« Powrót do strony głównej

2018-02-22 15:50

Ukraina straciła niemal 30 mln euro pomocy z UE

Ukraina straciła niemal 30 milionów euro pomocy z Unii Europejskiej. Pieniądze miały trafić na modernizację przejść granicznych z krajami Unii. Powodem cofnięcia finansowania są opóźnienia w realizacji...

2018-02-21 15:01

Szef MSZ Ukrainy: Jestem gotów uklęknąć przed ofiarami polskiej narodowości.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył, że Kijów jest za dialogiem historycznym z Polską, a on sam gotów jest uznać winę ?niektórych przedstawicieli bądź oddziałów Ukrainy? za wydarzenia na Wołyniu i pochylić głowę ?przed ofiarami polskiej narodowości?.
2018-02-21 14:58

Źródło: Ambasadorowie państw UE za przedłużeniem sankcji zw. z Ukrainą.

Ambasadorowie państw unijnych uzgodnili w środę w Brukseli przedłużenie o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec głównie rosyjskich obywateli za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - podało PAP źródło dyplomatyczne.
2018-02-20 22:05

Ambasador Ukrainy w Polsce: Wygląda na to, że ktoś jest zainteresowany, żebyśmy nie byli przyjaciółmi.

Wygląda na to, że ktoś jest bardzo zainteresowany, aby Polska i Ukraina nie były przyjaciółmi - ocenił ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca. Musimy ze sobą rozmawiać, musimy prowadzić dialog; najlepiej, by kwestie historyczne oddać historykom, a politycy budowali wspólną drogę ku przyszłości - dodał.
2018-02-20 17:41

Rosja uznana za agresora. Prezydent Poroszenko podpisał ustawę o reintegracji Donbasu z Ukrainą.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał we wtorek ustawę o reintegracji Donbasu, która m.in. uznaje Rosję za państwo agresora. Dokument nie narusza naszych zobowiązań międzynarodowych, w tym porozumień mińskich ? zapewnił szef państwa.
2018-02-20 06:30

Ukraiński rynek pracy wykrwawia się. Pensje w Polsce są 4-krotnie wyższe.

PKB na Ukrainie właściwie nie zmienia się od 4 kwartałów z rzędu. To w dużej mierze pochodna zapaści na tamtejszym rynku pracy, który cierpi na masowy odpływ pracowników.
2018-02-19 19:17

Ukraina nie będzie rozmawiać o siłach pokojowych z separatystami.

Ukraina nie będzie rozmawiała z separatystami o rozmieszczeniu międzynarodowych sił pokojowych w Donbasie ? oświadczył w poniedziałek zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Kostiantyn Jelisiejew.
2018-02-19 19:06

Ukraiński charge d'affaires został wezwany do MSZ Rosji po incydentach w Kijowie.

Charge d'affaires ambasady Ukrainy w Moskwie został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji po incydentach w Kijowie, gdzie w niedzielę ukraińscy nacjonaliści obrzucili kamieniami gmachy rosyjskich instytucji.
2018-02-16 16:29

Rozenko: Zmiany w ustawie o IPN mogą spowodować negowanie praw Ukraińców w Polsce.

Zmiany w ustawie o IPN mogą spowodować negowanie i podważanie praw Ukraińców pracujących w Polsce - powiedział w piątek wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko po spotkaniu z wicepremierem Piotrem Glińskim w Warszawie.
2018-02-15 12:32

Gliński spotka się z wicepremierem Ukrainy. Tematem rozmów będzie ustawa o IPN

W piątek w Warszawie odbędzie spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z wicepremierem Ukrainy Pawło Rozenko. Tematem spotkania będą m.in. spory na tle historycznym między Polską i Ukrainą oraz niedawna nowelizacja ustawy o IPN.
2018-02-14 19:56

OBWE: Jest zbyt wcześnie, by mówić o siłach pokojowych w Donbasie.

Zdaniem specjalnego przedstawiciela OBWE w grupie kontaktowej ds. Ukrainy Martina Sajdika jest zbyt wcześnie, by mówić o misji pokojowej w strefie konfliktu w Donbasie. W Mińsku odbyła się w środę kolejna runda rozmów grupy trójstronnej.
2018-02-08 16:45

Fermy futerkowe. Jeśli nie my, to kto zarobi miliardy złotych?

Kto zyska na likwidacji branży futerkowej w Polsce? Kraje, które rozwijają hodowlę takich zwierząt – Rosja, Ukraina, Dania. Wśród beneficjentów będą również niemieckie firmy utylizacyjne, które zdominowały polski rynek.
2018-02-08 15:50

Ukraiński patrol graniczny został ostrzelany z terytorium Rosji.

Ukraiński patrol graniczny został ostrzelany w czwartek z terytorium Rosji, ze wsi, leżącej przy wspólnej granicy tych dwóch państw ? poinformował sztab armii w Kijowie, który podał, że w wyniku incydentu nikt nie ucierpiał.
2018-02-07 11:25

Ukraiński IPN nie widzi możliwości współpracy z Polską w ramach Forum Historyków.

Po przyjęciu przez obie izby polskiego parlamentu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ukraiński IPN poinformował w środę, że nie widzi możliwości dalszej współpracy w ramach Ukraińsko-Polskiego Forum Historyków w dotychczasowym kształcie.
2018-02-07 10:27

Ukraińskie media: "Stosunki Ukrainy z Polską rozsypują się jak domek z kart".

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN media na Ukrainie zastanawiają się w środę, czy zapomnieć o roli Warszawy jako adwokata Kijowa, czy nadal z nią współpracować.
2018-02-05 14:09

Saakaszwili przegrywa przed sądem. Możliwa ekstradycja.

Sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił w poniedziałek wniosek o ochronę przed możliwą ekstradycją byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na adwokatów Saakaszwilego.
2018-02-02 14:47

Migracja do Polski to zagrożenie dla ukraińskiego banku narodowego.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) ostrzegł w piątek przed wzrastającym ryzykiem migracji obywateli tego kraju do innych państw, przede wszystkim do Polski. Proces ten ma się nasilać w nadchodzących latach.
2018-02-01 12:41

Ukraiński urzędnik apeluje o uznanie "polskiej okupacji" i "polskich zbrodni".

Sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta zaapelował w czwartek do parlamentu w Kijowie o uznanie ?polskiej okupacji? zachodniej Ukrainy oraz ?polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom, dokonanych w XX wieku".
2018-02-01 12:34

Szef ukraińskiego IPN: Nowelizacja ustawy o IPN uderza w Ukraińców w Polsce.

Nowelizacja ustawy o IPN wymierzona jest w Ukraińców mieszkających w Polsce ? oświadczył szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, który zasugerował też, że uchwalając ten dokument, polscy parlamentarzyści wsparli siły prorosyjskie w jego kraju.
2018-01-29 20:16

Coraz więcej małżeństw polsko-ukraińskich. Demograf: 2,5-krotny wzrost w ciągu ostatnich lat.

W ostatnich latach 2,5-krotnie zwiększyła się liczba rejestrowanych w Polsce małżeństw polsko-ukraińskich. Jest to konsekwencja pojawienia się w ostatnich czterech latach dużej liczby ukraińskich imigrantów w Polsce ? uważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
2018-01-29 10:32

W marcu w Rzeszowie po raz drugi odbędzie się Forum Europa – Ukraina

Stowarzyszenie z Unią Europejską i co dalej? Pod takim hasłem 13 i 14 marca trwać będzie XI Forum Europa – Ukraina. W tym czasie do podrzeszowskiej Jasionki przyjadą przedstawiciele rządów i parlamentów oraz instytucji europejskich, polityki, dyplomacji, biznesu i nauki z Europy i Stanów Zjednoczonych.
2018-01-26 21:28

MSZ Ukrainy zabrało głos ws. polskiej ustawy o karaniu osób negujących zbrodnie ukraińskich nacjonalistów.

MSZ Ukrainy wyraziło głębokie zaniepokojenie w związku z przyjętą przez Sejm ustawą, która umożliwia wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, i wyraziło nadzieję, że Senat ?okaże mądrość polityczną? w tej kwestii.
2018-01-26 16:55

Szef ukraińskiego IPN: Ustawa polskiego Sejmu wstrzymuje dialog historyków.

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa, która umożliwia wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, oznacza wstrzymanie dialogu historyków z Polski i Ukrainy - ocenił szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz.
2018-01-26 12:52

Ukraina - wzrosła wartość eksportu produktów rolnychW ubiegłym roku na Ukrainie znacząco wzrosła wartość eksportu produktów rolno-spożywczych. Przekroczyła ona poziom sprzed konfliktu w Rosją. Ukraina jest dużym eksporterem zbóż i oleju
2018-01-23 18:13

Do Kijowa przybył specjalny wysłannik USA Kurt Volker.

Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker przybył we wtorek do Kijowa, gdzie zapoznał się z sytuacją w Donbasie, o której zamierza rozmawiać wkrótce z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem.
2018-01-18 11:01

Ukraińska Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o reintegracji Donbasu.

Rada Najwyższa Ukrainy (parlament) uchwaliła w czwartek ustawę o reintegracji terytoriów w Donbasie, znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów - podaje Interfax-Ukraina. W ustawie Rosja została uznała za państwo-agresora.
2018-01-16 08:12

Ukraińcy jako słupy. Przestępcy coraz częściej wykorzystują ich do oszustw gospodarczych.

Przestępcy coraz częściej wykorzystują cudzoziemców zza wschodniej granicy jako ?słupy? do oszustw gospodarczych. Do kancelarii prawnych zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie odzyskać długów od firm rzekomo zarządzanych przez Ukraińców ? ustalił DGP.
2018-01-09 10:49

Macierewicz: "Naszym priorytetem jest przywrócenie jedności i niepodległości Ukrainy".

Naszym priorytetem jest przywrócenie jedności i niepodległości Ukrainy - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Ukraina jest ważnym, niepodległym państwem, którego interesy powinny być respektowane tak samo jak interesy innych państw - dodał.
2017-12-26 21:43

Ukraina: Polak, przyszły szef Ukrtranshazu, otrzymał dostęp do informacji niejawnychPaweł Stańczak - Polak, którego kilka miesięcy temu wybrano w Kijowie na szefa Ukrtranshazu - otrzymał dostęp do informacji niejawnych. Oznacza to, że będzie mógł rozpocząć kierowanie państwowym operatorem ukraińskich gazociągów
2017-12-26 16:53

Polak będzie zarządzał ukraińskimi gazociągami. Dostał zgodę SBU.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) udzieliła polskiemu menadżerowi Pawłowi Stańczakowi zezwoleń wymaganych do mianowania go na stanowisko prezesa państwowej spółki Ukrtranshaz - podała we wtorek agencja Interfax-Ukraina.
2017-12-26 16:49

Szef MSZ Niemiec: Umowa UE - Wielka Brytania może być modelem współpracy z Ukrainą.

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla grupy medialnej Funke opublikowanym we wtorek, że umowa regulujące relacje UE z Wielką Brytanią po Brexicie może być modelem porozumienia z innymi krajami współpracującymi z Unią, w tym z Ukrainą i Turcją.
2017-12-26 16:10

Polak otrzymał zgodę SBU na pełnienie funkcji szefa Ukrtranshazu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) udzieliła polskiemu menadżerowi Pawłowi Stańczakowi zezwoleń wymaganych do mianowania go na stanowisko prezesa państwowej spółki Ukrtranshaz - podała we wtorek agencja Interfax-Ukraina....

2017-12-23 13:18

Rosja: Decyzja USA o dostawie uzbrojenia Ukrainie jest niebezpieczna.

Decyzja amerykańskich władz o dostarczeniu Ukrainie uzbrojenia jest niebezpieczna i sprowokuje Kijów do użycia siły w konflikcie na wschodzie Ukrainy - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiego MSZ Grigorij Karasin, cytowany przez agencję RIA.
2017-12-22 16:00

Ukraina - Naftohaz wygrał proces z GazpromemUkraiński państwowy koncern Naftohaz poinformował, że wygrał proces z rosyjskim Gazpromem przed sztokholmskim sądem arbitrażowym. Rozstrzygnięcie dotyczyło kontraktu na dostawy gazu z Rosji od 2009 roku i związanych z tym rosyjskich roszczeń wobec...
2017-12-13 09:15

Polska i Ukraina utrzymają politykę konfrontacji wobec Rosji. "Logika nakazuje rozejm".

Rozbieżności historyczne między Polską i Ukrainą mogą stać się dla ich sojuszu problemem nie do pokonania. Jednak oba kraje utrzymają politykę konfrontacji wobec Rosji, choć być może będą ją prowadzić już nie razem, a w pojedynkę - pisze w środę "Kommiersant".
2017-12-08 13:57

"Musi wreszcie stworzyć gospodarcza wizję Polski". Ekonomiści wskazują, od czego pracę powinien zacząc nowy premier

Najważniejsze zadanie premiera Mateusza Morawieckiego? - Wreszcie stworzyć gospodarczą wizję Polski. Nie ma jasnego planu, a to musi się zmienić - ocenia w rozmowie z money.pl prof. Ryszard Bugaj. - Musi skończyć z programem Ukraina+ i zadbać o polskich pracowników - twierdzi z kolei dr Cezary Mech. Dr Małgorzata Starczewska Krzysztoszek zwraca z kolei uwagę, że bez rozkręcenia inwestycji, nie nadrobimy strat do europejskich gospodarek.
2017-12-07 20:13

Ukraina przedłużyła moratorium na sprzedaż ziemi rolnej.

Ukraiński parlament po raz kolejny przedłużył moratorium na sprzedaż ziemi rolnej. Obrót gruntami będzie zakazany jeszcze do 1 stycznia 2019 roku ? postanowiła w czwartek wieczorem Rada Najwyższa w Kijowie.
2017-11-28 17:23

Szef ukraińskiego MSZ: Ukraina i Polska powinny dyskutować "jak przyjaciele".

Ukraina potrzebuje "kanału komunikacji" z Polską dla dyskusji o trudnych kwestiach historycznych ? oświadczył szef MSZ w Kijowie Pawło Klimkin podczas wystąpienia na forum "Ukraina: w dążeniu do równowagi".
2017-11-27 06:30

Renowacja niszczejących autostrad na Ukrainie może pobudzić gospodarkę.

Gospodarka Ukrainy już niedługo może rozwijać się w szybkim tempie. Politycy usilnie próbują podwyższyć niski rating kraju, więc odnawiają drogi, które niszczeją od czasu rozpadu Związku Radzieckiego przed ćwierćwieczem.
2017-11-24 20:09

Ukraina: Przywódca ługańskich separatystów podał się do dymisji.

Przywódca samozwańczej separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki podał się do dymisji ? poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na media separatystów w Donbasie.
2017-11-24 16:25

Na Ukrainie Black Friday nawet w MSW. Urząd zrobił "promocję" na swoje usługi.

Z okazji dnia wielkich wyprzedaży sklepowych, zwanego Czarnym Piątkiem (ang. Black Friday), MSW Ukrainy zrezygnowało z opłat za niektóre usługi, w tym za wydanie zaświadczenia o niekaralności.
2017-11-23 18:21

Ukraina chce być wielkim hubem gazowym. Polska musi zmienić plany

Wicepremier Wołodymyr Kistion przedstawił strategię, w której Ukraina ma stać się strategicznym węzłem dla dystrybucji błękitnego paliwa. Zwiększy wydobycie, obniży spożycie i spotęguje eksport. Polskie ambicje wcale nie są mniejsze, czy staniemy się konkurentami? - Musimy zmienić strategię - przekonuje w rozmowie z money.pl prof. Robert Zajdler.
2017-11-22 19:05

Ukraina chce stworzyć wschodnioeuropejski hub gazowy.

Ukraina stawia sobie za cel stworzenie wschodnioeuropejskiego hubu gazowego i zwiększenie własnego wydobycia gazu do 35 mld metrów sześciennych rocznie ? oświadczył w środę wicepremier Wołodymyr Kistion, prezentując strategię rozwoju rynku gazowego.
2017-11-20 20:32

Doradcy Trumpa za dostarczeniem Ukrainie broni przeciwpancernej.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zaleciła prezydentowi Donaldowi Trumpowi przekazanie Ukrainie nieodpłatnie przenośnych systemów uzbrojenia przeciwpancernego - pocisków kierowanych Javelin - poinformowała w poniedziałek telewizja ABC.
2017-11-20 07:56

Ukraińcy już nie tacy tani. Większość chce na początek od 3 do 5 tys. zł na rękę.

Co piąty Ukrainiec chce zarabiać ponad 5 tys. zł. I to na starcie. Tak przynajmniej wynika z najnowszych danych agencji Upper Job.
2017-11-18 06:04

Ukraina miała być kluczowym partnerem i sojusznikiem Polski. A będzie wrogiem.

Relacje Polaków z Ukraińcami niezmiennie można podsumować jednym zdaniem ? to nie tak miało być, panowie
2017-11-13 12:34

NBP: Pod koniec 2017 roku liczba imigrantów z Ukrainy może wzrosnąć do 1,2 mln.

Na koniec 2017 r. liczba imigrantów z Ukrainy w Polsce wyniesie ok. 1,2 mln osób, a w kolejnych latach będzie rosła o 0,2-0,3 mln osób rocznie - powiedzieli na konferencji przedstawiciele Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Ich zdaniem, program 500+ doda do wzrostu PKB w 2017 r. ok. 0,5 pkt. proc.
2017-11-13 08:10

Waszczykowski: Nie ujawniamy nazwisk z listy osób objętych zakazem wjazdu do Polski.

Proszę pytać stronę ukraińską, dlaczego w obliczu agresji zbrojnej zraża do siebie jednego z ostatnich sojuszników. Decyzja leży po jej stronie. Za dwa miesiące staniemy się członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - mówi w wywiadzie szef MSZ Witold Waszczykowski.
2017-11-13 07:54

Napięcie na linii Warszawa-Kijów rośnie. MSZ: Decyzje Ukrainy stawiają pod znakiem zapytania strategiczne partnerstwo.

Ukraina podejmuje dzisiaj decyzje, które stawiają pod znakiem zapytania deklarację o strategicznym partnerstwie - mówił w czwartek Sejmie wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Według niego jest deficyt decyzji po stronie ukraińskiej sprzyjających dialogowi historycznemu.
2017-11-10 11:16

Getin Bank rozwija ofertę dla Ukraińców

Bank proponuje klientom z Ukrainy uproszczoną procedurę zakładania konta osobistego. Uruchomił ponadto infolinię w języku ukraińskim, a do końca roku 15 placówek będzie obsługiwało klientów w tym języku. W ramach trwającej 15 stycznia 2018 r. promocji, oferuje bezpłatne przelewy do Idea Bank Ukraina.

2017-11-10 10:52

Ukraińcy na celowniku banków Czarneckiego. W planach nawet 50 tys. kont rocznie

Getin Noble Bank oraz Idea Bank Ukraina - banki, nad którymi kontrolę ma miliarder Leszek Czarnecki - uruchomiły wspólną ofertę dla Ukraińców mieszkających i pracujących w Polsce. W ciągu roku chcą pozyskać łącznie ok. 30-50 tys. kont obywateli Ukrainy, którzy zdecydują się na rozszerzony pakiet usług, umożliwiający m.in. przelewy za granicę.
2017-11-10 07:15

MSZ: Decyzje Ukrainy są "wymierzone w dobre imię Polski". Koniec strategicznego partnerstwa?.

Ukraina podejmuje dzisiaj decyzje, które stawiają pod znakiem zapytania deklarację o strategicznym partnerstwie - mówił w czwartek Sejmie wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Według niego jest deficyt decyzji po stronie ukraińskiej sprzyjających dialogowi historycznemu.
2017-11-09 15:00

Czy Ukraina będzie w stanie wprowadzić rzeczywiste prawa własności?

Zapraszamy do oglądania transmisji z 153. seminarium mBank-CASE p.t.: "Czy Ukraina będzie w stanie wprowadzić rzeczywiste prawa własności?".

2017-11-03 13:58

Ukraina: Polska chce pomóc w budowie oczyszczalni ścieków we LwowiePolska chce pomóc Ukraińcom w pozyskaniu europejskich funduszy na budowę nowej oczyszczalni ścieków we Lwowie. Szef Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski rozmawia o tym w Kijowie z władzami Ukrainy. Jak wynika z raportu NIK-u ścieki...
2017-11-01 17:28

Ukraina zaostrzyła kontrole na granicy z Rosją

W związku z nasileniem działań rosyjskich służb specjalnych Ukraina zaostrzyła w środę kontrole na swoich granicach. Dowództwo Państwowej Straży Granicznej w Kijowie poinformowało, że dotyczy to przede wszystkim granicy...

2017-10-30 21:25

Prof. Gil: Szukanie na Ukrainie partnera dzisiaj jest zadaniem niewykonalnym.

Stosunki z Ukrainą są dla Polski bardzo ważne, ale obecnie Polska nie ma w Ukrainie partnera ? uważa prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ocenił, że polska polityka zagraniczna wobec Ukrainy jest naiwna, oparta bardziej na życzeniowym myśleniu, niż na politycznym pragmatyzmie.
2017-10-29 14:54

Mamy w Polsce Ukrainę w miniaturze. Z jej elitami, inteligencją, ale też i patologią [REPORTAŻ].

I ci różni ludzie z różnych bajek odmiennie odnajdują się w nowym dla siebie środowisku.
2017-10-27 08:07

Ukraina chce, by Polska odbudowała nielegalnie zbudowany pomnik UPA w Hruszowicach.

W Kijowie oczekują, że Polska doprowadzi do odbudowania pomnika UPA w Hruszowicach i ukarze winnych - mówi cytowany w piątkowej "Rzeczpospolitej" wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
2017-10-25 15:24

Zaakceptowaliśmy Ukraińców. 88 proc. Polaków nie boi się, że obywatele ze Wschodu odbiorą im pracę.

42 proc. pracowników uważa, że napływ obywateli Ukrainy hamuje wzrost wynagrodzeń w Polsce; przeciwnego zdania jest 50 proc. ankietowanych - wynika z badania Kantar Millward Brown na zlecenie Personnel Service.
2017-10-24 16:50

Ukraina może stracić 3% PKB przez Nord Stream 2Ukraina może stracić nawet 3 procent PKB wskutek uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. Takie są szacunki ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie.
2017-10-24 13:49

Ambasador USA: Uruchomienie Nord Stream 2 pozbawi Ukrainę do 3 proc. PKB

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina na uruchomieniu przez Rosję gazociągu Nord Stream 2 - oświadczyła we wtorek amerykańska ambasador na Ukrainie Marie Yovanovitch, występując na konferencji ?Oil&Gas? w Kijowie.
2017-10-23 13:04

Wicepremier Ukrainy: Możliwe wznowienie zakupów gazu od Rosji, ale pod warunkiem

Ukraina, która od ponad dwóch lat nie kupuje gazu od Rosji, mogłaby nabywać go, ale pod warunkiem, że punkt odbioru paliwa znajdowałby się na wschodniej, a nie na zachodniej granicy Ukrainy - oświadczył wicepremier Wołodymyr...

2017-10-18 12:38

Ukraiński politolog: W stosunkach Kijowa z Warszawą zaczyna zwyciężać realizm

Artykuł szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego na temat relacji z Ukrainą świadczy, że w stosunkach między Kijowem i Warszawą zaczyna zwyciężać realizm ? ocenił w środę ukraiński politolog Jewhen Mahda.
2017-10-17 08:59

Waszczykowski: Warszawa chce sojuszu z Kijowem.

Polski rząd działa w głębokim przekonaniu, że dla bezpieczeństwa naszego kontynentu nieodzowna jest europejska, stabilna politycznie i ekonomicznie Ukraina - pisze szef MSZ Witold Waszczykowski we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
2017-10-16 10:37

Ukraińcy pracują już w co drugiej dużej firmie w Polsce [BADANIE].

Ukraińcy pracują w prawie co drugiej dużej firmie, co piątej średniej oraz co dziesiątej małej, wynika z pierwszej edycji raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej". W całym 2017 roku może zostać wydanych nawet 2 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy (wobec 1,26 mln w ub.r.).
2017-10-09 12:23

Boom eksportu na Ukrainę. Wzrasta też liczba Ukraińców pracujących w Polsce.

Wartość polskiego eksportu na Ukrainę powróciła z I półr. br. do poziomu sprzed kryzysu na Wschodzie. Nie bez znaczenia dla polsko-ukraińskiej wymiany handlowej pozostaje kwestia większej obecności Ukraińców w Polsce. Personnel Service prognozuje, że w Polsce podwoi się w tym roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom.
2017-10-06 11:00

"FT" opisuje tajemniczą współpracę ukraińsko-chińską przy produkcji silników lotniczych.

Pełną znaków zapytania sprawę kooperacji między ukraińskim producentem silników lotniczych a działającym w tej samej branży chińskim przedsiębiorstwem Skyrizon Aero-engine Industrial Base opisuje w piątek "Financial Times".
2017-10-05 09:11

Ukraina chce być gazowym hubem dla południa Europy.

Ukraina traktuje nowy gazowy interkonektor z Polską jako element budowy hubu dla zaopatrywania w gaz południa Europy, aż po Adriatyk. Rząd w Kijowie ma też plany uruchomienia eksportu do Europy energii elektrycznej z elektrowni jądrowych - mówi PAP minister energetyki Ukrainy Ihor Nasalyk.
2017-10-05 07:47

Ukraiński minister energetyki: Zakup węgla z Ługańska to opłacanie terroryzmu. Liczę na zdecydowaną reakcję Polski [WYWIAD].

Minister energetyki Ukrainy nie ukrywa rozczarowania tym, że do Polski trafiał surowiec z ŁRL. Liczy na zdecydowaną reakcję naszych władz.
2017-10-03 19:16

Ukraina przyjęła wymaganą przez MFW reformę emerytalną.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła we wtorek w drugim, ostatecznym czytaniu ustawę o reformie emerytalnej, której przeprowadzenie jest jednym z warunków otrzymania przez Kijów następnej transzy pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
2017-10-03 17:13

Juszczenko: Każda europejska transakcja kupna surowców od Rosji to wsparcie dla rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Dzisiejsza imperialistyczna Rosja stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla państw regionu takich jak Ukraina i Polska, ale także dla Niemiec, Portugalii, czy Hiszpanii ? ocenił we wtorek w Gdańsku, b. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
2017-10-03 16:01

Niemcy, Polska i Kanada. Oto kraje, w których Ukraińcy pracowaliby najchętniej [SONDAŻ].

Obywatele Ukrainy, którzy chcieliby pracować za granicą, najchętniej wybraliby Niemcy, Polskę i Kanadę ? świadczą wyniki sondażu opublikowanego we wtorek przez ukraińską grupę socjologiczną Rating (Rejtynh).
2017-10-01 13:48

Ukraina skazana na demograficzną katastrofę?.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, nowo powstała Ukraina liczyła sobie około 52 miliony mieszkańców. Obecnie oficjalna liczba ludności Ukrainy wynosi niecałe 43 miliony. Szybki spadek liczby Ukraińców jest bardzo prawdopodobny również w kolejnych dekadach. Długookresowa prognoza ONZ-u, zakłada obniżenie populacji Ukrainy do 28 milionów.
2017-09-26 16:00

Plast-Box Ukraina płaci dywidendęZarząd Plast-Box S.A., producenta opakowań z tworzyw sztucznych, poinformował o podjętej przez spółkę córkę - Plast-Box Ukraina sp. z o.o. , decyzji o wypłacie dywidendy w wysokości 7,9 mln UAH czyli 251,6 tys. EUR.
2017-09-18 12:42

Dyplomata USA: Gruzja jest bliżej przystąpienia do NATO niż Ukraina.

Gruzja i Ukraina na razie nie są gotowe do przystąpienia do NATO, jednak w Gruzji przeprowadzono więcej reform niż na Ukrainie - ocenił specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker cytowany przez poniedziałkowe wydanie gruzińskiej gazety "Kwiris Palitra".
2017-09-14 17:09

UE przedłużyła sankcje za agresję na Ukrainę.

Państwa UE przedłużyły w czwartek o kolejne pół roku sankcje za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy. Restrykcje to zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do "28".
2017-09-13 05:21

Bloomberg ostrzega: Ostatnia propozycja Putina ws. Ukrainy to koń trojański. Oto dowód.

Nie, Władimir Putin nie stał się nagle człowiekiem, który pragnie pokoju. Jego ostatnia propozycja ws. Ukrainy (wprowadzenie sił ONZ do Donbasu) to realizacja rosyjskich interesów i właśnie tak powinien być postrzegany ten ruch ? czytamy w opinii redakcyjnej agencji Bloomberg.
2017-09-02 15:45

Ukraina wprowadza kontrole biometryczne na granicach.

Od nowego roku Ukraina będzie pobierała dane biometryczne od cudzoziemców, którzy będą wjeżdżali na jej terytorium. Dekret prezydenta Petra Poroszenki w tej sprawie opublikowała w sobotę gazeta rządowa ?Uriadowyj Kurier?.
2017-09-01 16:25

Prezydent Ukrainy: Manewry Zapad-2017 traktujemy jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Ukraina będzie bardzo uważnie obserwowała białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2017, gdyż traktuje je jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa ? oświadczył w piątek prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty w Charkowie na północnym wschodzie kraju.
2017-09-01 13:34

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą weszła dziś w życie w całościUmowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą obowiązuje już w całości. Dziś weszła w życie jej polityczna część, ta handlowa jest w mocy od stycznia 2016 roku. Unijno-ukraińskie porozumienie ma dla Kijowa szczególne znaczenie. Odmowa podpisania...
2017-09-01 13:18

Ukraińskie władze o pełnym stowarzyszeniu z UEUkraina powraca do europejskiej rodziny - oświadczył Petro Poroszenko z okazji wejścia w życie wszystkich zapisów umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Umowa do tej pory obowiązywała jedynie częściowo. Od dziś weszła w życie w pełnym wymiarze
2017-08-30 12:30

Ukraina: Zakaz importu świń i wieprzowiny z Mazowsza i Lubelszczyzny.

W związku z nowymi ogniskami wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce Ukraina wprowadziła zakaz importu świń, wieprzowiny i jej przetworów z Mazowsza i Lubelszczyzny ? podała Państwowa Służba Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów w Kijowie.
2017-08-30 09:04

Ukraina wprowadza embargo na polskie mięso. Winny ASF

Ukraina wprowadziła embargo na wieprzowinę z Lubelszczyzny i Mazowsza.
2017-08-27 10:07

Wysłannik USA ds. Ukrainy: Ukraina nie jest gotowa do członkostwa w NATO

Ukraina nie jest jeszcze gotowa do członkostwa w NATO - oświadczył specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker w rozmowie z ukraińską stacją telewizyjną Priamyj. "Bardzo szanuję Ukrainę, ale na...

2017-08-27 09:48

Wysłannik USA ds. Ukrainy: Ukraina nie jest gotowa do członkostwa w NATO.

Ukraina nie jest jeszcze gotowa do członkostwa w NATO - oświadczył specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker w rozmowie z ukraińską stacją telewizyjną Priamyj.
2017-08-23 16:33

Ukraina wysyła obserwatorów na manewry Zapad-17.

Ukraina wyśle swoich obserwatorów na rozpoczynające się w połowie września rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad-17 ? poinformował w środę Sztab Generalny ukraińskich Sił Zbrojnych, który oświadczył, że zaproszenie na ćwiczenia wystosowała Białoruś.
2017-08-21 11:54

Getin Holding optymistycznie patrzy w przyszłość, strata NFS Ukraina jednorazowa

Getin Holding, który miał 66,6 mln zł zysk netto w I połowie 2017 roku, optymistycznie ocenia przyszłość i liczy, że strata spółki windykacyjnej NFS Ukraina była sytuacją jednorazową, związaną z dotworzeniem rezerw na portfel NPL na Ukrainie - poinformował Piotr Kaczmarek, prezes Getin Holding.

2017-08-14 19:48

Macierewicz: Ukraina naszym strategicznym partnerem

Niepodległa Ukraina, to dla Polski partner strategiczny, będziemy wspierać jej niepodległość zadeklarował w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem gen. armii Stepanem...

2017-08-04 06:13

Dlaczego gospodarka Ukrainy jest tak ważna dla Polski i Niemiec?.

Ukraina jest dopiero 24. co do wielkości adresatem eksportu z Unii Europejskiej i jeszcze dalszym pod względem źródła importu, ale ostatni rok przyniósł poprawę wzajemnych handlowych relacji. UE ma dodatni bilans handlowy z Ukrainą, a największe nadwyżki mają gospodarki Niemiec i Polski.
2017-08-01 05:29

Gospodarka Ukrainy najważniejsza dla Niemiec i Polski.

Ukraina jest dopiero 24. co do wielkości adresatem eksportu z Unii Europejskiej i jeszcze dalszym pod względem źródła importu, ale ostatni rok przyniósł poprawę wzajemnych handlowych relacji. UE ma dodatni bilans handlowy z Ukrainą, a największe nadwyżki mają gospodarki Niemiec i Polski.
2017-07-19 06:10

PrivatBank bez perspektyw. Potrzebne jest 2 mld dol..

Nacjonalizacja największego ukraińskiego banku komercyjnego PrivatBanku poważnie obciążyła budżet państwa, a zdaniem ekspertów firmę jeszcze długo trzeba będzie dofinansowywać. Brak dobrego pomysłu daje się we znaki nawet silniej niż brak kapitału.
2017-07-13 16:36

Nie podpisano końcowej deklaracji szczytu Ukraina-UE

Po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE nadszedł czas na przygotowanie mapy drogowej dalszego zbliżenia między Kijowem i Brukselą oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Petro Poroszenko, podsumowując 19. szczyt...

2017-07-12 08:28

Pamiętajmy o Wołyniu, ale uważajmy na środowiska prorosyjskie [OPINIA].

Prezydent Andrzej Duda odmówił patronatu nad obchodami ustanowionego w ubiegłym roku Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP, przypadającego 11 lipca, w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacji zbrodni wołyńskiej. I bardzo dobrze zrobił - pisze w opinii Michał Potocki.
2017-07-10 20:53

Rosja obstaje przy swoim. Budowa elektrowni na Krymie będzie kontynuowana.

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak oświadczył w poniedziałek, że budowa dwóch elektrowni na Krymie będzie kontynuowana. Była to odpowiedź na pytanie o stanowisko Siemensa w sprawie jego turbin gazowych, których dostawy na Krym zabraniają sankcje UE.
2017-07-10 19:06

Poroszenko zapowiada budowę zakładu produkcji amunicji i kontrole biometryczne na granicach

Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium, i zbuduje zakład produkcji amunicji zgodnej ze standardami NATO ? oświadczył w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko.
2017-07-10 18:31

Poroszenko zapowiada kontrole biometryczne na granicach

Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium, i zbuduje zakład produkcji amunicji zgodnej ze standardami NATO - oświadczył w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko....

2017-07-04 16:47

PE przegłosował koncesje na ukraiński eksport. "To niekorzystne szczególnie dla Polski".

PE przegłosował we wtorek porozumienie ws. przyznania Ukrainie kolejnych koncesji handlowych, które mają wesprzeć tamtejszą kulejącą gospodarkę. Wśród polskich europosłów nie brak opinii, że rozwiązania te są niekorzystne z punktu widzenia polskich interesów.
2017-06-30 08:04

25 hektarów lasów w ogniu. Wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchł pożar.

25 hektarów lasów płonie w piątek w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.
2017-06-29 14:54

Czy polscy przedsiębiorcy powinni bać się cyberataków?

W wyniku ostatnich działań hakerów sparaliżowane zostały firmy i instytucje w całej Europie; najbardziej ucierpiała Ukraina. Cyberataki oznaczają dla przedsiębiorstw wielomilionowe straty związane z przerwaniem pracy, odszkodowaniami za wyciek poufnych...
2017-06-29 08:47

Wirus Petya także w Polsce. Macierewicz: Może mieć wpływ na nasze możliwości obronne

Wtorkowy atak cybernetyczny był podobny do ataku sprzed miesiąca, z punktu widzenia Polski był groźniejszy od wcześniejszego ze względu na cel, którym były Ukraina oraz kraje i instytucje z nią związane ? ocenił szef MON Antoni Macierewicz.

« Powrót do strony głównej