tej sprawie, lecz do tego...

2018-03-18 19:20

Władimir Putin ponownie wygrywa wybory prezydenckie w Rosji [WYNIKI EXIT POLLS].

Władimir Putin uzyskał 73,9 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji - wynika z sondaży powyborczych (exit-polls), opublikowanych w niedzielę w Moskwie tuż po zamknięciu lokali wyborczych.
2018-03-18 12:44

W kolejnej kadencji Putina gospodarka Rosji ma wyprzedzić Niemcy. To polecenie

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi i Bankowi Centralnemu, aby przygotowały działania, które do 2024 r. zapewnią piąte miejsce wśród gospodarek świata - ujawnił doradca ekonomiczny Kremla Andriej Biełousow.
2018-03-17 13:00

Tak stał się Władimir IV. Putin to proces, który trwa dwie dekady.

Aby putinizm stał się dojrzały, musiał przepracować sam siebie. To nie stało się jednak z dnia na dzień. Putin to proces, który trwa już prawie dwie dekady.
2018-03-17 10:53

Ekspert: Kreml nie ucieknie od proeuropejskich reform. Cenę za nie zapłacą Rosjanie.

Rosja nie ucieknie od proeuropejskich reform; pytanie brzmi, jaką cenę będzie musiało zapłacić społeczeństwo, by zmiany w końcu się rozpoczęły - zastanawia się przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w tym kraju ekonomista Jewgienij Gontmacher.
2018-03-16 15:04

"Economist": Trzeba pójść tropem brudnych pieniędzy Rosjan.

Możemy nigdy nie znaleźć niezbitych dowodów na to, że Rosja stała za atakiem na Siergieja Skripala, ale musimy odpowiedzieć za pomocą wielu środków, przede wszystkim finansowych. Trzeba uderzyć w "brudne pieniądze przyjaciół Władimira Putina" - pisze "Economist".
2018-03-16 08:19

Dłużej od niego urzędował tylko Józef Stalin. Kim jest Władimir Putin? [SYLWETKA].

65-letni Władimir Putin, będący na Kremlu najdłużej urzędującym politykiem od czasów Józefa Stalina, po raz czwarty w swej karierze zawalczy w niedzielę, w 4. rocznicę aneksji Krymu, o fotel prezydencki.
2018-03-16 08:07

Ekspertka: Nie wiem, do jakich granic się posunie Putin.

Niedzielne wybory prezydenckie w Rosji mają ukazać Władimira Putina jako "lidera, ojca narodu" - oceniła w rozmowie z PAP analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Maria Domańska. Podkreśliła, że tym razem władze starają się stworzyć wrażenie, że dbają o uczciwość procedury wyborczej.
2018-03-16 08:00

Wybory prezydenckie w Rosji: Władze walczą o wysoką frekwencję.

Przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Rosji, w których Władimirowi Putinowi nie zagraża żaden z rywali, władze walczą przede wszystkim o frekwencję. Wysoki procent głosów na Putina przy wysokiej frekwencji ma ugruntować prawomocność elekcji.
2018-03-16 06:58

W niedzielę, w 4. rocznicę aneksji Krymu, Rosja wybiera prezydenta

W niedzielę, w 4. rocznicę aneksji Krymu, odbędą się w Rosji wybory, które - jak się uważa za przesądzone - zapoczątkują czwartą kadencję prezydencką Władimira Putina. Wśród rywali zarejestrowanych przez CKW nie...

2018-03-15 11:10

Spektakl na aktora i siedmiu statystów. Oto wyborczy przeciwnicy Putina.

Czoło Władimirowi Putinowi ma zamiar stawić siedmiu kontrkandydatów. Do wyborów nie dopuszczono najgłośniejszego przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego. Jego zwolennicy wzywają do bojkotu wyborów.
2018-03-15 08:02

Putinomika działa. Rosja uniezależniła się od surowców.

Po niedzielnej elekcji Władimir Putin będzie najdłużej panującym przywódcą Rosji od czasów Józefa Stalina. Dla Rosjan jest symbolem małej stabilizacji. Niezależnie od sankcji
2018-03-14 21:07

"Sprawiedliwość dziejowa" i przykład "prawdziwej demokracji". Putin komentuje aneksję Krymu.

Prezydent Władimir Putin przebywał w środę na Krymie, na kilka dni przed wyborami prezydenckimi i czwartą rocznicą aneksji półwyspu przez Rosję, nazywając ją "sprawiedliwością dziejową" i przykładem "prawdziwej demokracji".
2018-03-14 10:37

Europosłowie: Putin za pomocą Nord Stream 2 chce dzielić Europę.

Gazociąg Nord Stream 2 to instrument polityczny w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina, który uważa UE za wroga i dąży do jej podziału; nie powinniśmy mu na to pozwolić - apeluje grupa 13 europosłów w artykule opublikowanym w środę na łamach "FAZ".
2018-03-11 22:22

Rosja: W 2014 r. Putin wydał rozkaz zestrzelenia samolotu pasażerskiego.

Prezydent Rosji Władimir Putin w 2014 r. tuż przed ceremonią otwarcia olimpiady zimowej w Soczi wydał rozkaz zestrzelenia samolotu pasażerskiego, "na którego pokładzie, według wstępnych doniesień, znajdowała się bomba".
2018-03-10 16:58

Putin w wywiadzie o relacji z USA: Nie interesuje mnie, czy Rosjanie manipulowali wyborami.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w wywiadzie dla telewizji NBC, że byłby gotów do naprawy relacji z Waszyngtonem i wierzy, że prezydent Donald Trump również by tego chciał. Po raz kolejny zaprzeczył, by Kreml ingerował w wybory w USA.
2018-03-09 06:45

Putin nie ogląda się na sankcje. Ostrożnie zarządza rosyjskimi finansami, by robić, co zechce.

Rosja pod rządami Władimira Putina jest skłonna do podejmowania ryzyka. Rzekomo miesza się w wybory innych państw, być może posuwa się do zatruwania szpiegów, a na pewno zajmuje terytoria sąsiadów. Jednak jeśli chodzi o finanse Rosji, to kraj ten staje się coraz bardziej konserwatywny i ostrożny.
2018-03-07 09:29

Putin traci popularność? W wielkich miastach Rosji spadły notowania prezydenta.

W styczniu i lutym notowania prezydenta Rosji Władimira Putina spadły w Moskwie i Petersburgu ? podał w środę dziennik ?Wiedomosti?, powołując się na badanie opinii publicznej. Wynika z niego, że rośnie liczba niezdecydowanych wyborców.
2018-03-05 14:45

"FT": Radykalna zmiana strategii USA może znacznie obniżyć próg wojny atomowej.

Nuklearna poza prezydenta Rosji Władimira Putina to niebezpieczna eskalacja zarówno jeśli chodzi o retorykę jak i strategię wojskową. Zwrot w amerykańskiej strategii grozi obniżeniem progu wojny atomowej - ostrzega w poniedziałek dziennik "Financial Times".
2018-03-05 12:39

Putin kupił sobie doktorat. "Ceny rozpoczynały się od 30 tys. euro".

Rektor Państwowego Instytutu Górniczego w Petersburgu Władimir Litwinienko napisał Władimirowi Putinowi rozprawę doktorską z ekonomii - oświadczyła w rozmowie z Radiem Swoboda córka rektora Olga Litwinienko.
2018-03-04 11:02

Putin daje show przed wyborami [OPINIA].

Gdyby nie fakt, że na 18 marca zaplanowano w Rosji wybory prezydenckie, czwartkowe wystąpienie Władimira Putina można by uznać za zaproszenie do nowego wyścigu zbrojeń.
2018-03-02 15:48

Kreml: "Rosja nie ma zamiaru na nikogo napadać". W orędziu Putina brak militaryzmu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który w orędziu do parlamentu zademonstrował nowe rodzaje broni, nie należy uważać za militarystyczne. Zaprzeczył też, by Rosja chciała zacząć nowy wyścig zbrojeń.
2018-03-02 15:42

NATO: "Groźby Rosji nie do przyjęcia. Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń".

Ostrzeżenia prezydenta Rosji Władimira Putina wobec sojuszników z NATO są nie do przyjęcia i nie przyczyniają się do uspokojenia sytuacji. NATO nie chce nowej zimnej wojny, ani nowego wyścigu zbrojeń - oświadczyła w piątek rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu.
2018-03-02 12:32

USA: Putin napędza nuklearny wyścig zbrojeń pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem.

Amerykańskie media, komentując czwartkowe orędzie prezydenta Władimira Putina, piszą o wyścigu zbrojeń między Rosją a USA i coraz większych napięciach w relacjach obu państw. Wspominają też, że wystąpienie miało służyć umocnieniu patriotyzmu wśród Rosjan.
2018-03-02 11:47

Niemiecka prasa: Putin maskuje zacofanie Rosji. Jest uosobieniem zastoju.

Czwartkowe orędzie do narodu prezydenta Rosji Władimira Putina pokazało, że po raz kolejny będzie koncentrował się na rozwijaniu potencjału wojskowego swego kraju, by straszyć Zachód, kosztem koniecznych reform - ocenia w piątek niemiecka prasa.
2018-03-01 17:18

"Nie udało się powstrzymać Rosji". Putin poinformował o nowych rodzajach broni.

Prezydent Władimir Putin poinformował w czwartek o opracowanych przez Rosję rodzajach nowoczesnej broni i oznajmił, że nie powiodły się próby powstrzymywania rozwoju Rosji, także w sferze militarnej. Zapewnił, że jego kraj nie zamierza nikogo atakować.
2018-03-01 16:23

Rosja: Części amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, Rumunii i na Alasce są jak "dziurawy parasol".

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w czwartek, że części amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, Rumunii i na Alasce są jak "dziurawy parasol". Rosyjskie agencje zacytowały wypowiedź Szojgu komentującego orędzie prezydenta Władimira Putina.
2018-03-01 13:34

Putin: Rosja przetestowała nowy pocisk manewrujący z napędem nuklearnym.

Rosja przeprowadziła testy nowego pocisku manewrującego z napędem nuklearnym; ma nieograniczony zasięg i może obejść systemy obrony przeciwrakietowej - oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin. "Nikt na świecie nie ma nic podobnego" - dodał.
2018-03-01 11:15

Putin: Wkrótce uruchomimy przejazd samochodów przez most na Krym.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek w orędziu do Zgromadzenia Federalnego (obu izb parlamentu Rosji), że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie otwarty ruch samochodowy przez most na Krym. Rosja zaczęła budować most po aneksji Krymu w 2014 roku.
2018-02-28 19:07

Putin i kanclerz Austrii wyrazili poparcie dla Nord Stream 2. To projekt "absolutnie odpolityczniony".

Planowany gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec to projekt niepolityczny i komercyjny ? oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin podczas rozmów w Moskwie z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Kurz zapewnił, że jego rząd popiera projekt.
2018-02-28 12:15

"FT": Zwykli Rosjanie raczej nie są zadowoleni z życia. Przed Putinem wielkie wyzwanie.

Władimir Putin wygłosi w czwartek doroczne orędzie, postrzegane tym razem jako prezentacja programu prezydenta, który ma się skupić na kwestiach gospodarczych; to właśnie gospodarka i finanse Rosji będą dla niego trudnym wyzwaniem - pisze w środę "Financial Times".
2018-02-27 13:31

Rodzina Putina i FSB mogą być zamieszani w pranie pieniędzy.

Duńska i brytyjska prasa donosi, że członkowie rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Federalnej Służby Bezpieczeństwa rzekomo wykorzystywali estońską filię duńskiego Danske Bank do prania pieniędzy, o czym zarząd banku wiedział z raportu sygnalistów.
2018-02-26 06:45

Putin ma poważny problem: Rosjanie zarabiają coraz mniej.

W zdominowanej przez rząd gospodarce tylko państwo może zwiększyć zarobki Rosjan ? pisze w felietonie dla Bloomberga Leonid Bershidsky.
2018-02-25 17:30

Merkel i Macron apelują do Putina, by doprowadził do rozejmu w Syrii.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelowali w niedzielę w rozmowie telefonicznej do prezydenta Rosji Władimira Putina, by wywarł "maksymalny nacisk" na syryjski reżim i skłonił go do wprowadzenia rozejmu we Wschodniej Gucie.
2018-02-23 16:12

Macron i Merkel napisali do Putina, by poparł rezolucję RB ONZ ws. Syrii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel napisali w piątek list do prezydenta Rosji Władimira Putin, w którym zwrócili się do niego o poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rozejmu w Syrii - podał Pałac Elizejski.
2018-02-14 17:33

Ropa jednak będzie droższa? Rosja i Arabia Saudyjska gotowe "rozszerzyć koordynację" na rynku.

Prezydent Rosji Władimir Putin i król Arabii Saudyjskiej Salman wyrazili w środę podczas rozmowy telefonicznej wolę "rozszerzenia koordynacji" na światowym rynku ropy naftowej - wynika z komunikatu wydanego przez Kreml.
2018-02-14 15:34

Prezydent Ukrainy zaproponował Rosji pomoc w badaniu katastrofy samolotu An-148.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem zaproponował pomoc w badaniu przyczyn katastrofy samolotu An-148 - powiadomił w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W wypadku, do którego doszło w niedzielę, zginęło 71 osób.
2018-02-13 18:20

Szef MSZ Holandii skłamał w sprawie spotkania z Putinem. Teraz podał się do dymisji.

Szef MSZ Holandii Halbe Zijlstra podał się we wtorek do dymisji po tym, jak dzień wcześniej przyznał się do kłamstwa w sprawie spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w 2006 roku, podczas którego rosyjski przywódca miał mówić o "Wielkiej Rosji".
2018-02-05 09:31

Rzecznik nakłaniał rosyjskich biznesmenów do powrotu z Londynu. Jest lista chętnych.

Rzecznik praw przedsiębiorców przy prezydencie Rosji Borys Titow spotkał się w Londynie z żyjącymi tam rosyjskimi biznesmenami, by omówić możliwość ich powrotu do kraju, a Władimirowi Putinowi przekazał listę chętnych do powrotu - pisze w poniedziałek "RBK".
2018-01-31 11:04

"WSJ": Stany Zjednoczone chcą nałożyć na Rosję nowe sankcje w oparciu o "listę Putina".

USA planują nałożyć nowe sankcje na Rosję w oparciu o tzw. listę Putina. Minister finansów USA Steven Mnuchin powiadomił o tym kongresmenów, gdy na administrację spadła krytyka, że nie podjęła wystarczających działań w tej sprawie - pisze w środę "Wall Street Journal".
2018-01-30 18:27

Kreml stawi opór sankcjom. Rosyjska gospodarka zyskała odporność.

Rosyjska gospodarka stała się na tyle odporna, że może stawić opór zachodnim sankcjom - oceniła w opublikowanej we wtorek rozmowie z agencją Reutera wiceprezes Moody's Investor Service Kristin Lindow. Dodała, że rating Rosji może zostać podniesiony do końca roku.
2018-01-30 14:08

"Psy szczekają, karawana idzie dalej". Tak Putin skomentował amerykańską listę.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że ogłoszona przez władze USA lista rosyjskich polityków i oligarchów szkodzi stosunkom międzynarodowym. Na razie Rosja wstrzyma się od podjęcia kroków w odpowiedzi na tę listę - dodał Putin.
2018-01-30 12:32

Proponowany przez Nawalnego bojkot wyborów może popsuć Putinowi zwycięstwo.

Zdaniem brytyjskiego dziennika "Financial Times" proponowany przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego bojkot wyborów prezydenckich w Rosji może popsuć Putinowi pewne zwycięstwo. Wtorkowy "FT" pisze, że niska frekwencja jest tym, czego obawia się Kreml.
2018-01-30 10:54

Pieskow: "Lista Putina" przedstawiona przez USA jest bez precedensu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał we wtorek "bezprecedensową" ogłoszoną przez władze USA listę rosyjskich polityków i oligarchów związanych z prezydentem Władimirem Putinem. Pieskow ocenił, że ogłoszenie listy może szkodzić ich wizerunkowi.

« Powrót do strony głównej