« Powrót do strony głównej

2018-02-23 15:13

Węgry żądają od Unii pół miliarda euro. "Bronimy nie tylko siebie, ale i Europy".

Węgry chcą, by zostało im zwrócone co najmniej 0,5 mld euro wydanych na ochronę granicy Węgier i zarazem granicę Unii Europejskiej ? oświadczył w piątek premier Viktor Orban w nagraniu z Brukseli, zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku.
2018-02-22 18:07

Węgierski MSZ: Transparency International atakuje nas z powodu ogrodzenia granicznego.

Transparency International atakuje Węgry z powodu ogrodzenia granicznego ? ocenił w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, odnosząc się do opublikowanego w środę raportu TI.
2018-02-21 07:15

Szijjarto: "Węgry bronią europejskich wartości".

Węgry bronią europejskich wartości ? oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w reakcji na słowa ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna, który porównał premiera Węgier Viktora Orbana do dyktatora.
2018-02-12 11:01

Linia kolejowa Budapeszt-Belgrad zostanie zmodernizowana dzięki chińskiemu kredytowi.

Węgry zamierzają do 2023 roku zmodernizować linię kolejową łączącą Budapeszt z Belgradem ? poinformował w poniedziałek dziennik "Magyar Idoek". Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z chińskiego kredytu.
2018-02-09 18:43

Węgry będą sprowadzać gaz z Rumunii. "Zakończy się epoka rosyjskiego monopolu gazowego".

Węgry wkrótce podpiszą porozumienie, na mocy którego będą mogły sprowadzać z Rumunii ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie - oznajmił w piątek premier Viktor Orban. Dzięki temu można oczekiwać końca epoki rosyjskiego monopolu gazowego na Węgrzech - dodał.
2018-02-09 12:29

Minister Szijjarto: Węgry będą mogły importować gaz z Rumunii.

Węgry będą mogły importować z Rumunii od 2022 roku 4,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli połowę tego, co obecnie kupują od Rosji ? powiedział w piątek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto dziennikowi ?Vilaggazdasag?.
2018-02-09 10:33

Szijjarto: Węgry zawsze będą głosować przeciw sankcjom wobec Polski.

Gdy dojdzie do jakiegokolwiek głosowania w dowolnej instytucji europejskiej na temat jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, Węgry zgłoszą weto - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
2018-02-07 12:37

Liderzy zrównoważonego rozwoju.

Norwegia, Islandia i Luksemburg wśród krajów rozwiniętych oraz Litwa, Węgry, Azerbejdżan, Łotwa i Polska wśród krajów rozwijających się to światowi liderzy zrównoważonego rozwoju gospodarczego ? wynika z dorocznego raportu o rozwoju inkluzywnym pod egidą Forum Ekonomicznego w Davos.
2018-01-18 08:46

Gonimy bogatych, ale sąsiedzi robią to szybciej

Nasz eksport w ciągu kilkunastu lat zanotował gigantyczny skok i pozwolił skrócić dystans dzielący nas od Niemiec. Jednak Węgry, Słowacja, Czechy mają lepszy wskaźnik eksportu per capita.

2018-01-15 19:05

"FT": Bitwa dotycząca Polski przekształca się w test siły populizmu na świecie.

Spór z Polską jest "największym testem" dla Unii Europejskiej, a Polska i Węgry stawiają Wspólnotę przed "bardziej fundamentalnymi pytaniami" niż Brexit - ocenia w poniedziałek znany komentator "Financial Times" ds. polityki zagranicznej Gideon Rachman.
2018-01-15 18:16

Orban dopuszcza udział w systemie rozdziału uchodźców. "Węgry decydują, kto może przebywać na węgierskiej ziemi".

Węgry mogłyby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje - oświadczył premier tego kraju Viktor Orban w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
2018-01-15 15:58

"Teatr" Orbana? Węgry w 2017 r. przyjęły najwięcej uchodźców od ponad dekady.

Premier Węgier Viktor Orban, który niejednokrotnie nazywał uchodźców z krajów islamskich ?najeźdźcami?, znalazł się w defensywie. Powód? Węgry w 2017 roku przyjęły trzy razy więcej uchodźców niż w 2016 roku. To największa liczba od ponad dekady - wynika z danych UNHCR.
2018-01-05 07:20

Martin Schulz grozi Węgrom i Polsce konsekwencjami finansowymi. "UE nie jest supermarketem".

Szef SPD Martin Schulz zagroził w wywiadzie dla "Bilda" w piątek, że Niemcy ograniczą swoje wpłaty do przyszłego budżetu Unii Europejskiej, jeżeli kraje korzystające z funduszy, takie jak Węgry i Polska, nie pomogą w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego.
2018-01-04 05:39

Cenowe szaleństwo za naszą południową granicą. Co tak pompuje rynek mieszkań?.

Na krajowym rynku mieszkaniowym już od 2013 r. są widoczne systematyczne wzrosty cen metrażu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w porównaniu do takich krajów, jak Czechy, Słowacja i Węgry, Polska jawi się jako oaza cenowej stabilności. Trzy pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej, po raz pierwszy od 10 lat doświadczają boomu mieszkaniowego. Warto dowiedzieć się, jakie czynniki tak mocno ?pompują? ceny na czeskim, słowackim i węgierskim rynku nieruchomości.
2018-01-03 14:29

Prezes Instytutu Jagiellońskiego o relacjach polsko-węgierskichPrezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski podkreśla, że Polska i Węgry mają wspólne cele, także gospodarcze, ale w niektórych kwestiach nasze interesy są rozbieżne. Premier Mateusz Morawiecki przebywa z jednodniową wizytą w Budapeszcie
2018-01-03 13:47

Orban: Polska i Węgry są motorem gospodarczym tej części Unii Europejskiej.

Kraje Europy Środkowej odnoszą duże sukcesy i dodają dużo do siły Unii Europejskiej - więcej niż ktokolwiek by myślał, kiedy te kraje wstąpiły do UE - zaznaczył szef węgierskiego rządu Viktor Orban w środę po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Budapeszcie. Dodał, że Polska i Węgry są motorem tej części Unii, "bez którego nie można byłoby mówić o szybkim rozwoju UE".
2018-01-03 13:04

"EUobserver": Nowy polski premier odwiedza Węgry. To afront dla Brukseli.

Nowy polski premier odwiedza Węgry, lekceważąc Brukselę - pisze w środę o wizycie Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie wydawany w belgijskiej stolicy "EUobserver".
2018-01-01 11:00

Trzecie miejsce od końca w unijnym rankingu. Polskie firmy na bakier z danymi

Polskie przedsiębiorstwa na przestrzeni ostatnich lat okrzepły, lecz z danych korzystać nie chcą i nie potrafią ? takie wnioski wysuwają się po lekturze raportu ?The State of Data Innovation in the EU?. Na tle pozostałych państw Unii Europejskiej firmy z nad Wisły wypadły blado, zarówno pod kątem stosowania ?napędzanych danymi? technologii, jak również analityki Big Data. Liderami rankingu zostały Holandia, Finlandia i Belgia. Polska uplasowała się na trzecim miejscu od końca wyprzedzając jedynie Węgry i Łotwę.

2017-12-29 09:58

Polskie firmy z sektora budowlanego rozpoczynają ekspansję na Węgrzech.

Węgry są już drugim największym zagranicznym rynkiem zbytu produktów polskiej firmy Pezal, producenta agregatów prądotwórczych i sprzętu budowlanego. To nie jedyna polska firma z branży budowlanej, która rozpoczęła ekspansję na Węgrzech.
2017-12-29 09:37

Polskie firmy z sektora budowlanego wybierają Węgry

Węgry są już drugim największym zagranicznym rynkiem zbytu produktów polskiej firmy Pezal, producenta agregatów prądotwórczych i sprzętu budowlanego. To nie jedyna polska firma z branży budowlanej, która rozpoczęła ekspansję...

2017-12-27 09:31

Szymański: Węgry to nie jest jedyne państwo, które ma duży dystans do działań KE wobec Polski.

"Premier Morawiecki jest zdeterminowany do tego by bronić praw polskiego parlamentu, polskiego rządu, prawa prezydenta do tego, by reformować wymiar sprawiedliwości" - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zapewnił, że Węgry to nie jedyne państwo Unii Europejskiej, które ma dystans do tego w jaki sposób KE postępuje wobec Warszawy.
2017-12-27 07:44

To chichot historii, że KE ukarała właśnie Polskę, a nie Węgry [OPINIA].

Chichotem historii jest to, że KE postanowiła zrzucić traktatową bombę atomową właśnie na Polskę. To Węgry są przecież krajem, wobec którego PE przegłosował aż sześć rezolucji. Państwem, w którym sąd konstytucyjny został definitywnie zmarginalizowany, funkcjonuje de facto jednoosobowa władza nad sądami (Krajowy Urząd Sądownictwa), a prezes Sądu Najwyższego został zmuszony do odejścia - pisze Dominik Hejj.
2017-12-20 15:34

Węgry: "Obronimy Polskę przed pokazowym postępowaniem politycznym".

Węgry obronią Polskę ? zapewnił w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski.
2017-12-17 10:54

Polska, Czechy i Węgry mogą stracić 12 mld euro, jeśli nie przyjma uchodźców

Polska, Węgry i Czechy nie będą przyjmowały uchodźców, ale muszą liczyć się z tym, że w kolejnym budżecie otrzymają mniej pieniędzy – nawet o 120 mld euro – pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
2017-12-17 10:23

"FAS": Tusk tylko dolał oliwy do ognia. Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE ok. 12 mld euro.

Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w przyszłym budżecie Unii Europejskiej około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).
2017-12-17 09:49

"FAS": Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE ok. 12 mld euro

Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w przyszłym budżecie Unii Europejskiej około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców - pisze w niedzielę "Frankfurter...

2017-12-07 12:36

Szef MSZ: Nic się nie zmieniło. Nie zgadzamy się z decyzją o relokacji

Nic się nie zmieniło, nasze stanowisko jest jasne: nie zgadzamy się z decyzją o relokacji uchodźców - powiedział w czwartek w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Skomentował tak skierowanie przez KE sprawy niewykonania decyzji Komisji przez Polskę, Węgry i Czechy do Trybunału Sprawiedliwości UE.
2017-11-29 10:36

Gdzie znów rosną "mieszkaniowe bańki"?

Poprawa globalnej koniunktury gospodarczej w połączeniu z relatywnie niskim poziomem stóp procentowych, tworzy dogodne warunki do wzrostu cen mieszkań i tworzenia się ?baniek? cenowych. Taka sytuacja dotyczy nie tylko krajów Europy Zachodniej oraz USA. Niepokojąco szybki wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, możemy zaobserwować m.in. za południową granicą. Na tle takich państw jak Czechy, Słowacja i Węgry, nasz kraj wyróżnia się względną stabilnością cen mieszkań.

2017-11-22 11:25

Zgoda ambasadorów UE na porozumienie w sprawie CO2Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na porozumienie w sprawie działań ograniczających emisje dwutlenku węgla. Z informacji Polskiego Radia wynika, że Polska i Węgry wstrzymały się od głosu i tylko Chorwacja była przeciw
2017-11-08 13:57

E-commerce w Europie - stan obecny, trendy, szanseLatem 2017r. Zespół ShopAlike zapytał 100 ze swoich partnerskich sklepów w 13 krajach Europy (Austria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy) o ich poglądy na temat rynku e-commerce...
2017-11-02 16:53

Węgierski rząd jest gotowy sfinansować transport krzyża z pomnika Jana Pawła II z Francji na Węgry.

Rząd węgierski jest gotów sfinansować i wziąć na siebie ciężar administracyjny przetransportowania na Węgry krzyża wieńczącego pomnik papieża Jana Pawła II w bretońskim miasteczku Ploermel - powiedział w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.
2017-10-16 06:34

Węgry mogą przyjąć euro wcześniej, niż się wszyscy spodziewają.

Węgry mogą przyjąć wspólna walutę wcześniej, niż deklaruje to rząd Orbana. To efekt odnowy integracji europejskiej. Kraje, które dotychczas były niechętne wprowadzeniu euro, teraz aby się liczyć we Wspólnocie, będą musiały to zrobić - twierdzi Sandor Csanyi, dyrektor generalny w OTP Bank.
2017-10-05 17:44

Węgry skazane na rosyjski gaz. Szijjarto: cała Europa Środkowa jest zależna od Kremla.

Węgry nie mają innego wyjścia niż porozumieć się z Rosjanami w sprawie dostaw gazu po 2021 r. ? oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych i współpracy handlowej z zagranicą Peter Szijjarto.
2017-10-04 14:34

Orban: pomożemy Rumunii. Nie chcemy budować muru na naszej granicy.

W razie nasilonej presji migracyjnej na Rumunię Węgry wolałyby pomóc jej w ochronie granic niż budować ogrodzenie na węgiersko-rumuńskiej granicy ? oświadczył premier Węgier Viktor Orban w opublikowanym w środę wywiadzie.
2017-10-04 06:20

Koszty pracy w Europie Wschodniej kontra produktywność. Jak Polska wypada na tle Niemiec?.

Obecnie wzrost płac w krajach Europy Wschodniej przewyższa wzrost zysków wynikających z efektywności pracy. Mimo to kraje takie jak Polska czy Węgry nadal uważane są jako źródło taniej siły roboczej.
2017-10-02 11:56

Juncker: jestem przeciwny sankcjom wobec Polski

Uważam, że byłoby błędem nakładanie na Polskę i Węgry sankcji finansowych, dopóki ścieżka dialogu nie została zamknięta - powiedział Juncker "Bildowi".
2017-09-26 14:58

Komisja Europejska publikuje wytyczne na temat produktów gorszej jakości

Komisja Europejska, proszona przez Słowację i Węgry o interwencje w sprawie gorszej jakości produktów, opublikowała wytyczne. Wbrew oczekiwaniom, nie zdecydowała się na nowe regulacje, ale przypomniała...

2017-09-26 13:56

KE na temat produktów gorszej jakości publikuje wytyczneKomisja Europejska, proszona przez Słowację i Węgry o interwencje w sprawie gorszej jakości produktów, opublikowała wytyczne. Wbrew oczekiwaniom, nie zdecydowała się na nowe regulacje, ale przypomniała o konieczności przestrzegania tych istniejących
2017-09-18 17:44

Orban: chcemy węgierskich Węgier i europejskiej Europy.

Węgry chcą węgierskich Węgier i europejskiej Europy ? oświadczył w poniedziałek węgierski premier Viktor Orban w parlamencie, w pierwszym dniu jesiennej sesji, zapowiadając konsultacje narodowe ws. "planu Sorosa".
2017-09-13 10:16

Jak oszczędzać u "bratanków", czyli odprawa celna na Węgrzech

Kiedy Polak usłyszy słowo Węgry, na ogół nasuwają mu się same przyjemne skojarzenia: wino, słońce, źródła termalne, dobre jedzenie i bez wątpienia wyjątkowo pozytywne nastawienia miejscowych do Polaków, rzadko spotykane pod inną szerokością geograficzną
2017-09-06 13:54

Polska, Czechy i Węgry dostały ultimatum w sprawie uchodźców.

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zagroził w środę, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.
2017-09-06 07:53

Szef MSZ Węgier: Na pewno zablokowalibyśmy sankcje UE przeciwko Polsce.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla austriackiej gazety ?Wiener Zeitung?, że Węgry z pewnością zablokowałyby sankcje przeciwko Polsce związane ze sporem o praworządność, gdyby Unia Europejska chciała je nałożyć.
2017-08-31 18:46

Węgry zwrócą się do KE o sfinansowanie połowy kosztów ochrony granicy.

Premier Węgier Viktor Orban zwróci się do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude?a Junckera o sfinansowanie przez KE połowy kosztów poniesionych przez Węgry na ochronę granicy - zapowiedział w czwartek szef kancelarii premiera Janos Lazar.
2017-08-25 13:43

Premier Bułgarii o pracownikach delegowanychPremier Bułgarii Bojko Borysow powiedział podczas spotkania z prezydentem Francji, że Polska i Węgry to "nie tylko nasi przyjaciele, lecz także członkowie Unii Europejskiej". Rozmowy w Warnie prezydenta i premier Bułgarii z Emmanuelem Macronem...
2017-08-24 11:57

Macron przeciw Europie Wschodniej. Media: Prezydent Francji chce odseparować Węgry i Polskę.

Omijając Węgry i Polskę w europejskiej podróży poświęconej zaostrzeniu unijnych przepisów o delegowaniu pracowników, prezydent Francji Emmanuel Macron chce odizolować te dwa kraje, które nie chcą niekorzystnych dla nich zmian - twierdzą francuskie media.
2017-08-24 11:44

Delegowanie pracowników w UE. Macron chce odizolować Węgry i Polskę

Omijając Węgry i Polskę w europejskiej podróży poświęconej zaostrzeniu unijnych przepisów o delegowaniu pracowników, prezydent Francji Emmanuel Macron chce odizolować te dwa kraje, które nie chcą niekorzystnych dla nich zmian - twierdzą francuskie media.
2017-08-08 16:03

Zakaz handlu w niedzielę. Nie chcą ograniczeń, ale wyższych stawek

Z zakazu handlu w niedzielę w kwietniu wycofały się Węgry.
2017-08-07 19:43

LOT odzyskują rentowność. Przetrwały tylko dzięki PiS?

Zdaniem Morawieckiego gdyby nie PiS, stracilibyśmy narodowego przewoźnika tak, jak straciły swojego przewoźnika Czechy, czy Węgry
2017-08-03 12:06

Amerykanie zatrudniają, Niemcy zostawiają pieniądze. Tak obcy biznes inwestuje w Polsce

Blisko 7,5 mld dol. zagranicznych inwestycji przyciągnęła do siebie Polska w 2015 roku. Dla porównania, Czechy, Węgry i Słowacja razem wzięte - zaledwie 3,3 mld dol. Najwięcej pieniędzy zostawili u nas Niemcy, a najwięcej miejsc pracy stworzyli Amerykanie. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK.
2017-07-26 11:44

Węgry idą w ślady Polski. Zadłużą się w Chinach

W 2016 roku Polska jako pierwszy kraj z Europy sprzedała w Chinach obligacje denominowane w juanie. Warszawa zostawiła w pokonanym polu Budapeszt, mocno zabiegający o dobre relacje z Pekinem. Teraz Węgry jako trzecie państwo na świecie wkracza na rynek panda bonds.

2017-07-22 13:12

Orban: Kampania przeciw Polsce nie powiedzie się, bo Węgry są solidarne

"Inkwizycyjna" kampania prowadzona przeciw Polsce przez Unię Europejską nie powiedzie się, bo Węgry wykorzystają każdą przewidzianą prawem możliwość w UE, by okazać solidarność z Polską oznajmił w sobotę węgierski...

2017-07-18 16:12

Orban: Współpraca Węgier z nazistami była grzechem

Współpraca Węgier z niemieckimi nazistami podczas II wojny światowej była grzechem, ale w przyszłości Węgry obronią każdego swego obywatela bez względu na pochodzenie ? powiedział premier Viktor Orban po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie.
2017-07-13 16:15

Węgry zniosły obowiązek zezwoleń na pracę dla części Ukraińców i Serbów

Węgry zniosły obowiązek uzyskania pozwolenia na pracę przez Ukraińców i Serbów w zawodach, w których brakuje siły roboczej - poinformował w czwartek portal gospodarczy portfolio.hu, powołując się na oświadczenie ministerstwa...

2017-07-09 07:32

MSW: Węgry wystąpią przeciw każdemu, kto zagraża bezpieczeństwu.

Węgry podobnie jak Izrael będą występować przeciwko każdemu, kto oznacza dla kraju i obywateli zagrożenie bezpieczeństwa ? oznajmiło w sobotę węgierskie MSZ w reakcji na apel ambasadora Izraela o zaprzestanie kampanii przeciw finansiście George?owi Sorosowi.
2017-07-07 10:54

LOT będzie latał z Budapesztu do Stanów. Salut wodny dla Morawieckiego

Nowy Jork i Chicago – to nowe kierunki naszego narodowego przewoźnika, PLL LOT. Ale nie są to loty z żadnego polskiego miasta, tyko z Budapesztu. W ten sposób Węgry zyskają bezpośrednie połączenie lotnicze ze Stanami. W Budapeszcie będzie też baza jednego z należących do LOT-u Dreamlinerów. To pierwsza baza LOT-u poza Polską.
2017-07-05 17:06

Węgry podpisały porozumienie z Gazpromem

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podpisał w środę z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumienie dotyczące nowego szlaku dostaw gazu na Węgry - poinformował z Moskwy agencję MTI Szijjarto....

2017-07-04 21:49

Premier Czech: Warszawa, Praga i Budapeszt nie zmienią zdania ws. kwot relokacji uchodźców.

Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców ? oświadczył we wtorek premier Czech Bohuslav Sobotka po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie.
2017-07-04 21:40

Bohuslav Sobotka: Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie uchodźców

Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców - oświadczył we wtorek Bohuslav Sobotka, premier Czech, po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie.
2017-07-04 17:10

Węgry: We współpracy gospodarczej z Rosją znów osiągamy sukcesy.

Węgiersko-rosyjska współpraca gospodarcza i handlowa ponownie dynamicznie się rozwija ? powiedział we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto z Moskwy agencji MTI. Dodał, że Węgry opowiadają się za normalizacją stosunków USA-Rosja.
2017-07-01 14:55

Morawiecki: Via Carpatia stanie się kręgosłupem Polski wschodniej i nowym "szlakiem bursztynowym".

Zbudowanie trasy, która stanie się kręgosłupem Polski wschodniej i stanie się nowym "szlakiem bursztynowym" prowadzącym z Polski dalej przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji zapowiedział w sobotę wicepremier Mateusz Morawiecki na konwencji Zjednoczonej Prawicy.
2017-06-22 19:41

Minister: Węgry nie mogą zrezygnować z przystąpienia do strefy euro

Węgry nie mogą zrezygnować z długoterminowego celu, jaki stanowi przystąpienie kiedyś do strefy euro, choć nie jest to sprawa pilna - oświadczył w czwartek węgierski minister gospodarki Mihaly Varga. ...

2017-06-22 18:47

Minister: Węgry nie mogą zrezygnować z przystąpienia do strefy euro.

Węgry nie mogą zrezygnować z długoterminowego celu, jaki stanowi przystąpienie kiedyś do strefy euro, choć nie jest to sprawa pilna ? oświadczył w czwartek węgierski minister gospodarki Mihaly Varga.
2017-06-15 14:20

"L'Express" o relokacji uchodźców: Sankcje przeciw Polsce są prawie niemożliwe do zastosowania.

Sankcje z powodu nieprzestrzegania decyzji o relokacji uchodźców z południa Europy przez Polskę, Węgry i Czechy są prawie niemożliwe do zastosowania - pisze francuski tygodnik "L'Express". "Niedemokratyczne demokracje dobrze zrozumiały tę wrodzoną słabość klubu europejskiego" - twierdzą eksperci.
2017-06-14 15:49

Niemcy krytykują węgierską ustawę o NGO. "Dołączyły do Rosji i Chin".

Rząd Niemiec skrytykował w środę uchwaloną przez parlament węgierski ustawę o przejrzystości organizacji pozarządowych otrzymujących dotacje z zagranicy. Rzecznik MSZ Martin Schaefer powiedział, że Węgry dołączyły tym samym do państw takich jak Rosja czy Izrael.
2017-06-14 10:47

Węgierski MSZ: Zapowiedź KE jest perfidna, oprzemy się szantażowi ws. nielegalnych imigrantów.

Węgry oprą się szantażowi Komisji Europejskiej i nie wpuszczą ani jednego nielegalnego imigranta ? oświadczył w środę węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto w telewizji M1.
2017-06-02 20:50

Węgry ogłaszają wznowienie rozmów ws. południowego gazociągu.

Wznowienie przez Rosję, Węgry i Serbię rozmów w sprawie budowy gazociągu wzdłuż trasy South Stream, ale o mniejszej przepustowości, zapowiedział w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.
2017-05-24 19:43

Rumunia staje w obronie Polski i Węgier. "Nie popieramy mechanizmów UE, które mają wywrzeć presję na te kraje".

Rząd Rumunii uważa, że budowanie Europy kilku prędkości doprowadziłoby do podziałów w UE; nie popiera też unijnych mechanizmów mających wywrzeć presję na Polskę i Węgry - powiedział w środę w wywiadzie dla Reutera szef dyplomacji Rumunii Teodor Melescanu.
2017-05-18 18:31

Waszczykowski w rozmowie z szefem MSZ Węgier wyraził solidarność z Budapesztem.

Szef MSZ Witold Waszczykowski w czwartek w rozmowie telefonicznej z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto wyraził solidarność z Węgrami w związku z rezolucją Parlamentu Europejskiego - informuje MSZ. Minister podkreślił też, że nie widzi przesłanek, by karać Węgry.
2017-05-16 18:37

KE grozi Polsce, Węgrom i Austrii. Szydło: Nie przyjmiemy uchodźców.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców.
2017-05-16 18:09

KE grozi procedurą o naruszenie prawa UE m.in. Polsce w związku z relokacją

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. "Mimo że większość państw członkowskich...

2017-05-06 15:17

Szef MSZ Austrii chwali Orbana za zamknięcie granicy UE.

Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz broni na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung" Węgry Viktora Orbana i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej przed krytyką dotyczącą polityki wobec imigrantów; ostrzega przed okazywaniem przez Zachód "moralnej wyższości".
2017-04-26 13:25

KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa wobec Węgier. Powód? Organiczenie praw uczelni wyższych.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przez Węgry w związku z wprowadzeniem w tym miesiącu przez ten kraj prawa ograniczającego działalność uczelni wyższych.
2017-04-04 14:00

"Times": Polska i Węgry otrzymają ultimatum w sprawie uchodźców

Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców - napisał we wtorek brytyjski dziennik "The Times", powołując się na źródła w Unii Europejskiej. Według gazety oba kraje mogą w przypadku...

2017-04-04 09:43

Mamy najniższe bezrobocie w historii. Wyprzedziliśmy nawet Austrię i Danię.

Mamy najniższy w historii odsetek osób bez pracy. Ale jest i druga wiadomość: Czechy i Węgry mają jeszcze mniejszy.
2017-03-26 16:20

Węgry są w dobrych stosunkach z Rosją. Konsolidacja regionu przeciw wpływom Moskwy to utopia.

Idea konsolidacji Europy Środkowej w opozycji wobec rosyjskich wpływów jest utopią. W doskonałych stosunkach z Rosją są Węgry, a to oznacza, że Polska nie miałaby po swojej stronie niezbędnego, silnego regionalnego partnera.
2017-03-24 15:20

Rada Europy zaniepokojona nowymi przepisami na Węgrzech ws. migrantów.

Eksperci Rady Europy wyrazili zaniepokojenie nowymi węgierskimi przepisami umożliwiającymi zatrzymywanie migrantów i wezwali w piątek Węgry do wprowadzenia zmian w prawie, wskazując na ryzyko wykorzystywania seksualnego dzieci przez przemytników ludzi.
2017-03-20 18:05

Ambasador Węgier: Relacje z Polską mają 1000 lat. To wypróbowany sojusz i przyjaźń [WYWIAD].

Chcemy na pewno nie dopuścić do sytuacji, w której powstanie Europa "dwóch prędkości"; Węgry wyobrażają sobie Europę jako kontynent silnych państw narodowych - mówi PAP nowa ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs. Podkreśla, że w tym tygodniu - z udziałem prezydentów obu krajów - odbędą się obchody Dnia Przyjaźni Polsko?Węgierskiej.
2017-03-17 10:08

Orban: Ludzie w Austrii i Niemczech mogą spać spokojnie. Węgry ochronią zewnętrzne granice Europy.

Węgry do końca maja wzniosą na południowej granicy drugie ogrodzenie, które będzie w stanie powstrzymać nawet największe tłumy imigrantów od strony Turcji ? oświadczył w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.
2017-03-17 09:56

Orban: Węgry do końca maja wzniosą drugie ogrodzenie graniczne

Węgry do końca maja wzniosą na południowej granicy drugie ogrodzenie, które będzie w stanie powstrzymać nawet największe tłumy imigrantów od strony Turcji - oświadczył w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth. ...

2017-03-14 15:12

Zdrowotny podatek Orbana bije w polskich producentów wódki

Od nowego roku Węgrzy zmodyfikowali swój podatek zdrowotny tak, by zagraniczni producenci nie mogli go łatwo obejść. To zamknie węgierski rynek przed polską wódką. Dla producentów to cios: Węgry są naszym trzecim rynkiem eksportowym.
2017-03-09 14:57

Nawet Węgry poprą kandydaturę Tuska na szefa RE.

Węgry poprą reelekcję Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie.
2017-03-06 08:52

Via Carpatia: Czy uda się zrealizować drogowy megaprojekt do 2023 roku?.

Via Carpatia to trasa S19: prawie 570 km od przejścia granicznego z Litwą w Budzisku przez Suwałki, Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją. Ale także nowy szlak dla Europy Środkowo-Wschodniej: od krajów bałtyckich przez Polskę, Węgry, Rumunię i Bułgarię do Grecji. Ten drogowy megaprojekt wpisujący się w koncepcję Trójmorza wymaga urealnienia.
2017-03-06 08:15

Via Carpartia: Czy uda się zrealizować drogowy megaprojekt do 2023 roku?

Via Carpatia to trasa S19: prawie 570 km od przejścia granicznego z Litwą w Budzisku przez Suwałki, Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją. Ale także nowy szlak dla Europy Środkowo-Wschodniej: od krajów bałtyckich przez Polskę, Węgry, Rumunię i Bułgarię do Grecji. Ten drogowy megaprojekt wpisujący się w koncepcję Trójmorza wymaga urealnienia.
2017-02-27 13:19

Dlaczego żywność na wschodzie UE jest gorsza? Węgry i Słowacja chcą interwencji KE.

Węgry i Słowacja zwrócą się do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych w celu wyeliminowania "podwójnych standardów jakości" stosowanych przy sprzedaży artykułów żywnościowych na wschodzie i zachodzie UE - poinformował węgierski resort rolnictwa.
2017-02-27 12:49

Drugie ogrodzenie na granicy z Serbią. Węgry rozpoczęły budowę kolejnego muru.

Węgry rozpoczęły budowę drugiego ogrodzenia na granicy z Serbią - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu. Agencja Reutera podkreśla, że krok ten może wywołać krytykę ze strony niektórych państw Unii Europejskiej.
2017-02-23 07:30

Czesi, Węgrzy i Słowacy zadłużają się ostrożniej?

Polski rynek mieszkaniowy i hipoteczny nadal bardzo różni się od swoich zachodnioeuropejskich odpowiedników. Te różnice wynikają m.in. ze względów historycznych oraz innego poziomu zamożności społeczeństwa. Znacznie lepszym punktem odniesienia dla Polski jest sytuacja dotycząca finansowania lokali w trzech innych krajach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja i Węgry). Warto sprawdzić, czy obywatele tych państw są bardziej ?zakredytowani? hipotecznie niż Polacy. Na uwagę zasługują też różnice w warunkach kredytów mieszkaniowych (np. związane z wysokością oprocentowania oraz marż).

2017-02-18 17:33

Polska nie wykorzystuje możliwości Jedwabnego Szlaku. Polityka ważniejsza od gospodarki?

Dziś kontakty z na Jedwabnym Szlaku lepiej wykorzystują Czechy, Węgry i Serbia
2017-02-10 20:35

Orban: Węgry muszą w tym roku odeprzeć pięć ciosów.

O konieczności odparcia przez Węgry pięciu ciosów w 2017 roku powiedział w piątek premier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym miniony rok. Według niego będą one dotyczyć m.in. kompetencji państw narodowych w UE.
2017-02-04 12:13

Niepokojące sygnały dla Polski. Orban dogada się z Rosjanami w sprawie gazu?.

Węgry szukają alternatywy dla dostaw gazu przez Ukrainę. Budapeszt bierze pod uwagę możliwość dostaw przez Nord Stream 2. To niepokojące w kontekście Grupy Wyszehradzkiej - powiedział PAP ekspert i szef portalu energetyka24 Piotr Maciążek.
2017-02-01 15:48

Rosja: Węgry mogą dołączyć się do projektów Gazpromu

Węgry mogą dołączyć się do projektów Gazpromu: gazociągów Nord Stream i planowanego Tureckiego Potoku - ocenił w środę doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow. Jak dodał, omawiana jest obecnie ewentualność odgałęzienia Nord Stream w stronę Węgier.
2017-01-24 12:41

Polska ma problem z eksportem do Chin [Mapa]

Pod względem eksportu do Chin Polska zajmuje dopiero 15. miejsce w Unii Europejskiej. Więcej w Państwie Środka sprzedają nie tylko Niemcy czy Francja, ale także kraje naszego regionu - Węgry czy Czechy.

2017-01-11 17:17

"Spiegel": Polska, naśladując Węgry, "ześlizguje się" w stronę autokracji.

"Der Spiegel" napisał w środę, że Polska, naśladując Węgry, "ześlizguje się w kierunku autokracji" przy biernej postawie innych krajów. Według niemieckiego tygodnika przywódcy państw UE mają jednak taki sam problem jak KE - nie dysponują instrumentami nacisku.
2017-01-10 18:59

Węgry chcą pozbyć się organizacji Sorosa

Węgry zamierzają rozprawić się z organizacjami pozarządowymi związanymi z miliarderem George Sorosem, donosi Bloomberg powołując się na wiceszefa partii premiera Viktora Orbana.

2016-12-27 11:42

Dlaczego Czesi i Słowacy pogardzili frankiem?

W latach bezpośrednio poprzedzających kryzys finansowy, tylko Polska i Węgry były europejskimi krajami z bardzo dużą skalą akcji kredytowej we franku. ?Hipoteki? waloryzowane frankiem szwajcarskim stanowiły rynkowy margines na Słowacji, a Czesi w ogóle nie wybierali takich kredytów.

2016-12-23 09:32

Węgry mogą obniżyć PIT do 9 proc.

Jeśli tempo wzrostu gospodarczego przekroczy trwale 3 proc. Węgry mogą obniżyć podatek od dochodów osobistych do 9 proc. w 2018 roku, zapowiada minister gospodarki Mihaly Varga. Obecnie stawka PIT wynosi 15 proc.

2016-12-19 16:50

Doradca premiera Węgier: imigracja spowolniła.

Imigracja na Węgry spowolniła w 2016 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym ? oświadczył w poniedziałek doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.
2016-12-19 12:48

Bruksela chce dyskusji o sytuacji w Polsce na posiedzeniu komisarzy UE

Teoretycznie, zignorowanie zaleceń Komisji może zakończyć się wnioskiem o nałożenie sankcji, włącznie z odebraniem głosu na unijnych posiedzeniach ministerialnych. Do tego jednak potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, a Węgry już zapowiedziały, że takiego wniosku nie poprą.
2016-12-01 15:13

Bez wkładu własnego mieszkania byłyby droższe.

Nawet kilka razy więcej gotówki niż w Polsce trzeba mieć, aby kupić na kredyt mieszkanie w takich krajach jak Austria, Hiszpania, Słowenia, Węgry czy Zjednoczone Emiraty Arabskie ? wynika z danych zebranych przez Open Finance.
2016-12-01 10:22

Bez wkładu własnego mieszkania byłyby droższe

Nawet kilka razy więcej gotówki niż w Polsce trzeba mieć, aby kupić na kredyt mieszkanie w takich krajach jak Austria, Hiszpania, Słowenia, Węgry czy Zjednoczone Emiraty Arabskie – wynika z danych zebranych przez Open Finance. Na takim tle ...
2016-11-22 12:09

Mamy zapaść jak podczas recesji. "Rząd jest zbyt pewny siebie"

Inwestycje runęły. Firmy siedzą na gotówce, ale nie chcą inwestować, bo boją się, co nowego wymyśli rząd PiS. Spółki Skarbu Państwa też inwestować na razie nie mogą, bo skala zmian kadrowych była zbyt głęboka. – Grozi nam scenariusz węgierski. Dziesięć lat temu Węgry były trzykrotnie bogatsze niż Polska, ale stanęły – mówi money.pl Ignacy Morawski, ekonomista WiseEuropa. - Rząd nie dostrzega niebezpieczeństw, bo jest zbyt pewny siebie – dodaje.

« Powrót do strony głównej