« Powrót do strony głównej

2019-10-16 20:11

Unijny szczyt ws. brexitu. Polska przeciwko cięć w polityce spójności

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt poświęcony m.in. wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Na kilkanaście godzin przed szczytem wciąż nie wiadomo, czy unijni liderzy będą rozmawiać o gotowym porozumieniu czy dadzą kolejne wytyczne Zjednoczonemu Królestwu.
2019-10-16 20:00

Protest przed Sejmem ws. projektu "Stop pedofilii". Posłowie kierują projekt do dalszych prac

Sejm skierował w środę do dalszych prac w komisji obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę "Stop pedofilii", który zakłada m.in. wprowadzenie kary pozbawienia wolności za publiczne propagowanie lub pochwalanie obcowania płciowego dzieci.

2019-10-16 18:31

Premier Macedonii Płn.: "Europejska droga jest jedyną drogą dla nas i nie ma alternatywy"

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował w środę w Brukseli do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w UE. "Europejska droga jest jedyną drogą dla nas i nie ma alternatywy" - mówił.
2019-10-15 19:47

Albania i Macedonia Płn. nie wejdą do Unii? To efekt stanowiska Francji

Unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Zdecydował o tym sprzeciw Francji. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie UE.
2019-10-15 15:34

Unijny pat ws. negocjacji akcesyjnych dla Macedonii Płn. i Albanii

Unijni ministrowie ds. europejskich starają się przezwyciężyć we wtorek pat ws. otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Macedonii Północnej i Albanii. Choć większość państw jest za takim krokiem sprzeciw kilku stolic, zwłaszcza Paryża może go uniemożliwić.
2019-10-15 12:07

Szymański o fińskiej propozycji ws. budżetu UE: Jest postęp, ale za mało środków

Polska widzi w propozycji dotyczącej nowego wieloletniego budżetu UE, którą przedstawiła Finlandia, pozytywne elementy, np. w sprawie zbliżenia poziomu dopłat dla rolników, jednak zaproponowany poziom wydatków jest zbyt niski - ocenił wiceszef MSZ Konrad Szymański.
2019-10-14 09:37

Berlin i Bruksela potrzebują nowego podejścia do Polski. Przeczekanie nic nie da

Niemiecki "Tagesspiegel", komentując zwycięstwo PiS w wyborach, apeluje o zmianę podejścia Berlina i Brukseli wobec Polski. Wyczerpała się strategia polegająca na taktycznym wyczekiwaniu, że ugrupowanie rządowe osłabnie - pisze lewicowo-liberalny dziennik.
2019-10-13 22:25

Włochy i Niemcy chcą ograniczenia przez UE sprzedaży broni do Turcji

Włochy działają na rzecz tego, by UE rozważyła moratorium na sprzedaż broni do Turcji - ogłosił w niedzielę premier Giuseppe Conte. Również szef niemieckiego MSZ Heiko Maas uważa, że ograniczenie dostaw uzbrojenia dla Turcji powinno obowiązywać w całej Unii.
2019-10-11 14:03

PERN rozstrzygnął przetarg na budowę sześciu zbiorników w bazach paliw

PERN rozstrzygnął przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Zbiorniki w Boronowie i Rejowcu wykona Mostostal Warszawa, a w Emilianowie i Małaszewiczach Naftoremont ? Naftobudowa.
2019-10-11 13:10

Sankcje wobec Turcji będą omawiane na szczycie UE

Sankcje wobec Turcji znajdą się w porządku obrad podczas przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej po wtargnięciu tureckich sił do Syrii ? oświadczyła w piątek francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin.
2019-10-10 20:21

Von der Leyen apeluje o większe tempo powoływania Komisji

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w czwartek do europarlamentu o przyspieszenie procesu powołania jej KE. Wcześniej europosłowie komisji przemysłu i rynku wewnętrznego odrzucili kandydaturę Francuzki Sylvie Goulard.
2019-10-09 18:19

Francja, Niemcy i Wielka Brytania zażądały zwołania RB ONZ ws. ofensywy Turcji w Syrii

Francja, Niemcy i W. Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia tureckiej ofensywy w Syrii - poinformowała w środę francuska minister ds. europejskich. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AFP, pilne posiedzenie RB odbędzie się w czwartek.
2019-10-09 08:21

"Die Welt": Hojne programy socjalne cementują władzę partii rządzącej w Polsce

Dziennik "Die Welt" w artykule poświęconym sytuacji przedwyborczej pisze, że to PiS umożliwił Polakom korzystanie z dobrobytu poprzez programy socjalne. Cementuje to poparcie dla ugrupowania, zapowiada ono zatem kolejne świadczenia.
2019-10-09 03:36

Cyfryzacja może nas uchronić przed pułapką średniego rozwoju

Michał Krupiński: Musimy inwestować w innowacje. Ale nie skupiać się na stworzeniu nowych rewolucyjnych pomysłów ? programów czy produktów IT ? ale adaptować te, które wykorzystują dojrzalsze gospodarki. I doskonaląc ich wykorzystanie i będąc wciąż krajem tańszym niż Europa Zachodnia czy USA, budować na nowo nasze przewagi.
2019-10-08 06:47

Unijno-chińska wojna o deski do prasowania. W tle polski wątek

Biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo Zachód niepokoi się wyzwaniem w obszarze wysokich technologii, które rzucają Chiny, łatwo jest zapomnieć, że obawy o handel dotyczą również niskich technologii.
2019-10-04 13:40

Wojciechowski: Spodziewam się pozytywnego odbioru odpowiedzi w sprawie rolnictwa

Kandydat na unijnego komisarza Janusz Wojciechowski spodziewa się pozytywnej reakcji w Parlamencie Europejskim na swoje odpowiedzi na dodatkowe pytania europosłów w sprawie rolnictwa w UE. Odpowiedzi zamierza przekazać europarlamentowi w piątek wieczorem.
2019-10-04 10:16

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień od poł. VII

Ropa naftowa na giełdzie w USA jest wyceniana nieco poniżej 53 USD za baryłkę. Kończy się najsłabszy tydzień na rynkach paliw od połowy lipca tego roku - ropa staniała o ok. 6 procent. - wyliczają maklerzy.

2019-10-04 08:23

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień od poł. VII. Surowiec sporo staniał

Ropa naftowa na giełdzie w USA jest wyceniana nieco poniżej 53 USD za baryłkę. Kończy się najsłabszy tydzień na rynkach paliw od połowy lipca tego roku - ropa staniała o ok. 6 procent. - wyliczają maklerzy.
2019-10-04 07:55

Trwały wzrost PKB nie przekłada się na większą konkurencyjność Polski [RAPORT]

Trwały wzrost gospodarczy notowany w Polsce nie przekłada się na wzrost jej konkurencyjności, wynika z raportu konkurencyjności "Eight Competitiveness Report 2019" przygotowanego przez globalną organizację doradczą Eight International, która porównała dane pochodzące z kilkudziesięciu międzynarodowych rankingów.
2019-10-04 06:45

Rywalizacja USA i Chin zdefiniuje XXI wiek. Europa od tego nie ucieknie i będzie musiała wybrać [OPINIA]

W obliczu wielkiej chińsko-amerykańskiej rywalizacji, Europa będzie musiała dokonać wyboru strony. Nie będzie to łatwe. Chiny, aby zneutralizować Unię Europejską, próbują ją podzielić i uzależnić od siebie. Z kolei stanowisko administracji Trumpa wobec Starego Kontynentu jest niekonsekwentne - pisze felietonista Bloomberga Hal Brands.
2019-10-03 16:18

KE ostrzega: Jeśli USA wprowadzą cła, UE też będzie musiała to zrobić

Komisja Europejska ostrzegła w czwartek, że wprowadzenie przez Stany Zjednoczone ceł odwetowych na towary z Europy sprawi, że UE będzie musiała wykonać taki sam krok.
2019-10-03 10:37

Złoto zyskuje, bo na światowym rynku finansowym wzmożona nerwowość

Bieżący tydzień na globalnych rynkach finansowych przynosi wyraźne pogorszenie nastrojów. W rezultacie, słabo radzą sobie surowca powiązane z koniunkturą, takie jak ropa naftowa czy miedź, natomiast dla metali szlachetnych jest to szansa na odrobienie strat z wcześniejszych dni, a nawet tygodni.
2019-10-03 10:11

Ropa w USA blisko 2-miesięcznego minimum po mocnym wzroście zapasów surowca

 Ropa naftowa na giełdzie w USA jest wyceniana blisko 2-miesięcznego minimum po tym, gdy amerykańskie zapasy surowca wzrosły najmocniej od maja - wyliczają maklerzy.

2019-10-02 14:03

"FAZ": Tusk może zostać szefem Europejskiej Partii Ludowej

Jak ustalił niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Donald Tusk jest faworytem w wyścigu o fotel przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Dodał, że z ubiegania się o tę funkcję miał zrezygnować przewodniczący frakcji EPL w europarlamencie Manfred Weber.
2019-10-02 12:04

Goldenline z nowym prezesem T. Kuropatwińskim chce rozwijać m.in. e-commerce

Warszawa, 02.10.2019 (ISBnews) - Goldenline - spółka z grupy Agora rozwijająca platformę rekrutacyjną Goldenline.pl - wprowadza zmiany w zespole menedżerskim odpowiedzialnym za realizację nowej strategii firmy. Prezesem spółki został Tadeusz Kuropatwiński.
2019-10-01 13:21

Koniec ze zmianą czasu. "To już niemal pewne"

- Już w 2019 roku mieliśmy odejść od zmiany czasu, ale ostatecznie najprawdopodobniej w 2021 roku, w kwietniu, po raz ostatni przestawimy wskazówki w zegarkach. Europarlament przyjął dyrektywę, że do 2021 roku ma zostać wprowadzone tego typu rozwiązanie - mówił w programie "Money. To się liczy" Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej. - Czas letni jest dużo bardziej przystosowany do naszej szerokości geograficznej, bardziej powiązany z dobą słoneczną. To dla nas dużo bardziej komfortowe - wyjaśnił.
2019-10-01 10:24

Ropa drożeje: Arabia Saudyjska przywraca dostawy. Nadzieje w związku z handlem USA-Chiny rosną

Ropa naftowa na giełdach paliw drożeje, Arabia Saudyjska przywraca produkcję surowca, zakłóconą przez niedawne ataki na jej instalacje naftowe. Na rynkach rosną też nadzieje na pomyślny przebieg negocjacji handlowych USA-Chiny - wyliczają maklerzy.

2019-10-01 08:51

Ropa drożeje. Arabia Saudyjska przywraca dostawy

Ropa naftowa na giełdach paliw drożeje, Arabia Saudyjska przywraca produkcję surowca, zakłóconą przez niedawne ataki na jej instalacje naftowe. Na rynkach rosną też nadzieje na pomyślny przebieg negocjacji handlowych USA-Chiny - wyliczają maklerzy.
2019-09-30 11:38

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,3 proc. Eurostat podał dane za sierpień

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,3 proc. w sierpniu 2019 r. - tyle samo, co w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W sierpniu 2018 r. wynosiła 3,8 proc.
2019-09-30 07:38

Trzaskowski: Aparat państwa wycelowany jest w niezależnych samorządowców [WYWIAD]

Trzaskowski: Cały aparat państwa jest wycelowany w niezależnych samorządowców i pozostaje na pasku politycznej machiny propagandowej. A CBA to przykład instytucji, która dziś wykonuje wyłącznie zlecenia polityczne
2019-09-30 06:36

Ceny ropy gigantycznie wzrosną. "Trzeba powstrzymać Iran"

Jeśli świat nie powstrzyma Iranu, ceny ropy mogą wzrosnąć do niewyobrażalnych poziomów - twierdzi saudyjski następca tronu Mohammad bin Salman. Zauważa, że konflikt trzeba rozwiązać politycznie.
2019-09-29 21:49

Premier Finlandii: Kraje UE są gotowe zgodzić się na powiązanie funduszy z praworządnością

Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział w niedzielę premier Finlandii Antti Rinne, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.
2019-09-28 19:16

Działamy w stanie przerażenia. Zostało nam mało czasu, by powstrzymać katastrofę [WYWIAD]

Problemy klimatyczne to temat, który zaczyna dominować w UE i będzie miał wpływ na politykę rolną. Można się spodziewać w tej dziedzinie bolesnych decyzji - mówi Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
2019-09-28 14:12

Komu Europa da się pożreć? [OPINIA]

Europa nie musi się wstydzić własnego modelu rozwoju ekonomiczno-społecznego. USA i daleki wschód nie są wcale atrakcyjną alternatywą
2019-09-27 08:41

Na rynkach ropy kończy się najgorszy tydzień od lipca

Na rynkach ropy kończy się najgorszy tydzień od lipca 2019. Surowiec w USA staniał w tym tygodniu o 3,4 proc. - najmocniej od 19 lipca, a ropa Brent na ICE straciła 3,3 proc. W Arabii Saudyjskiej przywracana jest produkcja ropy, zakłócona po atakach na instalacje naftowe, szybciej niż się spodziewano - podają maklerzy.
2019-09-26 17:30

Arabia Saudyjska przywróciła dostawy ropy. Cena surowca spada

Ropa w Stanach Zjednoczonych tanieje, ponieważ Arabia Saudyjska przywróciła już regularne dostawy. Ich liczba i wielkość jest już niemal identyczna, jak przed atakiem dronów na dwie rafinerie Saudyjczyków.
2019-09-26 14:28

Szymański: Status quo projektu Unii Europejskiej jest nie do utrzymania

Status quo projektu Unii Europejskiej jest dzisiaj nie do utrzymania; wypieranie problemów i słabości projektu europejskiego nie jest rozwiązaniem - powiedział w czwartek w Sopocie podczas IX Europejskiego Forum Nowych Idei, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
2019-09-25 08:49

Ropa w USA tanieje po wzroście zapasów surowca - swoje dokłada prezydent USA

Ropa w USA tanieje po wzroście amerykańskich zapasów tego surowca o ponad 1 mln baryłek. Na dodatek prezydent USA Donald Trump przedstawił twarde stanowisko Stanów Zjednoczonych wobec Chin podczas swojego wystąpienia na forum ONZ, a to może wpłynąć na dalszy ciąg rozmów handlowych USA-Chiny - podają maklerzy.
2019-09-24 14:20

PKN Orlen: W październiku do Płocka dotrze dostawa 100 tys. ton ropy z USA

Do rafinerii PKN Orlen w Płocku dotrze w październiku kolejna dostawa 100 tys. ton amerykańskiej ropy WTI, zakupiona w ramach transakcji typu spot, podała spółka.
2019-09-21 13:39

Wielka rewolucja, wielki chaos? Zmiany w ZUS mogą oznaczać lawinę papierów do wypełnienia

Wielka rewolucja i? wielkie zamieszanie. PiS w sobotę ogłosił rewolucję w składkach dla najmniejszych firm. - Zmiany mają znaczenie jedynie propagandowe - mówi wprost dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Spodziewa się skomplikowanych procedur i rosnącej liczbie dokumentów, które firma będzie wysyłać do ZUS.
2019-09-20 12:50

Polska i 10 innych państw chcą nadrobić dystans do Unii. Pomoże w tym Fundusz Trójmorza

Państwa na południu i w środkowo-wschodniej części Europy potrzebują zbudować sieć wzajemnej komunikacji transportowej, cyfrowej i energetycznej. Tylko wtedy będą równorzędnymi partnerami dla pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dlatego stworzyły Fundusz Trójmorza.
2019-09-20 08:23

Coraz groźniej na Bliskim Wschodzie. To ciągnie ceny ropy do góry

Robi się coraz groźniej na Bliskim Wschodzie, jest ryzyko wojny - to ciągnie ceny ropy do góry na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.
2019-09-19 14:50

Ceny ropy odrobiły już prawie połowę strat po dramatycznych zniżkach

Ceny ropy odrobiły już prawie połowę strat po dramatycznych spadkach. Arabia Saudyjska i Międzynarodowa Agencja Energii starają się uspokoić sytuację na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.
2019-09-19 08:23

Ceny ropy odrobiły już prawie połowę strat po dramatycznych zniżkach z poniedziałku

Ceny ropy odrobiły już prawie połowę strat po dramatycznych spadkach na początku tego tygodnia. Arabia Saudyjska i Międzynarodowa Agencja Energii starają się uspokoić sytuację na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.
2019-09-18 13:24

Ranking najzamożniejszych krajów. Na którym miejscu wylądowała Polska?

Z aktywami finansowymi netto na jednego mieszkańca w wysokości 8 080 euro, Polska pozostała na 36. miejscu w rankingu najbogatszych krajów. Na szczycie zestawienia, USA ponownie zastąpiły Szwajcarię, co spowodowane jest w szczególności silną pozycją dolara, wynika z 10. edycji globalnego raportu o zamożności (Global Wealth Report 2019) Allianz, w którym zebrane są wnioski na temat zasobów finansowych i zadłużenia gospodarstw domowych z ponad 50 krajów na całym świecie.
2019-09-18 06:45

Czy gospodarki Europy Wschodniej wciąż są "niemieckimi koloniami"? Wkrótce poznamy odpowiedź [OPINIA]

Polsce i Węgrom udało się zmniejszyć zależność gospodarczą od Niemiec. Inne kraje regionu powinny pójść w ich ślady ? pisze publicysta Bloombera Leonid Bershidsky.
2019-09-17 16:44

Saudowie uspokajają. Ropa wyraźnie tanieje

Z informacji Reutersa wynika, że Arabia Saudyjska może odbudować swoje zdolności produkcyjne szybciej niż pierwotnie sądzono. Ropa zareagowała na tę informację mocnymi spadkami.

2019-09-17 11:49

W nowej KE pomocą publiczną w rolnictwie ma zająć się Vestager

Przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zdecydowała przenieść kompetencje dotyczące pomocy państwa z dwóch dyrekcji generalnych - ds. rolnictwa oraz gospodarki morskiej - do dyrekcji generalnej ds. konkurencji. Tematyka będzie więc podlegała Margrethe Vestager.
2019-09-16 08:44

Ceny ropy rosną po ataku na saudyjskie instalacje naftowe

Sobotni atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował już wzrost cen ropy naftowej na rynkach azjatyckich. Analitycy obawiają się, że ropa zdrożeje także na innych rynkach na świecie.
2019-09-16 03:44

Atak na saudyjskie instalacje naftowe spowodował wzrost cen ropy

Sobotni atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował już wzrost cen ropy naftowej na rynkach azjatyckich. Analitycy obawiają się, że ropa zdrożeje także na innych rynkach na świecie.

2019-09-13 16:46

Pięć największych państw UE krytykuje zapowiedź Netanjahu ws. ziem palestyńskich

Pięć państw UE wydało wspólne oświadczenie, w którym wyraziły "głębokie zaniepokojenie" zapowiedziami izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu dotyczącymi aneksji okupowanych ziem palestyńskich. Byłoby to naruszenie prawa międzynarodowego - uważają.
2019-09-13 08:04

Ropa w USA zalicza mocny tygodniowy spadek cen - perspektywy nie są różowe

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku wprawdzie lekko drożeje, ale w tym tygodniu może zaliczyć najmocniejszy spadek notowań od niemal 2 miesięcy ze względu na nadwyżkę podaży surowca na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.
2019-09-11 15:20

Ceny ropy mają wsparcie po danych o zapasach w USA

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje w reakcji na dane o amerykańskich zapasach paliw. Zwolnienie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona przez prezydenta USA Donalda Trumpa może doprowadzić do deeskalacji napięć w relacjach USA z Iranem, a to oznaczałoby, że na rynki może powrócić irańska ropa - podają maklerzy.

2019-09-11 08:17

Ceny ropy poszły w górę po odejściu Boltona

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje w reakcji na dane o amerykańskich zapasach paliw. Zwolnienie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona przez prezydenta USA Donalda Trumpa może doprowadzić do deeskalacji napięć w relacjach USA z Iranem, a to oznaczałoby, że na rynki może powrócić irańska ropa - podają maklerzy.
2019-09-10 19:20

Nowa KE ma dwa flagowe projekty: klimat i cyfryzację

Przedstawiona przez Ursulę von Der Leyen nowa Komisja Europejska będzie inna niż ta Jean-Claude'a Junckera; jej flagowymi projektami będą klimat i digitalizacja - uważa ekspert brukselskiego think tanku Bruegel Simone Tagliapietra.
2019-09-10 19:01

Ylva Johansson, szwedzka kandydatka na komisarza UE ds. migracji [SYLWETKA]

Wierząca w młodości w idee komunistyczne działaczka socjaldemokracji Ylva Johansson jest kandydatką na komisarza UE ds. migracji i spraw wewnętrznych. Jako szwedzka minister ds. zatrudnienia nie poradziła sobie z integracją imigrantów.
2019-09-10 14:20

Francuzka Sylvie Goulard może zadecydować w KE o fuzji Orlenu z Lotosem [SYLWETKA]

Francuzka Sylvie Goulard jest kandydatką na stanowisko komisarza ds. konkurencji. To jedno z najważniejszych stanowisk w unijnych władzach wykonawczych. Jeśli je obejmie, będzie podejmowała decyzję w sprawie planów połączenia Orlenu z Lotosem.
2019-09-10 11:55

Państwa UE zatwierdziły formalnie listę kandydatów na komisarzy

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE zatwierdzili we wtorek oficjalnie listę kandydatów na unijnych komisarzy. To kolejny krok w procedurze wyłaniania nowej unijnej egzekutywy.
2019-09-10 11:23

Z Arabii Saudyjskiej dochodzą sygnały, że cięcia dostaw ropy na rynki będą kontynuowane

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku jest już wyceniana powyżej 58 dolarów za baryłkę.

2019-09-09 16:37

UE osiągnie strategiczną autonomię? Europejski system nawigacji Galileo dotrze jutro do miliarda użytkowników smartfonów

We wtorek europejski system nawigacji satelitarnej Galileo dotrze do miliarda użytkowników smartfonów na całym świecie. To unijny globalny system nawigacji satelitarnej pod cywilną kontrolą, który udostępnia dokładne informacje na temat położenia i czasu.
2019-09-09 11:21

Emilewicz: Musimy tak kształtować prawo, by firmy z Europy mogły globalnie konkurować

Straciliśmy jako Europa palmę pierwszeństwa m.in. ws. gospodarczych, musimy na nowo określić swoją rolę, tak kształtować prawo, by pomóc firmom konkurować na globalnym rynku ? mówiła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

2019-09-09 10:10

Ropa w USA drożeje o ponad 1 proc. - w tym tygodniu może być ważna decyzja

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 procent. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie OPEC, podczas którego zostanie oceniona sytuacja na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.

2019-09-07 08:53

Problem z polskim kandydatem na komisarza. OLAF prowadzi postępowanie wobec Janusza Wojciechowskiego

Agencje dpa i AFP podały, że Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi postępowanie wobec Janusza Wojciechowskiego, kandydata Polski na komisarza UE, w sprawie możliwych nieprawidłowości przy zwrocie kosztów podróży. Polityk wyjaśnił PAP, że z własnej inicjatywy zwrócił pieniądze i ma podstawy sądzić, że postępowanie jest zakończone.
2019-09-06 15:32

Raport komisji śledczej ds. VAT przyjęty. Horała: Tusk się broni, byłem idiotą

Zgodnie z przyjętym w piątek dokumentem najważniejsi politycy Platformy Obywatelskiej mają być postawieni przed Trybunałem Stanu jako osoby, które w rażący sposób łamały obowiązki, które nakłada na nich konstytucja. - Ten raport należy uznać za propagandę polityczna obecnie rządzących - twierdzi Genowefa Tokarska z PSL.
2019-09-05 12:55

Szczerski: Podział tek w KE dla kandydatów z Trójmorza zdecyduje o przyszłości naszych projektów

Podział tek w KE dla kandydatów państw Trójmorza zdecyduje o przyszłości naszych projektów; jeśli nasi komisarze będą współpracować, możemy za pięć lat spotkać się w innej rzeczywistości politycznej i ekonomicznej - mówił w Krynicy-Zdroju szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
2019-09-05 08:57

Cena ropy w USA dalej rośnie

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku dalej drożeje, po najmocniejszym od prawie 2 miesięcy skoku notowań w środę. Chiny podały, że ich negocjatorzy handlowi udadzą się do Waszyngtonu na rozmowy na początku października - to wspiera nastroje na rynkach - podają maklerzy.

2019-09-04 20:39

Gowin: Polska nie wejdzie do strefy euro w ciągu kilkunastu lat, bez względu na to, kto będzie rządził

Polska nie wejdzie do strefy euro w ciągu kilkunastu lat, bez względu na to, kto będzie rządził ? ocenił podczas środowej debaty na temat wspólnej europejskiej waluty wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
2019-09-04 16:04

Adamczyk: Mamy już wytyczony ruszt komunikacyjny Trójmorza - teraz realizacja

Praktycznie mamy już wytyczone szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza, przed nami realizacja - mówił w środę w Krynicy-Zdroju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wezwał, by zaplanowane połączenia drogowe i kolejowe uzupełnić połączeniami energetycznymi.
2019-09-04 15:36

W jakim kraju UE jest najwięcej spraw ws. nadużyć finansowych? Polska na trzecim miejscu

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zakończył w ubiegłym roku 86 śledztw dotyczących nieprawidłowości związanych z finansowaniem programów i projektów unijnych. Najwięcej, bo 9 z nich było na Węgrzech. Polska jest w tym zestawieniu trzecia.
2019-09-03 18:51

Co dalej z podatkiem cyfrowym? Prof. Gajewski: Inicjatywa należy do KE

Jeżeli mamy opodatkować gigantów cyfrowych, to inicjatywa w tej kwestii należy do Komisji Europejskiej, żadne państwo indywidualnie nie weźmie na siebie takiego ciężaru ? powiedział we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju prof. Dominik Gajewski z SGH.
2019-09-02 10:59

Wojna handlowa z Chinami zaostrza się

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku minimalnie zyskuje. Na rynkach rosną obawy przed zaostrzającą się wojną handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami - na dodatek nie widać końca tego konfliktu - podają maklerzy.

2019-09-02 08:47

Ceny ropy w USA "płaskie". Wojna handlowa z Chinami jeszcze się zaostrza

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku minimalnie zyskuje. Na rynkach rosną obawy przed zaostrzającą się wojną handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami - na dodatek nie widać końca tego konfliktu - podają maklerzy.
2019-08-31 13:25

Rosyjski sektor naftowy stacza się w głęboki kryzys. To koniec pewnej epoki

Choć Rosja jest nadal liderem światowego wydobycia ropy, to zajmuje zaledwie ósme miejsce pod względem posiadanych zasobów, które są na dodatek mocno wyeksploatowane. Nowe złoża ropy naftowej, które można taniej i łatwiej wydobywać, właściwie nie istnieją.
2019-08-31 05:26

Tanie tankowanie na koniec wakacji. Ale teraz ropa i dolar drożeją

Wracając z wakacji kierowcy za tankowanie zapłacą tak tanio jak zimą. W nowym roku szkolnym mogą jednak nadejść podwyżki, bo drożeją dolar i ropa naftowa.
2019-08-30 20:29

"Luka VAT była problemem ogólnoeuropejskim". Donald Tusk odpowiada na zarzuty PiS

- Wszystkie zadania uszczelniające podjął mój rząd. Na zjawisko luki VAT chorowała cała Europa. Mój rząd wprowadził konkretne zmiany, które zaczęły przynosić efekty ? mówił w "Faktach po Faktach" Donald Tusk, szef Rady Europejskiej i były premier.
2019-08-30 08:44

To najlepszy tydzień dla ropy od połowy lipca

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku lekko tanieje, ale kończący się tydzień jest najlepszy dla notowań surowca od połowy lipca - po zwyżce ceny na razie o 4,4 proc. - podają maklerzy.
2019-08-29 13:07

Unijne cele nie do zrealizowania. Producenci aut słono za to zapłacą [OPINIA]

W kwietniu 2009 r. Unia Europejska przyjęła wraz z rozporządzeniem 443/2009 cele redukcji emisji CO2 z samochodów osobowych na lata 2015 oraz 2020. Uzgodniono, że w 2015 r. średnia emisja dla wszystkich wyprodukowanych przez daną firmę samochodów mogła wynieść nie więcej niż 130 g CO2 na przejechany kilometr.
2019-08-28 11:00

Europa paktami stoiNapięcia handlowe, spowalniający wzrost globalny i luzowanie banków centralnych są głównymi tematami dla ryków finansowych, choć bez rozwoju nowych wątków w ciągu ostatnich 24 godzin, stąd obserwowany spokój. Przerywnikami są polityczne negocjacje...
2019-08-28 10:48

Ropa na giełdach mocniej zyskuje. Zapasy spadły aż o 11 mln baryłek

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku mocniej drożeje, bo jej amerykańskie zapasy spadły w ub. tygodniu aż o 11 mln baryłek - podają maklerzy.

2019-08-28 08:27

Ropa drożeje: jej zapasy spadły aż o 11 mln baryłek

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku mocniej drożeje, bo jej amerykańskie zapasy spadły w ub. tygodniu aż o 11 mln baryłek - podają maklerzy.
2019-08-27 08:58

Ropa na giełdach drożeje w reakcji na bardziej łagodny ton Trumpa

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku nieznacznie zyskuje w reakcji na bardziej koncyliacyjny ton prezydenta USA w sprawie konfliktu handlowego z Chinami i stosunków z Iranem - podają maklerzy.

2019-08-27 08:31

Ropa na giełdach drożeje w reakcji na bardziej koncyliacyjny ton prezydenta USA

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku nieznacznie zyskuje w reakcji na bardziej koncyliacyjny ton prezydenta USA w sprawie konfliktu handlowego z Chinami i stosunków z Iranem - podają maklerzy.
2019-08-26 15:02

Polska "zieloną wyspą dla oszustów podatkowych"? Horała przedstawia raport komisji

Polska była "zielona wyspą dla oszustów podatkowych" - mówił w poniedziałek szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS) przedstawiając projekt raportu komisji.
2019-08-25 22:50

MM, 2019/09: XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy (3-5 września) odbędzie się po hasłem "Europa jutra. Silna, czyli jaka?"

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od 29 lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit CEE. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi: "Europa jutra. Silna, czyli jaka?"
2019-08-23 19:42

UE rzuca wyzwanie Apple i spółce. Chce utworzyć specjalny fundusz dla europejskich czempionów

Według nieoficjalnych doniesień portalu Politico, Bruksela chce stworzyć fundusz dla "Europejskich Czempionów", dzięki któremu możliwe będą inwestycje o wartości ponad 100 mld euro. Miałyby one wzmocnić konkurencyjność unijnych firm względem gigantów z USA i Chin, takich jak Google, Apple czy Alibaba.
2019-08-23 19:32

Nowy unijny fundusz dla europejskich czempionów?

Według nieoficjalnych doniesień portalu Politico, Bruksela chce stworzyć fundusz dla ?Europejskich Czempionów?, dzięki któremu możliwe będą inwestycje o wartości ponad 100 mld euro. Miałyby one wzmocnić konkurencyjność unijnych firm względem gigantów z USA i Chin, takich jak Google, Apple czy Alibaba.
2019-08-23 08:36

Ropa w USA może zakończyć tydzień zwyżką o 1 proc. albo większą

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku lekko waha się, ale ten tydzień może zakończyć ze wzrostem notowań o 1 proc., może nawet więcej. Inwestorzy liczą na złagodzenie napięć w relacjach handlowych USA z Chinami, co wsparłoby popyt na surowce na świecie - podają maklerzy.
2019-08-22 08:39

Ropa w USA w czwartek tanieje, ale w tym tygodniu i tak zyskała 1,5 proc.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku w czwartek tanieje, ale i tak od początku tego tygodnia surowiec zyskał 1,5 proc. Uwaga inwestorów przenosi się z danych o zapasach paliw w USA na spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole - podają maklerzy.
2019-08-21 08:34

Ropa w USA w górę. W zapasach pojawiła się pierwsza taka zmiana od 3 tygodni

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje w reakcji na pierwszy od 3 tygodni spadek amerykańskich zapasów surowca - podają maklerzy.
2019-08-20 16:40

NASA potwierdziła misję do lodowego księżyca Jowisza

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła decyzję potwierdzającą plany realizacji misji Europa Clipper. Jej celem będzie zbadanie księżyca Jowisza o nazwie Europa, gdzie - jak się podejrzewa - pod lodową skorupą istnieje ocean.
2019-08-20 05:40

Chiny stały się potęgą we wdrażaniu OZE. Co zadecydowało o ich sukcesie?

Czy Chiny będą światowym liderem w dziedzinie zielonych technologii?
2019-08-19 09:15

Ropa w USA w górę. Powód? Atak drona w Arabii Saudyjskiej wywołał niepokój

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o 1 proc. w reakcji na atak drona na instalacje naftowe i gazowe w A.Saudyjskiej, co zakłóciło względnie spokojną sytuację w regionie - podają maklerzy.
2019-08-16 11:40

Irański tankowiec na Gibraltarze: Celem nigdy nie była Syria

Iran nie podjął żadnych zobowiązań w celu uwolnienia zaaresztowanego tankowca na Gibraltarze - oświadczył w piątek rzecznik irańskiego rządu Abbas Musawi. Powtórzył, że Grace 1 nigdy nie był związany z Syrią, "jak twierdzą jego porywacze".
2019-08-16 10:00

Ropa w USA zyskuje - w centrum uwagi wojna handlowa, słaby popyt i wysokie zapasy

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku zyskuje ponad 1,5 proc. - w centrum uwagi inwestorów pozostaje wojna handlowa pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, coraz słabsze prognozy popytu na ropę i wysokie amerykańskie zapasy surowca - podają maklerzy.
2019-08-14 15:27

Europa Wschodnia zawstydziła Zachód. Eurostat podał dane o PKB

Podczas gdy Europa Zachodnia w coraz większym stopniu odczuwa skutki wojny handlowej i pogorszenia się globalnego wzrostu, gospodarki wschodnich państw UE rosną w szybkim tempie.
2019-08-14 13:44

GIF wycofał serię leku Thiogamma stosowanego przez cukrzyków

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju tabletek Thiogamma, stosowanych w zaburzeniach czucia związanego z polineuropatią cukrzycową. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej.
2019-08-13 11:25

Ropa bez impetu wzrostowegoPrzełom poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej to czas wzrostów notowań tego surowca. Na razie jednak trudno mówić o optymizmie na tym rynku: wzrosty są relatywnie niewielkie w porównaniu do skali ostatnich zniżek.
2019-08-12 21:04

Eksperci: protesty w Moskwie pokazują, że na młodych nie działa propaganda

Protesty w Moskwie pokazują, że nastąpiła zmiana pokoleniowa, a na młodych postępowych ludzi nie działają propagandowe chwyty, takie jak straszenie Zachodem czy powrotem chaosu lat 90. XX wieku ? ocenił w rozmowie z PAP politolog Aleksiej Makarkin.
2019-08-12 16:39

Dotacje z Unii: będzie więcej pieniędzy na B+R i innowacyjność. Kto skorzysta?

Małgorzata Jarosińska-Jedynak: Komisja Europejska kładzie coraz większy nacisk na prace badawczo-rozwojowe i innowacyjność u przedsiębiorców, więc gros środków w kolejnym budżecie będzie skierowane właśnie na te obszary
2019-08-09 10:00

Prognoza gospodarcza dla Polski. Za pięć lat będziemy przed Tajwanem i na równi ze Szwajcarią

Ósme miejsce na świecie nasza gospodarka zajmowała kiedyś tylko w wygórowanych wyobrażeniach gierkowskiej propagandy. Teraz realnie zajmujemy miejsce w połowie trzeciej dziesiątki. Ale idziemy w górę. Aż trudno uwierzyć, kogo wyprzedzimy w najbliższych latach.

« Powrót do strony głównej