« Powrót do strony głównej

2018-12-12 06:37

Ukraina ? MFW: Nowe założenia, stare problemy

Ukraina i MFW porozumiały się w sprawie nowego planu wsparcia makroekonomicznego. Poprzedni program zakończył się fiaskiem ? pieniądze Kijów dostał nie w pełnej wysokości, a oczekiwanych efektów ekonomicznych nie było.
2018-12-11 14:44

Ukraina nie chce stanu wojennego. Większość uważa Rosję za agresora [SONDAŻ]

Większość Ukraińców uważa Rosję za agresora i ocenia, że atak na okręty ukraińskiej marynarki wojennej był agresją, nie popierając przy tym ogłoszenia stanu wojennego, który był następstwem tego incydentu ? wskazują wyniki opublikowanego we wtorek sondażu.
2018-12-10 09:50

UE nakłada sankcje na 9 osób w związku z wyborami w Donbasie

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali w poniedziałek o objęciu unijnymi sankcjami dziewięciu osób za zorganizowanie listopadowych wyborów w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformowały źródła unijne.
2018-12-08 12:59

FSB: Rosja i Ukraina nie są w stanie wojny, a marynarze nie są jeńcami

Aresztowani przez siły rosyjskie marynarze Ukrainy nie mogą być uważani za jeńców wojennych, bo Rosja i Ukraina "nie są w stanie konfliktu wojennego ani wojny" - powiedział w sobotę w Moskwie przedstawiciel Federalnej Służby Bezpieczeństwa Michaił Szyszow.
2018-12-07 15:48

Szef MSZ Niemiec: Nie będzie nowych sankcji UE wobec Rosji, póki trwa deeskalacja

Niemcy nie przewidują nowych unijnych sankcji wobec Rosji w związku z rolą tego państwa w konflikcie na Ukrainie, dopóki podejmowane są wysiłki na rzecz deeskalacji - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
2018-12-07 08:48

Rzeczniczka praw człowieka odwiedziła rannych marynarzy Ukrainy w Rosji

Rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa poinformowała, że odwiedziła w szpitalu aresztu śledczego w Moskwie trzech rannych marynarzy Ukrainy, zatrzymanych przez Rosję na Morzu Czarnym. Zapewniła, że warunki ich pobytu i leczenia są dobre.
2018-12-04 21:40

Konflikt w Donbasie nie cichnie. Maleją szanse na pokojowe rozwiązanie sporu

Strony konfliktu na Ukrainie zmierzają w kierunku przeciwnym niż pokojowe uregulowanie sytuacji - ocenił we wtorek w Mińsku Martin Sajdik, przedstawiciel OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie.
2018-12-04 12:40

Ukraina: Rosja częściowo odblokowała porty na Morzu Azowskim

Rosja częściowo odblokowała ruch statków w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim, jednak wciąż kontroluje jednostki, płynące do ukraińskich portów w Berdiańsku i Mariupolu ? poinformowało we wtorek ministerstwo infrastruktury w Kijowie.
2018-12-04 12:09

Szef ukraińskiego sztabu generalnego: Rosja zwiększyła obecność wojskową u naszych granic

Rosja zwiększyła w ostatnim czasie koncentrację wojsk i sprzętu przy granicy z Ukrainą, co może świadczyć o przygotowaniach do działań ofensywnych ? oświadczył szef ukraińskiego sztabu generalnego Wiktor Mużenko.
2018-12-03 10:40

Ukraińskim marynarzom przedstawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy

Adwokat jednego z ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję na Morzu Czarnym, Nikołaj Połozow, poinformował w poniedziałek, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty; dotyczą one nielegalnego przekroczenia granicy Federacji Rosyjskiej.
2018-12-01 17:07

Angela Merkel i Władimir Putin za rozmowami ws. incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się w sobotę na dalsze rozmowy na szczeblu doradców w tzw. formacie normandzkim w sprawie incydentu między Ukrainą i Rosją w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował rzecznik rządu Niemiec.
2018-12-01 07:49

Wojna rosyjsko-ukraińska trwa już od prawie pięciu lat. Świat właśnie sobie o niej przypomniał [OPINIA]

Będzie wojna czy nie? ? to pytanie zalało polskie media w niedzielny wieczór, gdy Rosjanie zaatakowali na Morzu Czarnym trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęli je i wzięli do niewoli 24 marynarzy. Jest ono bezpodstawne. Bo wojna rosyjsko-ukraińska trwa już od prawie pięciu lat - pisze Michał Potocki.
2018-11-30 15:18

Ekspert OSW: Unijne sankcje nie są dotkliwe dla Rosji

Zakres sankcji nałożonych przez państwa UE na Rosję po aneksji Krymu i rozpoczęciu konfliktu w Donbasie nie jest szczególnie dotkliwy. Najprawdopodobniej także po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej UE nie będzie gotowa ich rozszerzyć tak, by naprawdę uderzyły w Rosję - mówi PAP ekspertka OSW Iwona Wiśniewska.
2018-11-30 10:27

Stan wojenny na Ukrainie. Zakaz wjazdu dla mężczyzn z Rosji w wieku 16-60 lat

Ukraina ograniczyła prawo wjazdu do kraju dla mężczyzn w wieku 16-60 lat z obywatelstwem Rosji ? oświadczył w piątek szef Straży Granicznej Ukrainy Petro Cyhykał na naradzie poświęconej wzmocnieniu obronności w związku z atakiem Rosji na ukraińską marynarkę wojenną.
2018-11-29 16:09

Ukraińska straż graniczna zamyka wjazd na Krym dla obcokrajowców

Straż Graniczna Ukrainy zamyka wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym dla obcokrajowców; na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy ? oświadczył w czwartek rzecznik Straży Andrij Demczenko.
2018-11-28 20:03

Trump i Erdogan wyrazili głębokie zaniepokojenie ws. ukraińskich okrętów

Prezydenci USA i Turcji Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w środę przez telefon ws. zajęcia przez rosyjskie służby graniczne ukraińskich okrętów w pobliżu Krymu i wyrazili głębokie zaniepokojenie incydentem - powiadomiła rzeczniczka Białego Domu.
2018-11-28 18:04

UE nie spieszy się z sankcjami za rosyjski atak na ukraińskie okręty. Brakuje porozumienia

Państwa UE są podzielone w sprawie tego, jak zareagować na rosyjski atak na ukraińskie okręty u wejścia na Morze Azowskie. Z nieoficjalnych wypowiedzi dyplomatów wynika, że na szybkie sankcje nie ma co liczyć. "28" od dwóch dni próbuje ustalić wspólne oświadczenie.
2018-11-28 13:35

Ukraina: Rosja zaatakowała nasze okręty na wodach międzynarodowych

Rosja zaatakowała i przejęła trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych ? oświadczyło w środę Ministerstwo ds. Terytoriów Tymczasowo Okupowanych w Kijowie.
2018-11-27 16:00

Rosyjski ekspert wojskowy: Powodem konfliktu z Ukrainą jest baza w Berdiańsku

Powodem nadzwyczaj niebezpiecznego konfliktu, do którego doszło między Rosją i Ukrainą w Cieśninie Kerczeńskiej, jest budowa bazy ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiańsku, nad Morzem Azowskim - ocenia znany rosyjski ekspert wojskowy Paweł Felgenhauer.
2018-11-27 09:30

Zaostrzenie konfliktu Ukraina-Rosja bez wpływu na światowe rynkiWprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie i potencjał zaostrzenia się konfliktu z Rosją generalnie nie przestraszyły światowych inwestorów. Ważniejszymi tematami pozostają ceny ropy i Brexit. Na GPW, z racji położenia geograficznego, może być inaczej...
2018-11-27 07:55

Eskalacja konfliktu na linii Ukraina-Rosja z nikłym wpływem na PLNPoranny, wtorkowy handel na rynku FX przynosi nieznacznie słabszego PLN wraz z umocnieniem dolara na głównej parze walutowej. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2971 PLN za euro, 3,7895 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7975 PLN względem...
2018-11-26 14:57

Ukraina wprowadza stan wojenny. Prezydent Poroszenko wydał dekret

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament), zbierający się w poniedziałek po południu.
2018-11-26 14:45

Szef MSZ Ukrainy: Zastrzegamy sobie prawo do samoobrony

Ukraina będzie szukała sposobów pokojowego rozwiązania sytuacji na Morzu Azowskim, ale zastrzega sobie prawo do samoobrony - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Powiedział, że nie wyklucza dalszych aktów agresji ze strony Rosji na lądzie i morzu.
2018-11-26 13:11

KE wzywa Rosję do zwrotu Ukrainie przejętych okrętów

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Rosję do zwrotu zatrzymanych przez nią dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, jak również przekazania Ukrainie zatrzymanych marynarzy.
2018-11-26 12:53

Stoltenberg zwołuje komisję NATO-Ukraina na prośbę Poroszenki

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na poniedziałkowe popołudnie na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki komisję NATO-Ukraina, która zajmie się sytuacją na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.
2018-11-26 12:03

Polskie służby specjalne monitorują sytuację na Ukrainie. "Sytuacja jest poważna"

Polskie służby specjalne monitorują sytuację na Ukrainie, szczególnie na Morzu Azowskim - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Sytuacja w tamtym regionie oceniana jest jako poważna - dodał.
2018-11-26 09:48

Wiceszef rosyjskiego MSZ oskarżył władze Ukrainy o "przemyślaną prowokację"

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin, komentując incydent z zatrzymaniem ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej, oskarżył w poniedziałek władze Ukrainy o "przemyślaną prowokację". Incydent powiązał z wyborami prezydenckimi na Ukrainie.
2018-11-26 09:32

Siemoniak: Ukraina potrzebuje solidarności NATO i UE

Ukraina potrzebuje solidarności świata, Europy, NATO i Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek b. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO). W jego ocenie, sytuacja na Morzu Azowskim jest "bolesnym przypomnieniem, że w sąsiednim kraju toczy się wojna".
2018-11-26 09:00

Szczerski: Sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną

Sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną; może mieć ona daleko idące konsekwencje zarówno dla polityki wewnętrznej Ukrainy, jak i całego regionu; w tej sprawie nie można działać pochopnie - ocenił w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
2018-11-25 23:53

Polskie MSZ: Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji

Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji; wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego - oświadczyło w niedzielę polskie MSZ, odnosząc się do sytuacji na Morzu Azowskim.
2018-11-25 22:35

FSB potwierdza zatrzymanie i ostrzał ukraińskich okrętów. "Naruszyły granicę Rosji"

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała na Morzu Czarnym trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni. FSB oświadczyła, że okręty te naruszyły granicę Rosji.
2018-11-25 21:11

Rosjanie ostrzelali i zajęli ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej. "To akt agresji"

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Czarnym. Wcześniej ukraińska marynarka informowała, ze Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.
2018-11-25 20:38

Rosjanie ostrzelali okręt ukraińskiej marynarki wojennej

Ukraińska marynarka wojenna informuje, że jeden z jej niewielkich opancerzonych okrętów został ostrzelany przez Rosjan i trafiony.
2018-11-22 19:01

Dążenie do członkostwa w UE i NATO będzie zapisane w ukraińskiej konstytucji

Dążenie Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO zostanie zapisane w konstytucji ? postanowiła w czwartek Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie w pierwszym czytaniu projektu zmian w ustawie zasadniczej.
2018-11-21 11:12

Ponad połowa Ukraińców chce przyjechać do Polski ponownie

Ponad połowa (57 proc.) Ukraińców, którzy już pracowali w Polsce, zamierza przyjechać do nas po raz kolejny (tj. o 5 pkt proc. mniej niż pół roku temu), wynika z danych Personnel Service.
2018-11-19 17:33

Polska zaproponowała sankcje dla organizatorów wyborów we wschodniej Ukrainie

Polska zaproponowała objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za organizację wyborów we wschodniej Ukrainie - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po poniedziałkowym spotkaniu Rady ds. Zagranicznych w Brukseli.
2018-11-19 16:38

Ukraina grozi opuszczeniem Interpolu, jeśli pokieruje nim Rosjanin

Ukraina może zrezygnować z członkostwa w Interpolu, jeśli na czele tej międzynarodowej organizacji policyjnej stanie przedstawiciel Rosji ? oświadczył w poniedziałek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kijowie Arsen Awakow.
2018-11-17 10:22

USA zablokują Nord Stream 2? Pompeo: "Będziemy współpracować z Ukrainą"

Ukraina nie ma większego przyjaciela niż USA, gdy chodzi o przeciwstawianie się rosyjskiej agresji - zadeklarował w piątek szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Zapowiedział współpracę z Kijowem na rzecz zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2.
2018-11-15 13:29

Ukraina szykuje sankcje w związku z wyborami w Donbasie

Ukraina szykuje pakiet sankcji wobec osób zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie tzw. wyborów na terytoriach Donbasu na wschodzie kraju, które kontrolowane są przez wspieranych przez Rosję separatystów.
2018-11-12 16:18

Karczewski: Interesy Polski, Litwy i Ukrainy są zbieżne, a ich wspólnym wrogiem jest imperialna polityka Moskwy

Interesy Polski, Litwy i Ukrainy są zbieżne, a ich wspólnym wrogiem jest "imperialna polityka Moskwy" ? oświadczył w poniedziałek marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w wystąpieniu inaugurującym w Wilnie 9. sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.
2018-11-09 13:48

KE naciska na Ukrainę ws. reform w sądownictwie i walki z korupcją

Ukraina poczyniła postępy w kilku obszarach w ciągu ostatniego roku, ale powinna przeprowadzić kilka odłożonych reform, zwłaszcza dotyczących sądownictwa i walki z korupcją - oceniła w piątek Komisja Europejska.
2018-11-08 13:27

Ukraina będzie domagać się miliardowego odszkodowania ws. Nord Stream 2

Ukraina pogodziła się z perspektywą powstania kontestowanego przez nią gazociągu Nord Stream 2, ale zamierza na drodze arbitrażu domagać się od Rosji miliardowych odszkodowań za utracone wpływy z tranzytu - pisze w czwartek niemiecki dziennik "Tagesspiegel".
2018-11-05 18:45

Tylko w ciągu tygodnia na Ukrainie 1319 osób zachorowało na Odrę

Na Ukrainie obserwowany jest groźny wzrost zachorowań na odrę. Tylko w ostatnim tygodniu października zachorowało na nią 1 319 osób ? poinformowało PAP w poniedziałek Ministerstwa Ochrony Zdrowia w Kijowie.
2018-11-04 12:09

Ukraina prywatyzuje majątek. Szansa dla polskich firm

Pod młotek idą elektrownie, kopalnie i zakłady azotowe. Ukraina wprowadza nowe porządki w prywatyzacji.
2018-11-02 16:42

Merkel: Chcemy, żeby Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu

Mamy wspólny cel, żeby Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu ziemnego, ponieważ jest to elementem bezpieczeństwa tego kraju - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po piątkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie.
2018-11-01 19:16

Eksperci: sankcje Rosji wobec Ukrainy nie będą miały dużego wpływu

Sankcje wprowadzone w czwartek przez Rosję wobec obywateli Ukrainy i firm z tego kraju nie będą miały dużego wpływu na ukraińską gospodarkę, ani na więzi gospodarcze łączące oba kraje; nie wpłyną też na sytuację w Donbasie - oceniają komentatorzy w Rosji.
2018-10-22 15:11

Rosjanie zwerbowali Ukraińca i zlecili mu założenie prorosyjskiej partii

Rosjanie zwerbowali obywatela Ukrainy i zlecili mu założenie prorosyjskiej partii politycznej, która miałaby lobbować przeciwko integracji europejskiej i euroatlantyckiej Kijowa ? oświadczył w poniedziałek wywiad wojskowy i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
2018-10-19 14:27

Ukraina buduje nowoczesne centrum wywiadu

Na Ukrainie rozpoczyna się budowa nowoczesnego centrum wywiadu, które wzmocni możliwości obronne przed agresją Rosji. Kamień węgielny pod nową siedzibę wmurował w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow.
2018-10-18 20:06

Zmiana układu sił? Ukraina może otrzymać od USA fregaty rakietowe

Stany Zjednoczone zaproponowały przekazanie Ukrainie fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Takie okręty poważnie wzmocniłyby siły ukraińskiej marynarki w działaniach wojskowych na Morzu Czarnym i Azowskim - napisał w czwartek Ukraiński Portal Militarny.
2018-10-13 16:10

Szef resortu obrony Ukrainy odszedł z armii. Będzie cywilnym ministrem

Szef ministerstwa obrony Ukrainy generał Stepan Połtorak opuścił służbę wojskową, lecz nadal będzie kierował resortem jako cywilny minister - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
2018-10-12 19:21

Wysłannik USA: Wojna na Ukrainie nie skończyła się. Sankcje wobec Rosji są potrzebne

Wojna na Ukranie "nie skończyła się ani nie jest zamrożona" - powiedział specjalny wysłannik USA ds. tego kraju Kurt Volker po przybyciu w piątek do Rzymu. Wyraził przekonanie, że sankcje wobec Rosji są potrzebne.
2018-10-11 14:59

Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy żałuje, że Rosja nie chce misji pokojowej w Donbasie

Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker wyraził w czwartek ubolewanie, że Moskwa występuje przeciwko misji pokojowej w zajętej przez prorosyjskich separatystów części ukraińskiego Donbasu.
2018-10-11 14:54

Ukraina apeluje do UE i NATO o kolejne sankcje na Rosję

Ukraina zaapelowała w czwartek w PE w Brukseli do UE i NATO o kolejne sankcje na Rosję, w reakcji na jej agresywne działania w rejonie Morza Azowskiego. Twierdzi, że jednostki rosyjskie blokują dostęp statkom do ukraińskich portów, co uderza w gospodarkę kraju.
2018-10-11 09:09

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi dochodzenie przeciwko Ludmile Kozłowskiej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi dochodzenie przeciwko szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmile Kozłowskiej - poinformował w środę ukraiński portal StopKor, powołując się na dokumenty SBU.
2018-10-10 14:04

Przedstawiciel Kremla spotkał się z przywódcą separatystów w Donbasie

Władisław Surkow, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, spotkał się w środę w Moskwie z przywódcą prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy Denysem Puszylinem. Tematem spotkania były listopadowe wybory na terenach kontrolowanych przez separatystów.
2018-10-09 06:00

Ukraina nieprzygotowana na kryzys

Cztery lata nieudanych reform doprowadziły do sytuacji, w której Ukraina jest właściwie bezbronna wobec prognozowanego nowego kryzysu globalnego - oceniają ekonomiści znad Dniepru.
2018-10-05 10:41

Ukraińscy dyplomaci: Senat USA uznał Wielki Głód za ludobójstwo

Senat USA uznał Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo - poinformowała ambasada Ukrainy w Waszyngtonie. Rezolucja w tej sprawie jest pierwszym w historii aktem prawnym Kongresu USA poświęconym tej tragedii - twierdzą ukraińscy dyplomaci.
2018-10-04 10:51

Ukraina uznaje konsula Węgier za persona non grata. Ma opuścić kraj w ciągu 72 godzin

MSZ Ukrainy uznało w czwartek konsula Węgier w Berehowem w ukraińskim obwodzie zakarpackim za persona non grata za wydawanie obywatelom Ukrainy węgierskich paszportów w tym regionie. Notę w tej sprawie wręczono ambasadorowi Węgier w Kijowie Ernoe Keskenyowi.
2018-09-29 17:46

Poroszenko: Nie będzie siłowego rozwiązania konfliktu w Donbasie

Ukraina nie zdecyduje się na siłowe rozwiązanie konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju - oświadczył w sobotę prezydent Petro Poroszenko. Żaden ukraiński polityk nie pozwoli, by Donieck przekształcił się w czeczeński Grozny - zapewnił.
2018-09-27 13:27

W ONZ powstaje projekt rezolucji w sprawie misji pokojowej w Donbasie

Ukraina ze swoimi partnerami, wśród których są Francja, Niemcy i USA, przygotowuje projekt rezolucji o wprowadzeniu do Donbasu, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, misji pokojowej pod egidą ONZ ? oświadczył szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin.
2018-09-26 05:40

Gospodarkę ukraińską dusi korupcja

Narodowy Bank Ukrainy prognozuje, że jej PKB wrośnie w tym roku o ok. 3,2 proc. - To wzrost sztucznie napędzany konsumpcją. Ukraina potrzebuje inwestycji, a tych nie będzie, jeśli nie poradzimy sobie z korupcją ? przekonuje Dmytro Jabłonowski, ekonomista, wicedyrektor kijowskiego Centrum Strategii Ekonomicznej.
2018-09-24 15:47

OSW: Ukraina ma wystarczające zasoby gazu, by uniezależnić się od importu

Byłoby to korzystne nie tylko dla samej Ukrainy, ale i krajów naszego regionu - pisze analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
2018-09-21 13:53

Szpitale Majdanu. Na froncie pod Mariupolem rannych ratują medycy wolontariusze [REPORTAŻ]

Kijowska organizacja Szpitale Majdanu od czterech lat wysyła do Donbasu na wschodzie Ukrainy wolontariuszy, którzy pomagają ukraińskim wojskowym ratować rannych w wyniku trwającego tam konfliktu żołnierzy.
2018-09-21 10:33

Szef ukraińskiego MSZ: Nie pozwolimy Węgrom na rozdawanie paszportów naszym obywatelom

Władze Ukrainy nie pozwolą Węgrom na rozdawanie obywatelstwa przedstawicielom ich mniejszości w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy - oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.
2018-09-18 12:25

Ukraina - postęp w rozmowach z MFW w sprawie podwyżek cen gazuUkraińskie władze porozumiały się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie podwyżek cen gazu. MFW wymaga od Kijowa podwyższenia cen na błękitne paliwo dla klientów indywidulanych. Jest to warunek udzielenia przez Fundusz kolejnej transzy kredytu
2018-09-17 20:23

Ukraina zapowiada odwoływanie kolejnych umów z Rosją

Ukraina, która nie przedłuży zawartego w 1997 roku traktatu o przyjaźni z Rosją, będzie odwoływała kolejne umowy dwustronne z tym krajem - oświadczył w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Pawło Klimkin.
2018-09-16 08:01

Kijów w energetycznych szponach Moskwy. Ukraina ma niewielkie szanse na niezależność

Bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy przypomina kwadraturę koła. Kraj bije rekordy energochłonności. Nawet gdy zużycie błękitnego paliwa spadnie, szanse na dywersyfikację źródeł energii i prawdziwe uniezależnienie się od Rosji będą marne.
2018-09-14 16:40

Ukraina otrzyma miliard euro kredytu z UE

Ukraina otrzyma 1 miliard euro kredytu z Unii Europejskiej - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Ukraińskie władze podpisały w piątek w Kijowie porozumienie w tej sprawie z KE. W piątek w Kijowie...

2018-09-14 16:23

Ukraina otrzyma 1 mld euro kredytu z UE

Ukraina otrzyma 1 miliard euro kredytu z Unii Europejskiej ? poinformowała w piątek Komisja Europejska. Ukraińskie władze podpisały w piątek w Kijowie porozumienie w tej sprawie z KE.
2018-09-14 13:55

Ukraina otrzyma 1 miliard euro kredytu z UEUkraina otrzyma 1 miliard euro kredytu z Unii Europejskiej. Ukraińskie władze podpisały umowę z przebywającym w Kijowie wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Oprócz kredytu z Unii ukraińskie władze liczą też na otrzymanie w najbliższym czasie pomocy..
2018-09-06 15:31

Ukraina - misja MFW zdecyduje o kolejnej transzy kredytuDo Kijowa przybyła misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wizyta związana jest kolejną transzą kredytu, którego Ukraina oczekuje w najbliższym czasie. Jednym z warunków kredytu jest podwyżka cen gazu dla klientów indywidualnych
2018-09-05 10:23

Ambasada USA na Ukrainie wzywa Rosję do "wstrzymania działań bojowych" w Donbasie

Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie zaapelowała do władz Rosji o wypełnianie zobowiązań, wynikających z mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. W środę mija czwarta rocznica podpisania tego dokumentu.
2018-09-03 19:58

Poroszenko: Nie zrywamy traktatu z Rosją, lecz go nie przedłużamy

Ukraina nie zrywa zawartego w 1997 r. traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską, a jedynie go nie przedłuża - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zapowiedział, że dokumenty w tej sprawie zostaną...

2018-09-03 19:06

Poroszenko: "Nie zrywamy traktatu z Rosją, lecz go nie przedłużamy"

Ukraina nie zrywa zawartego w 1997 r. traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską, a jedynie go nie przedłuża - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zapowiedział, że dokumenty w tej sprawie zostaną przekazane Moskwie do 30 września.
2018-09-03 14:24

Rozpoczęły się międzynarodowe manewry Rapid Trident 2018. Na Ukrainie są też żołnierze z Polski

Na ukraińskim poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim rozpoczęły się międzynarodowe manewry wojskowe Rapid Trident 2018. Uczestniczy w nich 2,2 tys. żołnierzy, w tym z Polski ? poinformował w poniedziałek resort obrony w Kijowie.
2018-09-02 17:28

"Independent": prorosyjski Medwedczuk wraca do ukraińskiej polityki

Wiktor Medwedczuk, prorosyjski oligarcha na Ukrainie, który za prezydentury Leonida Kuczmy kierował jego administracją, zapowiedział w rozmowie z dziennikiem "Independent" powrót do aktywnej polityki.
2018-09-02 11:46

Separatyści w Doniecku wymuszają zeznania po zabójstwie Zacharczenki

Prorosyjscy bojownicy w Doniecku siłą wymuszają zeznania od osób, zatrzymanych po zabiciu przywódcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandra Zacharczenki ? oświadczył przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich Ukrainy w Donbasie Pawło Łysianski.
2018-08-31 18:40

Śmierć przywódcy prorosyjskich separatystów. Rosja oskarża ukraińskie władze

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła doniesienia o śmierci w zamachu bombowym przywódcy separatystów prorosyjskich w Doniecku Ołeksandra Zacharczenki. Zdaniem SBU watażka padł ofiarą konfliktów w środowisku rebeliantów.
2018-08-31 06:40

Lisiczańsk - miasto upadłe. Ten ukraiński obwód nie podniósł się po wojnie z Rosją

Obwód ługański należy do najbardziej zaniedbanych regionów Ukrainy. Wysoka przestępczość, zapuszczony przemysł, zniszczona infrastruktura to nie wszystko. Region dodatkowo ucierpiał wskutek wojny z Rosją, w wyniku której Ukraina straciła kontrolę nad jedynym większym miastem obwodu, Ługańskiem. Odwiedziliśmy Lisiczańsk, jeden z przemysłowych ośrodków kontrolowanej przez Kijów części regionu.
2018-08-29 16:12

Ukraina chce kupić amerykańskie systemy przeciwlotnicze

Władze w Kijowie zwróciły się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem o możliwość zakupu systemów obrony przeciwlotniczej ? oświadczył w środę ukraiński ambasador w Waszyngtonie Wałerij Czałyj.
2018-08-29 06:00

Kanclerz Angela Merkel pogodzi Ukrainę z Gazpromem?

Już ponad 1000 dni Ukraina nie kupuje gazu od Gazpromu. Czy zmieni się to po wizycie kanclerz Angeli Merkel w Kijowie?
2018-08-27 17:35

O sile kompromatu, czyli co łączy Kozłowską i Macierewicza [OPINIA]

Raport prokuratury generalnej Ukrainy, w którym figuruje nazwisko Ludmyły Kozłowskiej, zarzuca jej zdradę państwa i wspieranie organizacji terrorystycznych. Dokument jest podpisany przez ówczesnego zastępcę prokuratora generalnego Witalija Kaśkę. Są na nim pieczątki, nagłówki i sygnatury. Jedyną słabością jest fakt, że to fałszywka.
2018-08-27 13:02

Ponad 60 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważa pracę w innym kraju

Pracę w innym kraju niż Polska czy Ukraina rozważa 60,2 proc. Ukraińców pracujących w Polsce - wynika z raportu firmy EWL, która zajmuje się rekrutacją pracowników z zagranicy. Większość z nich (27 proc.) myśli o podjęciu pracy w Niemczech.

2018-08-24 09:46

Poroszenko w "FT": Ukraińskie reformy są zagrożone. Z powodu Rosji

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł w wywiadzie dla "Financial Timesa", że zaplanowane na przyszły rok wybory prezydenckie i parlamentarne oraz ingerowanie w wewnętrzne sprawy jego kraju przez Rosję zagrażają prozachodnim reformom na Ukrainie.
2018-08-24 08:40

Prezydent Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy

Polska nadal będzie popierała wzmacnianie relacji Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz ambitne reformy, które zbliżą ten kraj do standardów zachodnich ? oświadczył prezydent Andrzej Duda w opublikowanej w piątek depeszy do prezydenta Petra Poroszenki.
2018-08-22 11:13

Bielan o petycji ws. Ludmiły Kozłowskiej: To źle świadczy o debacie publicznej w Polsce

Petycja w obronie wydalonej z Polski i z UE szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej, pod którą podpisali się m.in. b. prezydent Lech Wałęsa i europarlamentarzyści PO, źle świadczy o debacie publicznej w Polsce - ocenił w środę w TVP1 wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS).
2018-08-20 20:03

Ukraina: połowa eksportu miodu trafia do Unii EuropejskiejNa Ukrainie produkuje się coraz więcej miodu. Obecnie ukraińscy pszczelarze zbierają go około 100 tysięcy ton rocznie. Połowa trafia na eksport do krajów Unii Europejskiej
2018-08-15 17:07

Ukraina: Napływ migrantów zaczyna zagrażać bezpieczeństwu państwa

Masowy napływ nielegalnych migrantów na Ukrainę zaczyna zagrażać bezpieczeństwu narodowemu - oświadczył w środę ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Serhij Jarowyj.
2018-08-07 19:46

Przedstawiciel USA ds. Ukrainy: Rosja ukrywa katastrofę, którą wywołała w Donbasie

Rosja ukrywa przed światem katastrofę, do której doprowadziła w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie na wschodzie Ukrainy - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurt Volker.
2018-08-07 13:55

Liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS wzrosła do 403,24 tys.

Liczba ubezpieczonych w ZUS pracowników z Ukrainy wzrosła w Polsce na koniec II kwartału do 403,24 tys. z 345,2 tys. na koniec I kwartału i 270,3 tys. na koniec II kwartału 2017 roku - podał w poniedziałek ZUS.
2018-08-06 12:59

Ukraina zamknie połączenia kolejowe z Rosją?

Władze Ukrainy rozpatrują całkowite zamknięcie połączeń kolejowych z Rosją - oświadczył w poniedziałek minister infrastruktury Wołodymyr Omelan. W 2015 roku Ukraina wstrzymała połączenia powietrzne z rosyjskimi portami lotniczymi.
2018-08-02 15:07

Ataki na społecznych aktywistów na Ukrainie. "Ruszył plan destabilizacji kraju"

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko oświadczył w czwartek, że rozpoczęła się realizacja planu destabilizacji państwa. Odniósł się w ten sposób do ataków na społecznych aktywistów, do których w ostatnich dniach doszło w Odessie i Chersoniu na południu kraju.
2018-07-30 21:22

WTO odrzuciła pretensje Ukrainy wobec Rosji ws. sprzętu kolejowego

Światowa Organizacja Handlu (WTO) odrzuciła główne żądania Ukrainy w związku ze sporem wokół rosyjskich ograniczeń importu ukraińskich wagonów i sprzętu kolejowego - poinformowały w poniedziałek media w Kijowie.
2018-07-29 15:30

Ukraina znów odpływa w stronę Rosji? USA patrzą na Europę Wschodnią przez pryzmat Kremla

Od niesławnego przemówienia prezydenta George , a H.W. Busha w Kijowie minęło 27 lat. Ale niewiele się zmieniło. Stany Zjednoczone Donalda Trumpa nadal patrzą na wschód Europy przez pryzmat Kremla.
2018-07-28 09:15

USA przyznały 250 mln USD na pomoc wojskową dla Kijowa

Izba Reprezentantów zaaprobowała w czwartek przyznanie w roku budżetowym 2019 amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy wartości 250 mln dol. Jedna piąta tej kwoty - 50 mln dol. - może być przeznaczona na śmiercionośną broń defensywną.
2018-07-22 16:05

Dlaczego relacje Polska-Ukraina są tak złe? Klucz do Kijowa

Gdy Niemcy wygrywały I wojnę światową, Ukraina wyrastała na najważniejsze państwo Europy Wschodni ej. Dopiero porażka Berlina sprawiła, że nad Dniestrem pomyślano o przyjaznych relacjach z Polską.
2018-07-20 19:04

Wicepremier Włoch stanął w obronie referendum na Krymie

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "Washington Post" stanął w obronie inspirowanego przez Rosję referendum z 2014 r. w sprawie statusu Krymu i skrytykował rewolucję na kijowskim Majdanie, oceniając, że była finansowana przez zagraniczne siły.
2018-07-20 10:46

Bloomberg: Putin zasygnalizował Trumpowi pomysł referendum w Donbasie

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział rosyjskim dyplomatom, że zaproponował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na szczycie w Helsinkach rozważenie pomysłu referendum, które miałoby pomóc w rozwiązaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie - informuje Bloomberg.
2018-07-17 10:50

Ukraina - szef Naftohazu o słowach Putina i tranzycie gazuUkraina gotowa jest uregulować swoje spory z Gazpromem przed międzynarodowym arbitrażem. Nad Dnieprem oczekuje się jednak, że Rosjanie podporządkują się dotychczasowym wyrokom sądów. Oświadczenie w tej sprawie wydał szef ukraińskiego Naftohazu.
2018-07-17 09:28

Ukraina- szef MSZ o konsultacjach gazowych w BerlinieUkrainie zależy, aby tranzyt rosyjskiego gazu na zachód odbywał się według europejskich regulacji prawnych. Tak ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin określił priorytety dzisiejszych rozmów na temat gazu.

« Powrót do strony głównej