« Powrót do strony głównej

2019-05-19 20:00

Prounijni eurosceptycy. Po raz pierwszy siły radykalne nie chcą Brukseli zniszczyć, lecz nią rządzić

Powodów, dla których wybory europejskie w przyszły weekend mogą być historyczne, jest wiele. Przede wszystkim z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można powiedzieć, że władzę straci rządząca Unią od 40 lat koalicja chadeków i socjalistów. Do odniesienia bezprecedensowego sukcesu szykują się eurosceptycy.
2019-05-19 18:00

Wybory do PE w Polsce. O co tak naprawdę toczy się walka?

Na tydzień przed wyborami polska polityka jest monotonna, a kampania wyborcza jakby się nie rozpoczęła
2019-05-19 15:30

Polityczny skandal w Austrii uderzy w koalicję skrajnej prawicy w PE?

Skandal polityczny w Austrii może utrudnić budowę sojuszu partii skrajnej prawicy w przyszłym europarlamencie, ale też pomóc kanclerzowi Sebastianowi Kurzowi, wzmacniając jego partię po wymuszonych skandalem wyborach w jego kraju ? ocenia portal Politico.
2019-05-19 12:18

Woś: Gdzie ta solidarność? [OPINIA]

Europa ma wielki problem. Jest nim brak solidarności. Tak przynajmniej uważa amerykańsko-hinduski ekonomista Ashoka Mody, autor książki ?EuroTragedy. A Drama in Nine Acts? (Eurotragedia. Dramat w dziewięciu aktach).
2019-05-17 10:13

Ceny ropy rosną: Saudyjczycy oskarżają Iran, a USA nie chcą wojny w Zatoce Perskiej

Ropa w USA drożeje, a od początku tego tygodnia zyskała 2,3 proc. To reakcja na coraz większe napięcie na Bliskim Wschodzie. Saudyjczycy oskarżają Iran o zlecenie ataku na ich przepompownie ropy. Z kolei USA chcą uniknąć wojny w Zatoce Perskiej - podają maklerzy.

2019-05-17 08:59

Zatrzymać wielkie korporacje, podnieść podatki, wzmocnić związki zawodowe. Co o ekonomii mówi nam noblista Stiglitz?

Europa jest w kryzysie. Metoda "więcej tego samego" nie zadziała. Trzeba na nowo napisać ekonomię. Ta stara, liberalna, doprowadziła do bogacenia się wielkich korporacji i ubożenia pracowników i pracownic.
2019-05-17 08:22

Ceny ropy rosną - Saudyjczycy oskarżają Iran, a USA nie chcą wojny w Zatoce Perskiej

Ropa w USA drożeje, a od początku tego tygodnia zyskała 2,3 proc. To reakcja na coraz większe napięcie na Bliskim Wschodzie. Saudyjczycy oskarżają Iran o zlecenie ataku na ich przepompownie ropy. Z kolei USA chcą uniknąć wojny w Zatoce Perskiej - podają maklerzy.
2019-05-16 18:15

Zanieczyszczona ropa z Rosji. Orlen odsyła tankowce, w których miał być czysty surowiec

Władze Orlen - Litwa odesłały dwa tankowce rosyjskiego giganta naftowego, które przypłynęły do portu w Butyndze. Mimo obietnic Moskwy ropa, która miała trafić do orlenowskiej rafinerii w Możejkach, była zanieczyszczona.
2019-05-16 12:15

Salvini na celowniku prokuratury. Chodzi o loty podczas kampanii

Prokuratura Trybunału Obrachunkowego w Rzymie wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie lotów wicepremiera Włoch i szefa MSW Matteo Salviniego podczas kampanii przed wyborami do europarlamentu - podały w czwartek źródła w tym sądzie, cytowane przez media.
2019-05-16 11:14

"Aftonbladet": Debata kandydatów na szefa KE nie ma znaczenia

Najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej - przewodniczącego Komisji Europejskiej - nie powinno być obsadzane za pomocą partyjnej debaty; na szczęście dyskusja sześciu osób nie będzie mieć znaczenia - twierdzi w czwartek szwedzka gazeta "Aftonbladet".
2019-05-16 09:12

W USA dużo ropy, mało benzyny. Na Bliskim Wschodzie ropa zyskuje

Ropa na nowojorskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na spadek zapasów benzyny w USA, trzy razy mocniejszy niż prognozowali analitycy. Na Bliskim Wschodzie nadal mamy zaostrzoną sytuację. To wszystko wspiera ruch cen ropy w górę - podają maklerzy.
2019-05-15 23:49

Wzrosty na Wall Street, cła na samochody odroczone

Amerykańskie indeksy giełdowe odrobiły spadki z początku sesji i zakończyły dzień wzrostami po informacjach, że administracja USA zapowiedziała, że decyzja o nałożeniu ceł na import samochodów została odroczona o 6 miesięcy. Zwyżkowały także europejskie parkiety. Dolar jest stabilny, a ropa drożeje.

2019-05-14 13:46

Citizen Lab: Iran od 2016 roku prowadzi kampanię dezinformacyjną w internecie

Co najmniej od początku 2016 roku Iran prowadzi w internecie kampanię dezinformacyjną, mającą na celu rozpowszechnianie wśród dziennikarzy, ekspertów i aktywistów fake newsów, głównie o Arabii Saudyjskiej, Izraelu i USA - wynika z opublikowanego we wtorek raportu.
2019-05-14 10:06

Ropa zyskuje. Obawy o zatarg w handlu USA-Chiny nie słabną. Do tego jeszcze Bliski Wschód

Ropa na światowych giełdach paliw zyskuje we wtorek, po zniżkach cen w poniedziałek. Na rynkach nie słabną obawy o zatarg w handlu pomiędzy USA a Chinami. Do tego dochodzi wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie - podają maklerzy.

2019-05-14 09:03

Dwa razy więcej przewozów kolejowych na trasie Europa-Chiny

Podwoiła się liczba przewozów na trasie Europa-Chiny, a port przeładunkowy w Małaszewiczach jest nadal wydajny - podkreślał Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2019-05-14 08:54

Ropa w górę - napięcie geopolityczne na Bliskim Wschodzie też. Wszystko przez wojnę handlową

Ropa na światowych giełdach paliw zyskuje we wtorek, po zniżkach cen w poniedziałek. Na rynkach nie słabną obawy o zatarg w handlu pomiędzy USA a Chinami. Do tego dochodzi wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie - podają maklerzy.
2019-05-13 18:07

Słowacja gości europejskich nacjonalistów i eurosceptyków

Konferencja partii antyeuropejskich, antyislamskich i nacjonalistycznych ze Słowacji, Czech, Francji, Grecji i Austrii odbyła się w poniedziałek w Bratysławie. Liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego oświadczyła, że "Europa nie pozwala narodom mieć własnego zdania".
2019-05-13 16:46

USA: Początek wojny fake newsów przeciwko technologii 5G?

Twój smartfon 5G nie zrani cię. Ale Rosja chce, żebyś myślał, iż jest inaczej ? pisze w poniedziałek ?NYT?, odnotowując doniesienia nadającej w USA rosyjskiej telewizji RT America na temat zagrożeń, jakie ma stanowić bezprzewodowa łączność piątej generacji.
2019-05-13 08:22

Na rynku ropy tyle ryzyk, że ceny nie wiedzą: rosnąć czy spadać?

Ropa naftowa w USA mocno się waha w poniedziałek - od spadków ceny o 0,7 proc. - do wzrostów o 0,3 proc. Nad rynkami wisi widmo wojny handlowej USA-Chiny w "pełnym wydaniu". Do tego dochodzą inne ryzyka związane z relacjami podaż-popyt na surowiec - podają maklerzy.
2019-05-13 08:09

Jurasz: Romans nacjonalizmu z religią może nas wiele kosztować [OPINIA]

W przewidywalnej do bólu propagandzie obozu rządzącego pojawiły się ostatnio dwa nowe elementy. Po pierwsze, strach przed Konfederacją ? sojuszem narodowców i skrajnej prawicy z udziałem Grzegorza Brauna, działaczki ruchów chcących całkowitego zakazu aborcji Kai Godek i innych.
2019-05-12 10:06

"Astronauci to aktorzy". W Palermo trwa zjazd zwolenników teorii, że Ziemia jest płaska

Zwolennicy teorii o tym, że Ziemia jest płaska przybyli do Palermo na Sycylii na obrady. Tzw. płaskoziemcy w czasie sympozjum będą starali się udowodnić, że Biegun Północny jest w środku Ziemi, a astronauci to tak naprawdę aktorzy.
2019-05-11 12:44

Kreml żeruje na narracjach, które sami hodujemy

Rosyjska dezinformacja w UE to zjawisko nienowe. Podkopywanie zaufania do unijnych instytucji oraz promowanie sił eurosceptycznych rozpoczęło się jeszcze przed wyborami do europarlamentu w 2014 r. i trwa do tej pory.
2019-05-11 10:21

Szydło: Ministrowie, którzy kandydują do PE, będą brali urlopy

Ministrowie kandydujący do PE będą brali teraz urlopy, ale w razie potrzeby, trzeba będzie odłożyć kampanię i zająć się sprawami związanymi z pracą w rządzie - mówiła wicepremier Beata Szydło. Zapewniła, że jest gotowa do debaty wyborczej, ale pod warunkiem, że będzie ona merytoryczna.
2019-05-10 20:31

Zanieczyszczona ropa z Rosji. Moskwa przekonuje, że pompuje już czysty surowiec

W porcie Ust-Ługa nad Bałtykiem rozpoczął się załadunek ropy naftowej odpowiadającej standardom jakości - poinformowało rosyjskie ministerstwo energetyki. Zapewniono również, że znacząca poprawa jakości surowca w rurociągu Przyjaźń jest już blisko.
2019-05-10 19:40

Rosyjskie ministerstwo energetyki: w porcie Ust-Ługa zaczął się załadunek czystej ropy

Rosyjskie ministerstwo energetyki poinformowało w piątek, że w porcie Ust-Ługa nad Bałtykiem rozpoczął się załadunek ropy naftowej odpowiadającej standardom jakości. Dodało, że trwają działania, których celem jest poprawa jakości surowca w rurociągu Przyjaźń.
2019-05-09 12:14

Prezes PKN Orlen: Liczymy, że ropa rurociągiem Przyjaźń popłynie jeszcze w maju

Liczymy, że ropa systemem Przyjaźń popłynie jeszcze w maju - powiedział w czwartek dziennikarzom prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

2019-05-09 11:53

UOKiK: będzie drugi etap postępowania ws. nabycia przez BP Europa części spółki Tomsol

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie nabycia przez BP Europa części mienia spółki Tomsol - poinformował w czwartek UOKiK. Według Urzędu koncentracja może ograniczać konkurencję na rynku paliw.

2019-05-09 11:15

Orlen 'nie powiedział ostatniego słowa' w obszarze dywersyfikacji dostaw ropy

PKN Orlen "nie powiedział jeszcze ostatniego słowa" w zakresie dywersyfikacji dostaw ropy, poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek. Nie chciał jednak zdradzić, z jakich nowych kierunków może popłynąć ropa dla Orlenu.
2019-05-09 10:14

UOKiK skierował do II etapu postępowanie ws. przejęcia Tomsol przez BP Europa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie nabycia przez BP Europa części mienia spółki Tomsol, podał Urząd. W tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji, podkreślił UOKiK.
2019-05-09 10:14

Retoryka prezydenta Trumpa w sprawie handlu USA z Chinami ropie nie pomoże

Ropa naftowa w USA mocniej tanieje, po zwyżce podczas poprzedniej sesji o ponad 1 proc. Retoryka prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie ugody handlowej pomiędzy USA a Chinami nie wspiera nastrojów na globalnych rynkach, w tym na giełdach paliw - podają maklerzy.

2019-05-09 08:36

Dudek: Sprawy Podleśnej i Jażdżewskiego wpłyną na wynik wyborów

Zdaniem politologa prof. Antoniego Dudka sprawy Podleśnej i Jażdżewskiego wpłyną na wynik wyborów europejskich
2019-05-09 06:49

Programy informacyjne TVP. KRRiT utajniła krytyczny raport ekspertów

Materiały o charakterze propagandowym, zbyt jednostronne informacje, dominacja jednej opcji politycznej - takie zarzuty programom informacyjnym postawili eksperci Uniwersytetu Papieskiego. Raport kosztował KRRiT 80 tys. zł, ale został schowany do szuflady.
2019-05-08 08:06

Polska nie ma przepisów na wypadek wystąpienia zarazy. Stare choroby to zupełnie nowe kłopoty

Wciąż nie doczekaliśmy się przepisów regulujących organizację działania w razie wystąpienia zarazy. Problem uwidocznił powrót odry, z którą walczy już cała Europa.
2019-05-07 17:50

Schetyna przed komisją śledczą ds. VAT grozi posłowi PiS zamianą ról

We wtorek przed komisją śledczą do spraw VAT zeznawał świadek numer 45 Grzegorz Schetyna. Przed wyborami do europarlamentu PiS chce przeczołgać partyjną wierchuszkę PO. Na liście świadków są jeszcze Jacek Rostowski i Ewa Kopacz, a tuż po wyborach Donald Tusk.
2019-05-07 17:21

Szef KE przestrzega przed głosowaniem na ekstremistów w eurowyborach

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował we wtorek do mieszkańców UE o przemyślane głosowanie w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, prosząc, by każdy zastanowił się, jak by wyglądała UE, gdyby wszyscy oddali głos na ekstremistów.
2019-05-07 16:09

Kwiecień w Lidze Ekspertów: rynki rozwinięte górą

USA i Europa Zachodnia – uczestnicy, którzy mieli w portfelu akcje z tych rynków wypracowali w kwietniu najwyższe stopy zwrotu
2019-05-07 09:22

Ropa szybko odzyskała siły, bo na Bliskim Wschodzie robi się niebezpiecznie

Ropa naftowa w USA szybko odzyskała siły, bo na Bliskim Wschodzie, bogatym w złoża ropy regionie, robi się niebezpiecznie - podają maklerzy.

2019-05-07 09:00

Cena ropy znów idzie w górę. Powód? Na Bliskim Wschodzie robi się niebezpiecznie

Ropa naftowa w USA szybko odzyskała siły, bo na Bliskim Wschodzie - bogatym w złoża ropy regionie - robi się niebezpiecznie - podają maklerzy.
2019-05-07 08:03

Problem z milionem ton brudnej ropy z Rosji. Kiedy sytuacja wróci do normy?

Od 19 dni Polska nie otrzymuje rurociągiem Przyjaźń surowca nadającego się do przerobu w rafineriach
2019-05-06 15:08

Białoruś: Nie wiadomo, kiedy będą wznowione dostawy czystej ropy

Nie wiadomo, kiedy będą wznowione dostawy niezanieczyszczonej rosyjskiej ropy przez rurociąg Przyjaźń - przekazało w poniedziałek agencji Reutera źródło w białoruskim państwowym koncernie Biełnaftachim.
2019-05-06 13:07

Ropa silnie traci. Wszystko przez agresywną politykę Trumpa

Ropa naftowa w USA silnie traci na wartości i kosztuje niewiele ponad 60 dolarów za baryłkę. Inwestorzy na rynkach ropy stracili wiarę, że możliwe są rajdy cen tego surowca - podają maklerzy.
2019-05-06 12:39

Rekordowe poparcie Polaków dla członkostwa w UE Tylko 5 proc. przeciw

W kwietniu utrzymał się rekordowy poziom - 91 proc. akceptacji dla obecności Polski w UE; przeciwnych członkostwu jest 5 proc. badanych. 56 proc. pytanych stwierdziło, że osobiście interesuje się wyborami do PE, przeciwnej odpowiedzi udzieliło 42 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.
2019-05-06 09:47

Ropa silnie traci. Wszystko przed agresywną politykę Trumpa

Ropa naftowa w USA silnie traci na wartości i kosztuje niewiele ponad 60 dolarów za baryłkę. Inwestorzy na rynkach ropy stracili wiarę, że możliwe są rajdy cen tego surowca - podają maklerzy.
2019-05-06 09:17

Inwestorzy stracili wiarę, że możliwe są rajdy na rynku ropy. Surowiec silnie traci

Ropa naftowa w USA silnie traci na wartości i kosztuje niewiele ponad 60 dolarów za baryłkę. Inwestorzy na rynkach ropy stracili wiarę, że możliwe są rajdy cen tego surowca - podają maklerzy.

2019-05-06 06:45

Fronty wojny informacyjnej w Polsce: kto i jak chce na nas wpływać [WYWIAD]

Nie chodzi tylko o to, czy dana informacja jest prawdziwa czy fałszywa, bo na społeczeństwo można wpływać także za pośrednictwem prawdziwej informacji, np. manipulując kontekstem jej przedstawienia. Takiego oddziaływania nie da się podpiąć pod kategorię fake newsów - mówi w wywiadzie Marta Kowalska, współzałożycielka Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.
2019-05-05 19:42

Komisarz UE ds. budżetu: Polska jest gospodarczą lokomotywą

O Polsce jako gospodarczej lokomotywie wypowiedział się unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger w opublikowanej w niedzielę rozmowie z berlińskim dziennikiem "Tagesspiegel". Wyraził jednocześnie zaniepokojenie stanem praworządności w Polsce.
2019-05-03 13:22

Na rynkach ropy nie ma presji na wzrost cen

Ropa naftowa w USA w czwartek straciła 2,8 proc., w piątek jej notowania się wahają. Rosną amerykańskie zapasy surowca i jego produkcja, do tego Rosja produkowała w IV więcej ropy niż to ustalono, więc na rynkach nie ma presji na wzrosty cen surowca - podają maklerzy.

2019-05-02 19:08

Rosja: Czysta ropa dotrze na Białoruś 4 maja

Czysta ropa powinna dotrzeć rurociągiem Przyjaźń do Mozyrza 4 maja, do portu w Ust-Łudze ? 7 maja - poinformowało rosyjskie ministerstwo energetyki w czwartek wieczorem.
2019-05-02 15:46

Czysta rosyjska ropa dotarła na terytorium Białorusi

Ropa naftowa dobrej jakości dotarła rurociągiem Przyjaźń na granicę Rosji i Białorusi ? poinformował w czwartek białoruski operator rurociągu Homeltransnafta Drużba. Surowiec płynie już w kierunku rafinerii w Mozyrzu.

2019-05-02 15:45

Rosyjska ropa płynąca na Białoruś jest już "czysta"

Ropa naftowa dobrej jakości dotarła rurociągiem Przyjaźń na granicę Rosji i Białorusi ? poinformował w czwartek białoruski operator rurociągu Homeltransnafta Drużba. Surowiec płynie już w kierunku rafinerii w Mozyrzu.
2019-05-02 10:03

Eurosondaż: PiS - 42,1 proc., Koalicja Europejska - 36,9 proc.

Na PiS chce głosować 42,1 proc. Polaków, druga jest Koalicja Europejska z wynikiem 36,9 proc ? wynika z najnowszego eurosondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Podium zamyka Wiosna Roberta Biedronia, na którą chce głosować 7,7 proc. ankietowanych.
2019-05-02 07:53

Po danych o ropie w USA inwestorów nie straszy ani kryzys w Wenezueli, ani OPEC+

Ropa naftowa na giełdach powiększa spadki cen - po wyjątkowo dobrych danych na temat zapasów i produkcji surowca w USA inwestorzy nie przejmują się zbytnio ani zaostrzającym się kryzysem politycznym w Wenezueli, ani perspektywą przedłużenia niższych dostaw ropy z krajów koalicji OPEC+ - podają maklerzy.
2019-05-01 13:04

Morawiecki w "L'Opinion": Polska jest dowodem, że wspólna Europa ma sens

Polacy są przekonanymi Europejczykami i wierzą, że silna Europa jest naszym wspólnym interesem ? pisze premier Mateusz Morawiecki w dzienniku "L'Opinion", który trafi 3 maja do kiosków w całej Francji.
2019-05-01 11:41

Wiceszef KE: UE nie jest tylko maszyną z pieniędzmi. Oczekujemy większego wkładu Polski w przyszłość Unii

Oczekujemy większego wkładu Polski w przyszłość UE - powiedział w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. Ocenił też, że rozwój gospodarczy Polski jest niezwykły, dzięki członkostwu we Wspólnocie - informuje agencja Reutera.
2019-05-01 09:56

Kaczyński: Unia Europejska jest bardzo potrzebna Europie

Unia Europejska jest bardzo potrzeba Europie - mówił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Tarnowa. Projekt wspólnej Europy przeżywa jednak obecnie kryzys, dlatego dla jej rozwoju potrzebni są reprezentanci PiS w Parlamencie Europejskim - dodał.
2019-04-30 13:11

Czeska spółka Orlenu dostanie ropę z państwowych rezerw. Przez Rosjan

Do rafinerii Unipetrolu, czeskiej spółki naftowej będącej własnością PKN Orlen, popłynie ropa z państwowych rezerw. Wszystko przez zanieczyszczoną ropę tłoczoną ropociągiem Przyjaźń z terytorium Federacji Rosyjskiej.
2019-04-29 15:53

PERN: W Mińsku szykujemy rozwiązanie ws. zanieczyszczonej ropy. Ważne jest dla nas dobro klientów

Klienci PERN analizują obecnie propozycje rozwiązań wypracowane w Mińsku na Białorusi podczas ubiegłotygodniowego spotkania krajowych operatorów rurociągu "Przyjaźń" w sprawie zanieczyszczonej ropy naftowej - poinformował w poniedziałek PERN.
2019-04-29 14:53

Olej napędowy nawet po 5,60 zł za litr. Wszystko zależy od ceny ropy naftowej

Ceny ropy pną się w górę. Od grudnia baryłka podrożała o blisko 25 dolarów. Niemal tyle samo brakuje do powrotu w okolice okrągłych 100 dolarów. Dla kierowców taka wizja oznaczałaby kolejne podwyżki na stacjach, nawet o kilkadziesiąt grosze.
2019-04-29 14:35

Czysta ropa płynie już w kierunku Białorusi. Białoruskie rafinerie nadal pracują na pół gwizdka

Rzecznik rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Kozaka, Ilja Dżus powiedział w poniedziałek, że rosyjska ropa odpowiadająca wymaganiom technicznym dotarła w południe tego dnia do stacji Uniecza rurociągu Przyjaźń (Drużba), w pobliżu granicy z Białorusią.
2019-04-29 13:51

Rurociągiem "Przyjaźń" wciąż płynie zanieczyszczona ropa z Rosji

?Na Białoruś nie dotarła jeszcze rurociągiem Przyjaźń czysta ropa? ? poinformowały władze koncernu Biełnaftachim. Przedsiębiorstwo zamierza domagać się od dostawcy rekompensaty za poniesione straty. W Moskwie kontynuowane są negocjacje Białorusi i Rosji.

2019-04-29 13:13

Białoruś: Ropa importowana z Rosji jest nadal zanieczyszczona

?Na Białoruś nie dotarła jeszcze rurociągiem Przyjaźń czysta ropa? ? poinformowały władze koncernu Biełnaftachim. Przedsiębiorstwo zamierza domagać się od dostawcy rekompensaty za poniesione straty. W Moskwie kontynuowane są negocjacje Białorusi i Rosji.
2019-04-29 13:10

Imperium Jerzego Zięby. Prokuratura weszła do magazynu firmy znanego szarlatana

W poniedziałek rano policja na zlecenie warszawskiej prokuratury weszła do magazynu firmy Visanto związanej z Jerzym Ziębą. Propagujący pseudoterapie biznesmen wskazuje, że działania prokuratury to efekt zawiadomienia złożonego przez Rzecznika Praw Pacjenta.
2019-04-29 10:34

Kto jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie ropy naftowej z Rosji?

Firma Samaratransnieft-terminal (STNT) oświadczyła w poniedziałek, że "nie ma i nie może mieć żadnego związku" z zanieczyszczeniem ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń (Drużba). Wskazała m.in., że na jej terenie nie ma obecnie podłączenia do rurociągu.
2019-04-29 08:38

Cena ropy spada. Trump: Zadzwoniłem do OPEC i powiedziałem, że muszą ją obniżyć

Ropa w USA powiększa spadki notowań po tym, gdy prezydent USA Donald Trump odnowił swoje dążenie do osiągnięcia na rynkach paliw niższych cen surowca. Na dodatek na giełdach paliw maleje presja, bo Rosja zapowiedziała, że przywróci normalny przepływ swojej ropy do krajów wschodniej Europy - podają maklerzy.
2019-04-29 07:46

Szymański: Bilans członkostwa Polski w UE jest bardzo pozytywny [WYWIAD]

Atutem Polski 15 lat po akcesji pozostaje szeroki konsensus europejski; PiS jest częścią tej prounijnej większości, a opozycja nie powinna się wstydzić, że ma w sprawach związanych z obecnością UE podobne stanowisko do rządu - powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
2019-04-28 21:33

Gra o przyszłość w zjednoczonej Europie. Jak wypadnie Polska?

Po brexicie Polacy mają szansę odegrać w Unii ważną rolę, ale nie udźwigną jej ludzie zainteresowani głównie podpisywaniem list obecności w europarlamencie i rytualnym narzekaniem na "brukselskie elity"
2019-04-27 18:06

Babiarz: Czar prysł. Europa już nie jest taka sama [ROZMOWA]

Europa już nie jest taka sama. Na początku lat 90., kiedy jeździłem komentować imprezy na południu, to można było w restauracji o drugiej w nocy coś zjeść. Teraz jest UE, wspólne prawa pracownicze, i w nocy nie zjesz - mówi Przemysław Babiarz w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
2019-04-27 10:30

Wybory do Parlamentu Europejskiego: o reelekcję ubiega się 36 z 51 obecnych europosłów

Bogdan Zdrojewski, Kazimierz Michał Ujazdowski i Julia Pitera - tych znanych europosłów nie zobaczymy w nowej kadencji PE. W majowych wyborach startują natomiast ponownie m.in. Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Jerzy Buzek. O reelekcję ubiega się 36 z 51 obecnych eurodeputowanych.
2019-04-26 12:41

Zanieczyszczona ropa naftowa z Rosji. Trwa spotkanie operatorów rurociągu Przyjaźń

Rozmowy krajowych operatorów rurociągu Przyjaźń ? białoruskiego, rosyjskiego, polskiego i ukraińskiego - rozpoczęły się w piątek w Mińsku ? poinformowała agencja Interfax-Zapad. Tematem jest zanieczyszczona rosyjska ropa naftowa.
2019-04-26 12:19

Ttuż po eurowyborach odbędzie się szczyt UE w sprawie podziału stanowisk

Tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zakończą się 26 maja, do Brukseli na nadzwyczajny szczyt mają zjechać unijni przywódcy - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł unijnych.
2019-04-26 09:10

Takiej sytuacji na rynku ropy nie było od wielu lat. Brent zyskała dzięki Polsce

Ropa w USA zmierza do zakończenia już 8. z kolei tygodnia ze zwyżką ceny. Takiej sytuacji, a dokładnie tak długo trwającego rajdu na amerykańskim rynku ropy nie było od niemal 4 lat, a Brent zyskała dzięki Polsce - podają maklerzy.

2019-04-26 07:26

Polska spada w rankingu inwestycji UE. Szkodzi nam niestabilność prawa

Nasz kraj spada w europejskim rankingu najważniejszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych ? wynika z raportu ośrodka analitycznego fDi Markets z grupy "Financial Timesa".
2019-04-26 07:15

Wotum nieufności dla Gróbarczyka? "Minister szkodzi polskiej gospodarce"

Minister Marek Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce, a resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej stał się resortem propagandy - mówił Tadeusz Aziewicz (PO-KO) uzasadniając wniosek o wotum nieufności dla ministra.
2019-04-25 13:02

Ropa tanieje po rekordowych wzrostach

Ropa tanieje w południe na amerykańskich rynkach, po rekordowych wzrostach z czwartku rano - podaje Reuters. Obniżka to wynik wysokiej produkcji surowca w USA i rosnących zapasów, które równoważą piki cenowe.
2019-04-25 12:20

Zanieczyszczona ropa z Rosji za kilka dni dotrze na Węgry i Słowację

Zanieczyszczona ropa płynąca z Rosji rurociągiem Przyjaźń w ciągu czterech-pięciu dni trafi na Słowację i Węgry - poinformował w czwartek białoruski operator rurociągu Homeltransnaft Drużba, cytowany przez agencję Reutera.
2019-04-25 09:20

Ropa w USA nie może mocniej ruszyć w górę, bo jej zapasy wzrosły o ponad 5 mln

Ropa w USA utrzymuje się poniżej 66 dolarów za baryłkę po niewielkim wzroście notowań. Surowiec nie może mocniej ruszyć w górę, bo zapasy amerykańskiej ropy znacznie wzrosły - o prawie 5,5 mln baryłek - podają maklerzy.

2019-04-25 08:41

Ropa w USA nie może mocniej ruszyć w górę. Jej zapasy wzrosły o ponad 5 mln

Ropa w USA utrzymuje się poniżej 66 dolarów za baryłkę po niewielkim wzroście notowań. Surowiec nie może mocniej ruszyć w górę, bo zapasy amerykańskiej ropy znacznie wzrosły - o prawie 5,5 mln baryłek - podają maklerzy.
2019-04-24 19:16

Rząd przyjął Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii Europa 2020

Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii ,"Europa 2020". Dokument zawiera najważniejsze działania wspierające wzrost inwestycji w Polsce, w tym priorytety inwestycyjne finansowane z polityki spójności na lata 2021-2027.
2019-04-24 17:40

Rząd przyjął  Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii Europa 2020

Warszawa, 24.04.2019 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii ,,Europa 2020", poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Dokument zawiera najważniejsze działania wspierające wzrost inwestycji w Polsce, w tym priorytety inwestycyjne finansowane z polityki spójności na lata 2021-2027.
2019-04-24 09:08

Ceny ropy doszły do 6-miesięcznego maksimum i na tym na razie koniec

Ropa w USA tanieje po osiągnięciu najwyższego poziomu notowań od pół roku. Wystarczyło, że Amerykanie opublikowali dane o mocnym wzroście zapasów ropy i na rynkach na razie osłabły obawy związane z potencjalnymi brakami irańskiego surowca - podają maklerzy.

2019-04-24 08:50

Rząd podejmie m.in. uchwałę ws. Wieloletniego Planu Finansowego Państwa

Rada Ministrów na środowym posiedzeniu ma między innymi podjąć uchwalę ws. przygotowanego przez ministra finansów Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022, a także przyjąć projekt krajowego programu reform na rzecz realizacji strategii "Europa 2020". Aktualizacja 2019/2020, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
2019-04-23 19:03

Zanieczyszczona ropa z Rosji trafiła do Polski i na Ukrainę

Zanieczyszczona ropa z Rosji trafiła do UE i na Ukrainę ? poinformował we wtorek w Mozyrzu wiceprezes białoruskiego koncernu Biełnaftachim Uładzimir Sizou.
2019-04-23 18:00

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "Emerytura plus"

Ustawa przewiduje, że przed wyborami do europarlamentu każdy emeryt dostanie jednorazowo dodatkowe 1,1 tys. zł brutto (888 zł na rękę).
2019-04-23 17:18

Wzrost inwestycji zagranicznych o 20 proc. NBP podał dane za 2018 r.

Transakcje zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły 41,5 mld zł w 2018 r., tj. wzrosły o 20% r/r, wynika ze wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP). Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w tym czasie spadły do 3,1 mld zł z 10,2 mld zł rok wcześniej.
2019-04-23 14:23

Rosja śle nam zanieczyszczoną ropę. Surowiec szkodzi rafineriom

Do Polski dotarła już zanieczyszczona ropa naftowa z Rosji. Na Białorusi ten rosyjski surowiec doprowadził do uszkodzenia jednej rafinerii.
2019-04-23 14:14

Nowy prezydent UkrainyWołodymyr Zełenski został nowym prezydentem Ukrainy. Polska sprzedaż detaliczna z niższym wzrostem niż przewidywano, w tle efekt Świąt Wielkanocnych. Ropa naftowa idzie w górę po potwierdzeniu sankcji nałożonych na Iran
2019-04-23 09:17

Manager Magazin, 2019/03: Blockchain wzbogacony przestrzennie

Z badań przeprowadzonych przez IDC wynika, że wartość europejskiego rynku blockchain już w 2022 r. osiągnie 3,5 mld dol. Europa jest drugim co do wielkości rynkiem dla tej technologii, a wydatki na wdrażanie i rozwój rosną o ponad 80 proc. z roku na rok
2019-04-23 08:42

Weber: jeśli zostanę szefem KE, zablokuję Nord Stream 2

Chcę Europy bez podziałów na Wschód i Zachód, Europa potrzebuje większej niezależności od gazu z Rosji; jako szef Komisji Europejskiej użyję wszelkich przepisów, aby zablokować Nord Stream 2 - zadeklarował kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej Manfred Weber w wywiadzie dla "Polska Times".
2019-04-22 23:47

Na Wall Street małe zmiany w oczekiwaniu na wyniki spółek

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany giełdowych indeksów, a inwestorzy czekają już na publikację w tym tygodniu przez ponad 140 firm z S&P 500 swoich wyników finansowych za pierwszy kwartał. Najdroższa od sześciu miesięcy jest ropa naftowa.

2019-04-22 21:26

Zanieczyszczona ropa z Rosji spowodowała awarię białoruskich urządzeń

Płynąca z Rosji ropa zanieczyszczona chloropochodnymi węglowodorów spowodowała awarię niektórych urządzeń białoruskiej rafinerii w Mozyrzu ? poinformowały agencję BiełTA w poniedziałek władze tego państwowego przedsiębiorstwa.
2019-04-22 13:30

Silne wzrosty cen ropy na świecie, bo USA nie zezwolą na import surowca z Iranu

Ropa w USA bardzo mocno drożeje w reakcji na informacje, że Amerykanie nie zezwolą na import irańskiego surowca przez kilka krajów - podają maklerzy.

2019-04-21 15:33

Małopolskie: Wypływ ropy i gazu w Sękowej nieznacznie maleje

Woda z ropą oraz gaz wciąż wydostają się spod ziemi w Sękowej k. Gorlic (Małopolskie). W ocenie eksperta PGNiG Erwina Szwasta, pracującego na miejscu, wypływ tych substancji nieznacznie maleje, jednak trudno powiedzieć, ile ich zostało i kiedy emisja ustanie.
2019-04-21 11:31

Białoruś: Łukaszenka skomentował demontaż krzyży w Kuropatach

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka porządkowaniem terenu tłumaczył demontaż krzyży w miejscu kaźni ofiar represji w Kuropatach. Według szefa państwa nie wiadomo do końca, kto tam jest pochowany; on sam jest przeciwnikiem ekshumacji.
2019-04-18 11:56

Konfederacja: Jesteśmy za polskim złotym. Potrzebne referendum ws. wprowadzenia euro

Jesteśmy za polskim złotym i przeciwko wprowadzeniu euro; potrzebne jest referendum w sprawie wprowadzenia euro, żeby złoty polski był utrzymany jako nasza waluta narodowa - oświadczyli w czwartek liderzy Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy.
2019-04-18 08:30

Tak słabo na rynku ropy nie było od wielu tygodni

Ropa w USA kosztuje lekko poniżej 64 dolarów za baryłkę, ale tak słabego tygodnia surowiec ten dawno nie notował - podają maklerzy.
2019-04-17 12:35

Prognozy rynkowe 2019 - prosto z 9. Fund Forum

Europa zwalnia, Chiny przyspieszają, a Stany Zjednoczone mają się dobrze. Eksperci z BlackRock, Franklin Templeton, mBanku i Union Investment TFI zabrali nas w inwestycyjną podróż dookoła świata
2019-04-16 12:08

Grupa Europa: Polacy wydają 100-200 zł rocznie na polisę chroniącą mieszkanie

Warszawa, 16.04.2019 (ISBnews) - Zdecydowana większość Polaków (blisko 80%) kupuje ubezpieczenia nieruchomości. Na zakup polisy chroniącej dom lub mieszkanie wydają najczęściej między 100 a 200 zł rocznie, wynika z raportu Grupy Europa. 
2019-04-16 08:28

Ropa w USA tanieje

Ropa w USA tanieje - amerykańskie zapasy surowca są najwyższe od 2017 r., gospodarka spowalnia - to notowaniom surowca nie pomoże - podają maklerzy.

2019-04-15 11:20

Większość państw UE przyjęła dyrektywę o prawach autorskich. Polska była przeciw

Kontrowersyjna dyrektywa o prawach autorskich UE została w poniedziałek przyjęta przez państwa UE. W końcowym głosowaniu większość państw członkowskich Unii poparła projekt. Polska i pięć innych krajów były przeciwko.
2019-04-15 11:14

Gen. Różański odpowiada Macierewiczowi: Rozmieszczenie całego potencjału przy granicy wschodniej jest niebezpieczne [WYWIAD]

Sytuacja, w której chcemy rozmieścić cały potencjał przy granicy wschodniej, jest niebezpieczna, bo weszlibyśmy w strefę oddziaływania środków nie tylko takich jak Iskander, ale również artylerii rakietowej Federacji Rosyjskiej - mówi w wywiadzie generał broni Mirosław Różański, były dowódca generalny Wojska Polskiego.

« Powrót do strony głównej