« Powrót do strony głównej

2018-09-21 09:33

Trzaskowski: Europa daje ostatnią szansę rządowi PiS

Europa daje ostatnią szansę rządowi PiS - powiedział w piątek kandydat Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o decyzję KE o nie skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.
2018-09-21 08:29

To kolejny dobry tydzień dla ropy - surowiec zyskał ponad 2 proc.

To kolejny dobry tydzień dla ropy naftowej. Surowiec na giełdzie NYMEX w USA zyskał podczas sesji w tym tygodniu ponad 2 proc., chociaż w piątek na razie tanieje - podają maklerzy.
2018-09-21 06:45

W tych regionach Europy najłatwiej o pracę

W 2017 r. w całej UE wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lat wynosił 72,1 proc. Eurostat. Nie znaczy to jednak, że wszędzie prawie ? osób w wieku produkcyjnym miało pracę. Sprawdź, w jakich regionach Europy o zatrudnienie jest najłatwiej, a gdzie najtrudniej.
2018-09-20 10:33

Ropa Brent przy tegorocznych szczytachNa rynku ropy naftowej dowodzenie na nowo przejęła strona popytowa. Cena ropy naftowej gatunku Brent z powrotem dotarła do okolic tegorocznych szczytów, czyli do rejonu 80 USD za baryłkę. Na razie ta bariera nie została przełamana, ale notowania...
2018-09-20 06:45

Bloomberg: UE ma problem z brudnymi pieniędzmi. I nie umie go rozwiązać [OPINIA]

Po ciągu skandali Komisja Europejska ujawniła nowe plany, które mają na celu rozprawienie się ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy. To dobrze, że problem zostaje podjęty, ale proponowane przez KE rozwiązania są słabe ? czytamy w opinii redakcyjnej agencji Bloomberg.
2018-09-19 21:36

Czy to już koniec ery plastiku?

Rok 2018 to w gospodarce o obiegu zamkniętym rok plastiku. Z jednej strony Bruksela pokazała swój plan na rzecz redukcji ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Z drugiej, poznaliśmy skutki chińskiego zakazu importu śmieci, który obnażył sposób w jaki Europa radziła sobie dotychczas z częścią odpadów, niekoniecznie zgodnie z duchem, który sama promuje.
2018-09-19 15:17

Putin przekazał Czeczenii akcje koncernu Czeczennieftiechimprom

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał rozporządzenie o przekazaniu władzom Czeczenii wszystkich akcji koncernu naftowego Czeczennieftiechimprom. Obecnie akcje koncernu należą do federalnej agencji zarządzania majątkiem państwowym, a zarządza nimi Rosnieft.
2018-09-19 10:30

Gaz podzieli Europę? "FAZ": Polityka energetyczna wywołuje w UE coraz głębsze podziały

Polityka energetyczna wywołuje w Unii Europejskiej coraz głębsze podziały, co można było zaobserwować także na ostatnim szczycie Inicjatywy Trójmorza - ocenia w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
2018-09-18 15:16

Marek Kacprzak laureatem nagrody BCC

„Za propagowanie w swojej pracy zawodowej zasad przedsiębiorczości, wspieranie idei wolnego rynku i szerzenie edukacji ekonomicznej” – tak przyznanie Nagrody Specjalnej Ostrego Pióra naszemu dziennikarzowi uzasadnił Marek Goliszewski, prezes BBC.
2018-09-18 13:07

Szczyt UE ma złagodzić napięcia na tle migracji, ale nie będzie przełomu

Szczyt UE, który odbędzie się w tym tygodniu w Salzburgu, ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie centrów do wysadzania uratowanych na morzu - wynika z informacji ze źródeł UE.
2018-09-17 08:21

Ceny ropy lekko w dół. USA dodają wiertnie, Saudyjczycy i Rosjanie chcą więcej produkować

Ropa naftowa w USA lekko w dół. Na rynkach nie ma obaw, że zabraknie ropy po wprowadzeniu sankcji na Iran, bo Amerykanie uruchamiają nowe wiertnie ropy z łupków, a Arabia Saudyjska i Rosja deklarują gotowość do ustabilizowania cen ropy i reakcji na jakiekolwiek zmiany w podaży surowca - informują maklerzy.
2018-09-17 07:25

Hindusi przyjeżdżają do Polski "pakietami"

Do Polski wciąż trafiają niewykwalifikowani pracownicy z Indii, którzy nie znają angielskiego. Sprowadza się ich pakietami, bo w grupie mogą się komunikować - mówi szef fundacji, która w Indiach propaguje naukę w Polsce.
2018-09-16 11:48

Szczerski: Dyrektywa o prawie autorskim to nabijanie kabzy wielkim koncernom medialnym

Dyrektywa o prawie autorskim dotycząca internetu, tzw. ACTA 2 to nabijanie kabzy wielkim koncernom medialnym - ocenił w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem wywołuje się wrażenie, że celem jest dobro twórców, podczas gdy "głównymi beneficjentami" będą koncerny.
2018-09-16 10:34

Gdy Amerykanin pracuje, Polak odpoczywa

Polacy przepracowują o 24,4 proc. mniej godzin niż Amerykanie. Za Atlantykiem nie tylko pracuje się więcej, ale też osoby tam zatrudnione są częściej skłonne do pracy w weekendy i w nocy.
2018-09-16 07:30

Na przekór równowadze sił. Gdyby nie destrukcja europejskiego ładu, Polska by nie powstała

Aby odzyskać własne państwo, Polacy musieli czekać na upadek Rosji i destrukcję panującego w Europie ładu.
2018-09-14 07:55

Zybertowicz: Projekt Trójmorza może być planem B dla Europy

Trójmorze to nie jest projekt przeciw UE. Raczej koło ratunkowe, gdyby się okazało, że okręt flagowy Europa zderzył się z górą lodową - mówi w wywiadzie dla "Polski The Times" prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
2018-09-14 07:30

USA ponownie największym na świecie producentem ropy naftowej

Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.
2018-09-13 19:05

Węgry: Nie zgadzamy się z Merkel ws. Fronteksu. Przekazanie tej agencji części uprawień państw członkowskich to błąd

Rząd Węgier nie zgadza się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, zdaniem której w celu walki z nielegalną migracją należałoby przekazać agencji Frontex część kompetencji państw narodowych ? oznajmił w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.
2018-09-13 10:03

Ceny ropy spadają; będą sankcje na Iran, nie wiadomo, czy OPEC da radę to nadrobić

Ropa naftowa w USA tanieje w czwartek - po dwóch dniach zwyżek. Niedługo wejdą w życie sankcje USA na Iran, a inwestorzy zastanawiają się czy w takiej sytuacji OPEC da radę "nadrobić" brakujący irański surowiec na rynkach paliw - informują maklerzy.

2018-09-11 18:16

PiS broni Orbana. Zieloni i liberałowie: "Węgry nie weszłyby teraz do UE"

Dzisiejsze Węgry nie zostałby przyjęte do UE - przekonywali we wtorek europosłowie Zielonych i liberałów podczas debaty w PE. To kolejny przypadek ataku na demokratyczne władze - broniło Viktora Orbana PiS. Chadecy nie zajęli wyraźnego stanowiska.
2018-09-11 12:47

Europa może być "epicentrum" kryzysu na rynkach wschodzących

Jeśli obecna słabość na rynkach wschodzących przerodzi się w globalny kryzys, Europa może stać się jego epicentrum - ostrzega Bank of America Merrill Lynch.
2018-09-11 11:11

Węgierski rząd: PE chce złamać Węgry

Debata i głosowanie w europarlamencie w sprawie projektu rezolucji wzywającej kraje członkowskie UE do uruchomienia art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier to próba złamania Węgier ? uważa sekretarz stanu w kancelarii premiera Viktora Orbana, Csaba Doemoetoer.
2018-09-11 09:07

UE czeka trudna polityczna jesień. Oto jej największe problemy

Wszystko wskazuje na to, że Szwecję czeka powyborczy pat. A bez stabilnego rządu jej głos na arenie unijnej będzie osłabiony. To jednak niejedyny czynnik zapowiadający trudną polityczną jesień dla całej Wspólnoty
2018-09-10 20:00

Rumunia chce silnej obecności USA w Europie Wschodniej

Doradca prezydenta Rumunii ds. polityki zagranicznej Bogdan Aurescu powiedział w poniedziałek w rozmowie z AP, że potrzebna jest silna obecność USA w Europie Wschodniej; w Bukareszcie odbędzie się wkrótce spotkanie przedstawicieli krajów Inicjatywy Trójmorza.
2018-09-10 06:45

Europa wypowiada posłuszeństwo USA. Czy Stary Kontynent stać na strategiczną niezależność?

Niemieccy politycy mówią o strategicznej autonomii i reorientacji Europy, ale biorąc pod uwagę fakt, że w niemieckiej armii są okręty podwodne niezdolne do pływania, samoloty niezdolne do latania czy czołgi niezdolne do poruszania się, to trudno brać takie deklaracje na serio, przynajmniej w krótkiej perspektywie - pisze Hal Brands.
2018-09-07 11:05

Ropa kończy najsłabszy tydzień dla notowań od połowy lipca

Ropa naftowa w USA kończy najsłabszy tydzień dla notowań surowca od połowy lipca. Kryzysowa sytuacja na rynkach wschodzących wywołuje obawy, że inne rynki mogą się "zarazić". Wpływ na ceny ropy mają też dane o jej amerykańskich zapasach - informują maklerzy.

2018-09-07 09:44

Trzaskowski nie jest dostatecznie zmotywowany i marzy mu się PE? "To bzdura"

To bzdura - tak szef PO Grzegorz Schetyna odpowiedział na doniesienia medialne według których Rafał Trzaskowski nie jest dostatecznie zmotywowany, bo "marzy mu się" europarlament. Brudna kampania przeciw niemu pokazuje, że Trzaskowski idzie w kierunku zwycięstwa w Warszawie - dodał szef PO.
2018-09-07 08:30

Ropa kończy najsłabszy tydzień dla notowań od połowy lipca. Wszystko przez EM

Ropa naftowa w USA kończy najsłabszy tydzień dla notowań surowca od połowy lipca. Kryzysowa sytuacja na rynkach wschodzących wywołuje obawy, że inne rynki mogą się ":zarazić". Wpływ na ceny ropy mają też dane o jej amerykańskich zapasach - informują maklerzy.
2018-09-06 19:32

Goście Forum Ekonomicznego w Krynicy o wartościach europejskichSesja plenarna "Europa w poszukiwaniu wartości" zakończyła XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. W sesji wzięli udział między innymi marszałek Sejmu Marek Kuchciński i metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski
2018-09-06 15:40

Nowe sankcje wobec Rosji? KE: Decyzja należy do państw członkowskich

Decyzja o ewentualnych nowych sankcjach wobec Rosji za próbę zabójstwa Siergieja Skripala należy do państw członkowskich - powiedziała w czwartek w Brukseli rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijancić.
2018-09-05 17:49

Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Ukraina podpisały porozumienie ws. inwestycji infrastrukturalnych

Porozumienie w zakresie najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Europie środkowowschodniej ? podpisali w środę w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju ministrowie odpowiedzialni za sprawy transportowe z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy.
2018-09-05 15:54

Kwieciński: Strategia Karpacka zacieśni współpracę między krajami

Po dwóch latach przygotowań podpisujemy deklarację współpracy w ramach tzw. Strategii Karpackiej ? powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak wyjaśnił kraje, które podpisały deklarację, mają ściśle współpracować np. rozbudowując infrastrukturę komunikacyjną, turystyczną, ekologiczną.
2018-09-05 15:06

Wiadomo już, kiedy dojdzie do wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili w środę tryb wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu - poinformowało PAP źródło dyplomatyczne. Do wysłuchania ma dojść 18 września w Brukseli.
2018-09-05 08:50

Ropa tanieje. Huragan Gordon nie taki straszny, ale mocny dolar nie zachęca inwestorów

Ropa naftowa w USA tanieje. Okazuje się, że tropikalna burza Gordon, której negatywnych skutków - już jako huraganu - obawiano się w sektorze naftowym w Zatoce Meksykańskiej, nie jest aż tak straszna. Umacnia się dolar USA, a to nie zachęca inwestorów do kupowania surowców wycenianych w tej walucie - informują maklerzy.
2018-09-04 18:29

Widmo recesji krąży nad Europą i Polską

Ekonomiści z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (SGH) wieszczą rychły koniec cyklu koniunkturalnego. Ich zdaniem Stary Kontynent, a zwłaszcza Europa Środkowo-Wschodnia zmierza w kierunku recesji.

2018-09-04 16:50

Złe wieści dla kierowców. Ropa drożeje, dolar się umacnia

We wtorek na giełdzie w Londynie ropa naftowa Brent kosztowała ponad 79 dol. za baryłkę, najdrożej od dwóch miesięcy.
2018-09-04 13:59

Rozpoczęło się 28. Forum Ekonomiczne w KrynicyW Krynicy rozpoczęło się Forum Ekonomiczne. Spotkanie nazywane "Polskim Davos" rozpoczęła sesja plenarna zatytułowana "Między gospodarką, a polityką Europa w poszukiwaniu recept na wzrost społeczny i gospodarczy"
2018-09-04 12:48

Raport Polska i Europa – wyzwania i ograniczenia 2018Prognozowany średni wzrost PKB Polski w najbliższych 5 latach wynosi 3,1%, jednak 77% bankowców uważa, że wystąpienie kryzysu gospodarczego w Europie w tym okresie jest co najmniej prawdopodobne co istotnie może wpłynąć na krajową gospodarkę...
2018-09-04 12:13

Unijna RPO: Nominacja szefa gabinetu Jean-Claude'a Junckera moga się odbyć z przekroczeniem prawa

Nominacja Martina Selmayra, szefa gabinetu Jean-Claude'a Junckera, na sekretarza generalnego Komisji Europejskiej mogła odbyć się z przekroczeniem prawa i podważyła zaufanie do instytucji UE - oceniła unijna rzeczniczka praw obywatelskich Emily O'Reilly.
2018-09-03 19:52

Polska dostanie 25 mln euro na owoce, warzywa i mleko dla szkół. Jesteśmy w czołówce beneficjentów UE

Polskie szkoły na programach unijnych zyskują krocie. W wykorzystaniu unijnych funduszy do propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci jesteśmy w europejskiej piątce.
2018-09-03 14:44

Niemiecki rząd po manifestacjach w Chemnitz wzywa do mobilizacji przeciw nienawiści

Rzecznik kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Steffen Seibert zaapelował w poniedziałek o mobilizację przeciw "nienawiści", propagowanej przez skrajną prawicę. Podczas sobotnich prawicowych demonstracji i kontrmanifestacji w Chemnitz rannych zostało 18 osób.
2018-09-03 09:58

Ropa w USA traci - mniej surowca będzie z Iranu, ale A.Saudyjska i Rosja to nadrobią

Ropa naftowa w USA tanieje. Na rynkach może być mniej surowca z Iranu, ale raczej go nie zabraknie, bo Arabia Saudyjska i Rosja zwiększają swoje dostawy ropy - informują maklerzy.

2018-09-02 13:14

Kaczyński na konwencji PiS: Polacy chcą być w Europie i chcą być w UE, bo dziś Europa to UE

Polacy chcą być w Europie i chcą być w Unii Europejskiej, bo dziś Europa to Unia Europejska - mówił podczas konwencji samorządowej PiS w Warszawie prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak dodał, "to najkrótsza droga do tego, by uzyskać równość, jeśli chodzi o poziom życia".
2018-08-31 09:34

NAFTA deal. Uchwalono projekt ustawy o PPKPierwszą w kolejce do łaski Donalda Trumpa była Europa – porozumienie z Unią Europejską zakładało utworzenie grupy roboczej, która będzie dyskutować nad przyszłością wymiany handlowej między Stanami i Starym Kontynentem – w tym czasie nie ...
2018-08-31 08:20

Komentarz tygodniowy Polska i Świat ? NAFTA deal. Uchwalono projekt ustawy o PPK

Pierwszą w kolejce do łaski Donalda Trumpa była Europa – porozumienie z Unią Europejską zakładało utworzenie grupy roboczej, która będzie dyskutować nad przyszłością wymiany handlowej między Stanami i Starym Kontynentem – w tym czasie nie miały być podejmowane żadne celne działania. W minionym tygodniu udało się również również Meksykowi. W Polsce uchwalono projekt ustawy o PPK. 
2018-08-31 08:06

Ropa w USA niewiele zyskuje, ale VIII zakończy zwyżką, po spadku w VII o 7,3 proc.

Ropa naftowa w USA niewiele zyskuje w piątek, zaledwie 4 centy, a sierpień surowiec może zakończyć zwyżką notowań - o 2,2 proc., po spadku ceny w lipcu o 7,3 proc. - informują maklerzy.
2018-08-30 20:38

Finlandia i Francja za zwiększeniem gotowości obronnej Europy

Finlandia i Francja wezwały do wzmożenia starań o to, by w następnej dekadzie Europejczycy osiągnęli "większą autonomiczną zdolność do wspólnej interwencji militarnej w obronie swojego bezpieczeństwa".
2018-08-29 16:59

Zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 2,6 mln baryłek - DoE

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 2,6 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 405,80 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).
2018-08-29 10:34

Cena ropy w USA nie może wyżej wzrosnąć

Ropa naftowa w USA drożeje o 4 centy. Jak podają maklerzy, w USA na rynek ropy może dotrzeć surowiec z amerykańskich rezerw strategicznych, a to powstrzymuje ceny przed mocniejszym wzrostem.

2018-08-29 05:39

Berdychowski: Cały projekt integracji europejskiej jest oparty na zasadzie "trzy kroki do przodu, dwa wstecz" [WYWIAD]

Zygmunt Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy: Każda nowa władza, która jest w Polsce, stara się wykreować "własną Krynicę". Niektóre nad Bałtykiem, inne na południu.
2018-08-28 09:54

Ropa w USA już po 69 USD - amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły

Ropa naftowa w USA wyceniana jest już po 69 USD za baryłkę. Amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły o ok. 1,5 mln baryłek - podają maklerzy.

2018-08-27 19:48

Macron piętnuje rosnący w siłę w całej Europie poza Francją "populizm i nacjonalizm"

"Europa w centrum francuskiej dyplomacji" ? pod niemal jednobrzmiącymi tytułami francuskie media omawiają poniedziałkowe przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona do ambasadorów, wyznaczające główne kierunki działań dyplomatycznych tego kraju.
2018-08-27 09:18

Ropa w USA trzyma się 68 USD/b - w szybkim tempie ubywa wiertni surowca

Ropa naftowa w USA trzyma się poziomu 68 USD za baryłkę. W szybkim tempie ubywa amerykańskich wiertni surowca z łupków - w ub. tygodniu ubyło ich aż 9, najwięcej od maja 2016 r. - podają maklerzy.

2018-08-25 17:00

Mapa drogowa francuskiej dyplomacji. Europa nadal w centrum polityki Macrona

Europa pozostaje najważniejszym priorytetem polityki zagranicznej prezydenta Francji Emmanuela Macrona ? zapowiada Pałac Elizejski przed poniedziałkowym przemówieniem tego przywódcy na konferencji ambasadorów Francji.
2018-08-24 13:20

Ropa w USA zaliczy w tym tygodniu zwyżkę cen o ponad 3 proc.

Ropa naftowa w USA jest na najlepszej drodze, aby zaliczyć w tym tygodniu zwyżkę ceny o ponad 3 proc. Sytuacja może stać się napięta z powodu problemów związanych z sankcjami USA na Iran, spadkiem amerykańskich zapasów ropy i możliwym strajkiem na platformach naftowych na Morzu Północnym - podają maklerzy.

2018-08-24 12:37

Eko-dominacja. Polska wypada Imponująco

Zachodni świat przegrywa rywalizację z Chinami w sektorze e-autobusów. Europa ma ambitne plany, ale to Azjaci wdrażają je w życie. Co ciekawe, na tle Starego Kontynentu, Polska wypada imponująco i jest w ścisłej czołówce.
2018-08-24 09:48

Zatrudnię kierowcę ze Wschodu – dobre praktykiStrategia "Europa 2020" pokazuje, że w 2017 roku zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej wzrosło prawie o trzy miliony. Do wypełnienia założeń strategicznych UE brakuje jeszcze 2,8%[1]. Polska wskazywana jest jako jeden z krajów w Europie Wschodniej...
2018-08-24 08:35

Ropa w USA zaliczy w tym tygodniu zwyżkę cen o ponad 3 proc. Są problemy z podażą

Ropa naftowa w USA jest na najlepszej drodze, aby zaliczyć w tym tygodniu zwyżkę ceny o ponad 3 proc. Sytuacja może stać się napięta z powodu problemów związanych z sankcjami USA na Iran, spadkiem amerykańskich zapasów ropy i możliwym strajkiem na platformach naftowych na Morzu Północnym - podają maklerzy.
2018-08-23 12:23

Kapiszewski: Pęka jednolity front, którym od kilku lat cieszyliśmy się na Zachodzie [OPINIA]

We wtorek szef dyplomacji jednego kraju mówi, że USA i Europa muszą za wszelką cenę trzymać się razem. W środę jego odpowiednik w innym państwie stwierdza, że USA i Europa już od jakiegoś czasu kroczą osobnymi ścieżkami i że związek trzeba zbudować na nowo. Przypadek? Nie sądzę.
2018-08-23 11:47

Unia Europejska to wspólnota wartości czy interesów?

Dylematy rozwojowe Polski i całego kontynentu, samorządy, zdrowie, migracje ? to przewodnie motywy 28. Forum Ekonomicznego.
2018-08-22 13:21

Niemcy: Szef MSZ wzywa do stworzenia systemu płatności niezależnego od USA

Europa musi stworzyć system płatności niezależny od Stanów Zjednoczonych, jeśli chce ocalić porozumienie nuklearne z Iranem - napisał szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w komentarzu opublikowanym w środowym wydaniu dziennika ?Handelsblatt".

2018-08-22 11:35

"Polityczny Atlantyk stał się szerszy". Powstanie system płatności niezależny od USA?

Europa musi stworzyć system płatności niezależny od Stanów Zjednoczonych, jeśli chce ocalić porozumienie nuklearne z Iranem - napisał szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w komentarzu opublikowanym w środowym wydaniu dziennika "Handelsblatt".
2018-08-22 11:13

Bielan o petycji ws. Ludmiły Kozłowskiej: To źle świadczy o debacie publicznej w Polsce

Petycja w obronie wydalonej z Polski i z UE szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej, pod którą podpisali się m.in. b. prezydent Lech Wałęsa i europarlamentarzyści PO, źle świadczy o debacie publicznej w Polsce - ocenił w środę w TVP1 wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS).
2018-08-22 10:19

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 9,3 proc. rdr. Największy wzrost w paliwach stałych

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2018 r. wzrosła o 9,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
2018-08-22 08:34

Mocny spadek zapasów ropy w USA wspiera jej notowania

Ropa naftowa w USA drożeje po mocnym spadku amerykańskich zapasów surowca - podają maklerzy.
2018-08-21 15:07

Fundusze pieniężne - czekają nas spore zmiany w klasyfikacji

Od 21 lipca obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie funduszy rynku pieniężnego (FRP). Jedną z wielu istotnych zmian, które wprowadza, jest poszerzona ocena czasu trwania portfeli. Do najważniejszych ...
2018-08-20 16:47

Stajniak: dobre nastroje mimo niesprzyjających okoliczności

Trzeci tydzień sierpnia zaczyna się całkiem nieźle na rynkach finansowych. W Azji notowane były spore wzrosty, nierzadko przekraczające 1,0 proc. na głównych indeksach. Europa przejęła te dobre nastroje, które kontynuowane są w Stanach Zjednoczonych, z wyjątkiem spółek technologicznych.
2018-08-20 15:47

Dobre nastroje mimo niesprzyjających okolicznościTrzeci tydzień sierpnia zaczyna się całkiem nieźle na rynkach finansowych. W Azji notowane były spore wzrosty, nierzadko przekraczające 1,0% na głównych indeksach. Europa przejęła te dobre nastroje, które kontynuowane są w Stanach Zjednoczonych...
2018-08-19 14:57

Irański minister MSZ: Aby uratować układ nuklearny, Europa musi "zapłacić cenę"

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w niedzielę, że Europa wciąż nie wykazała woli do "zapłacenia ceny", którą musi ponieść, by uratować porozumienie nuklearne po wycofaniu się z niego przez Stany Zjednoczone.
2018-08-19 13:46

Szef MSZ Iranu: Aby uratować układ nuklearny, Europa musi "zapłacić cenę"

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w niedzielę, że Europa wciąż nie wykazała woli do "zapłacenia ceny", którą musi ponieść, by uratować porozumienie nuklearne po wycofaniu się z...

2018-08-18 06:02

Nadchodzi open banking. To nie w smak polskim bankom

Polski sektor bankowy jest w czołówce europejskich liderów cyfryzacji, ale to wcale nie znaczy, że jest gotowy sprostać nadchodzącym zmianom. Open banking, pozwalający klientom na swobodny wybór finansowego usługodawcy, to dla banków wyzwanie, przez które swoje szanse mogą łatwo zaprzepaścić.
2018-08-17 08:27

Ropa w USA zaliczy 7. z kolei tydzień zakończony spadkiem ceny. To najsłabiej od 3 lat

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w pobliżu 65 USD za baryłkę. Surowiec zmierza do zakończenia tego tygodnia spadkiem ceny o ponad 3 proc. Będzie to już 7. z kolei tydzień zakończony zniżką notowań - takiej serii tygodniowych spadków nie było od 2015 r. - podają maklerzy.
2018-08-16 10:25

Nowy spór o sprzedaż ropy z Kirkuku do Turcji. Kurdowie sprzeciwiają się dezycji irackich władz

Kurdyjscy politycy w Iraku sprzeciwili się w środę planowi sprzedaży przez władze irackie ropy z Kirkuku do Turcji z pominięciem Regionu Kurdystanu. Dzień wcześniej o budowie nowego rurociągu i przejścia granicznego rozmawiali w Ankarze przywódcy Iraku i Turcji.
2018-08-16 08:58

Ropa drożeje; Chiny są gotowe negocjować z USA

Ropa naftowa w USA drożeje pomimo zwyżki amerykańskich zapasów surowca. Na rynkach pojawiły się informacje, że Chiny są gotowe wznowić rozmowy w sprawie wzajemnej wymiany handlowej z USA, aby uniknąć wojny handlowej w pełnej skali - podają maklerzy.

2018-08-16 08:28

Ropa drożeje. Chiny są gotowe negocjować z USA, bo nie chcą wojny na szerszą skalę

Ropa naftowa w USA drożeje pomimo zwyżki amerykańskich zapasów surowca. Na rynkach pojawiły się informacje, że Chiny są gotowe wznowić rozmowy w sprawie wzajemnej wymiany handlowej z USA, aby uniknąć wojny handlowej w pełnej skali - podają maklerzy.
2018-08-14 11:37

Jak szybko rozwija się gospodarka UE? Znamy dane za II kw. 2018 roku

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo w II kw. 2018 r. zwiększył się o 0,4% kw/kw w strefie euro, jak i w całej Unii Europejskiej, wynika ze zaktualizowanych danych urzędu statystycznego Eurostat.
2018-08-14 10:07

Cena ropy w USA rośnie. Zapasy surowca mogły spaść

Ropa naftowa w USA zyskuje we wtorek na wartości. Na rynku oczekiwany jest spadek amerykańskich zapasów surowca, już drugi tydzień z rzędu. Za to pogłębiające się zawirowania w gospodarce Turcji, które też wywołały negatywne skutki na rynkach gospodarek wschodzących, póki co nie wpłynęły na giełdy surowców - podają maklerzy.

2018-08-13 09:12

Cena ropy w USA blisko 68 dol. Iran nie chce rozmawiać z Amerykanami

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w poniedziałek blisko 68 dolarów za baryłkę. Na razie sytuacji na rynkach paliw zbyt mocno nie komplikuje fakt, że Iran nie chce rozmawiać z USA, co oznacza, że dostawy irańskiej ropy będą niższe. Tymczasem Amerykanie uruchamiają coraz więcej wiertni ropy - podają maklerzy.

2018-08-09 10:40

Ceny ropy Brent i WTI tąpnęły o ponad 3 proc.

Bieżący tydzień dostarcza wielu emocji inwestorom na rynku ropy naftowej. Rozpoczął się on od zwyżek, jednak środowa sesja przekreśliła jakikolwiek optymizm na rynku ropy naftowej.
2018-08-09 08:29

Ceny ropy lekko w górę po mocnych środowych spadkach

Ceny ropy zwyżkują w czwartek o 0,1- 0,3 proc. po środowych spadkach cen, sięgających 3,2 proc.
2018-08-09 05:27

Oczekiwanie na hossę na rynku złota to oczekiwanie na kryzys

Złoto nie daje zarobić, gdy rośnie gospodarka. W ciągu ostatnich 12 miesięcy największe możliwości zarobku dała ropa (futures), akcje NASDAQ i pallad. Złoto znalazło się dopiero na 9. miejscu. Zyskują na tym rządy, które chcą powiększać swoje rezerwy w kruszcu.
2018-08-07 18:56

Zajączkowski: mało kapitału, ale z perspektywą

O ile początek wczorajszej sesji jeszcze był spadkowy i kwalifikował ją do kontynuacji korekty, to w miarę upływu dnia indeks wyszedł nad kreskę. Pomogło otoczenie - wzrosty w Europie i zdecydowany marsz na północ w USA, na który reagowała dziś Europa również w sposób zdecydowany.
2018-08-06 17:55

Świat ucieka Europie. Mapa największych firm wiele tłumaczy

Jeśli spojrzeć na mapę świata największych firm, to widać, które rejony się rozwijają, a które tylko przejadają owoce pracy wcześniejszych pokoleń. Wyścig o przyszłość trwa pomiędzy USA, a Chinami. Europa już raczej się z niego wyłączyła.
2018-08-04 08:55

Powrót Samoobrony. Byli działacze ugrupowania postanowili współpracować

Działacze kilku ugrupowań założonych przez byłych członków Samoobrony RP postanowili połączyć się pod szyldem Samoobrony - powiedział PAP przewodniczący Samoobrony i ZZR "Samoobrona" Lech Kuropatwiński. Zapowiedział, że szczegóły ogłosi w niedzielę, w 7. rocznicę śmierci Andrzeja Leppera.
2018-08-03 08:23

Ropa w USA może zakończyć tydzień zwyżką cen. Na horyzoncie poważne zagrożenie

Ropa naftowa w USA w piątek na razie lekko drożeje, ale cały dobiegający końca tydzień może podsumować jako udany - ze zwyżką notowań, po raz pierwszy od końca czerwca. Sytuacja na rynkach ropy może się skomplikować, jeśli dojdzie do zablokowania cieśniny Ormuz - podają maklerzy.
2018-08-02 10:31

Więcej ropy w Polsce z Rosnieftu. Lotos podpisuje kontrakt

Rosyjska ropa jest bardziej zasiarczona niż norweska, ale do tego nasze rafinerie są już przystosowane. Grupa Lotos podpisała kontrakt z Rosnieftem, który zwiększa dostawy, być może nawet dwukrotnie.
2018-08-01 15:40

Chiny: Zmiana na stanowisku głównego nadzorcy internetu

Wicedyrektor Centralnego Wydziału Propagandy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Zhuang Rongwen zastąpił Xu Lina na stanowisku szefa państwowego biura ds. cyberprzestrzeni, które zarządza cenzurą sieci ? poinformowała w środę oficjalna agencja prasowa Xinhua.
2018-07-31 11:20

Gospodarka strefy euro w drugim kwartale wzrosła o 0,3 proc.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2018 r. wzrósł o 0,3 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w I wyliczeniu.
2018-07-28 19:58

Orban ma nadzieję, że UE zmierza ku nieliberalnej chrześcijańskiej demokracji

Premier Viktor Orban, który w sobotę wystąpił z orędziem w Baile Tusnad w Rumunii, powiedział, że wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku mogą być "tektonicznym wstrząsem", po którym Europa będzie zmierzać ku nieliberalnej chrześcijańskiej demokracji.
2018-07-28 14:05

Nowa ordynacja do PE prostsza? Opozycja: ma sprzyjać PiS

Ordynacja do Europarlamentu jest skomplikowana, nowa ją upraszcza i upodabnia wybory do PE do wyborów do Sejmu ? przekonywali w radiowej Trójce przedstawiciele PiS i prezydenta. Według opozycji celem jest faworyzowanie PiS i eliminacja małych ugrupowań.
2018-07-28 12:34

Czy pieniądz fiskalny uratuje euro?

We Włoszech pojawiają się najciekawsze pomysły na wyjście z ekonomicznego pata. Powodem tego fermentu jest odblokowanie sceny politycznej i dojście do władzy egzotycznej koalicji lewicowego Ruchu Pięciu Gwiazd z prawicową Ligą, ugrupowań populistycznych.
2018-07-27 14:46

Senat przyjął nowelę Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do PE

Senat przyjął w piątek bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do Parlamentu Europejskiego; według noweli każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu.
2018-07-26 14:59

KE: Porozumienie Trumpa z Junckerem ws. handlu jest korzystne dla obu stron

KE przekonuje, że porozumienie zawarte przez jej szefa Jean-Claude'a Junckera z prezydentem USA Donaldem Trumpem jest korzystne tak dla USA, jak i UE. Jej zdaniem fakt, że USA chcą ponownie przeanalizować nałożenie na UE ceł na stal i aluminium, jest sukcesem.
2018-07-25 12:00

Ponad połowa bankowców jest za przyjęciem euro [SONDAŻ]

Odsetek zwolenników przyjęcia wspólnej waluty wśród przedstawicieli środowiska bankowego wynosi obecnie 51% i jest wyższy o 6 pkt proc. licząc rok do roku, podał Kantar TNS.
2018-07-23 12:43

Były menedżer kampanii Trumpa chce wzmocnić skrają prawicę w Europie

Szef kampanii Donalda Trupa i jego były strateg Steve Bannon chce powołać fundację w Brukseli, by wspierać prawicowe i antyestablishmentowe ruchy w Europie. Celem ma być zjednoczenie skrajnej prawicy przed przyszłorocznymi wyborami do europarlamentu.
2018-07-23 08:22

Lokalne apetyt w kontrze do otoczeniaPiątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyły się w trudnym dla byków kontekście. Europa zaczęła sesję bez większych zmian, a pierwsza godzina handlu w wykonaniu WIG20 była prostym przedłużeniem konsolidacyjnego zawieszenia...
2018-07-22 09:00

Jedynowładztwo, zawłaszczanie, sponsoring, propaganda. Tak gniją samorządy

Zawłaszczanie kolejnych instytucji przez jedno ugrupowanie, misiewicze w spółkach, propaganda mediów, łamanie procedur. To standardy Polski powiatowej.
2018-07-22 08:15

Budapeszt chce rewizji granic? Mit Wielkich Węgier znów jest żywy

Choć nikt z Fideszu wprost nie mówi o rewizji granic, to państwo zaczęło mocno rozpalać mit Wielkich Węgier.
2018-07-19 17:26

KE wzywa państwa UE, by przygotowały się na różne scenariusze ws. Brexitu

Komisja Europejska wezwała w czwartek państwa UE oraz przedsiębiorstwa unijne do przyspieszenia przygotowań do Brexitu, w tym także na okoliczność braku porozumienia z Wielką Brytanią.
2018-07-16 23:42

Ropa znów mocno w dół

Ropa Brent potaniała w poniedziałek o 4% i osiągnęła najniższe notowania od kwietnia.

« Powrót do strony głównej