« Powrót do strony głównej

2018-12-12 14:59

Orbán zacieśnia więzi z Macronem. Umowy nuklearne i na śmigłowce dla wojska

Węgry kupią od francuskich firm wyposażenie do elektrowni atomowej budowanej przez Rosję oraz śmigłowce bojowe - zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.
2018-12-11 19:09

Węgry i Francja zawarły porozumienia nuklearne i zbrojeniowe

Węgry i Francja zawarły porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie nuklearnej oraz przemysłu zbrojeniowego - oznajmił we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves?em Le Drianem w Paryżu.
2018-12-11 08:10

Oto najnowsze wyniki gospodarek regionu. Jak radzi sobie Polska?

Polska gospodarka nie należy do najbardziej rozgrzanych w naszym regionie. Ale do lidera, którym są Węgry, nie jest nam daleko.

2018-12-11 07:47

Liczy się nie tylko PKB. Oto stan polskiej gospodarki na podstawie 10 wskaźników

Polska gospodarka nie należy do najbardziej rozgrzanych w naszym regionie. Ale do lidera, którym są Węgry, nie jest nam daleko.
2018-11-29 15:49

Szef węgierskiej dyplomacji: Zawsze będziemy stać obok Polski

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zadeklarował w czwartek po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, że Węgry "zawsze będą stać obok Polski". Procedurę z art. 7 Traktatu o Unii nazwał "złą i niesprawiedliwą".
2018-11-27 20:04

Węgry odmówiły ekstradycji do USA dwóch Rosjan

Węgry odmówiły Stanom Zjednoczonym ekstradycji do USA dwóch Rosjan podejrzanych o handel bronią i odesłały ich do Rosji ? poinformowała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.
2018-11-22 10:56

Gaz z TurkStream popłynie do Bułgarii i na Węgry. Gazprom zrezygnuje z tranzytu przez Ukrainę ok. 2022 r.

Trasa przyszłych dostaw gazu budowanym przez rosyjski Gazprom gazociągiem Turecki Potok ma biec przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na udział Gazpromu w rezerwacji przepustowości w tych krajach.
2018-11-13 21:11

Szijjarto: Węgry i Polska zawsze mogą na siebie liczyć

Węgry i Polska zawsze mogły i zawsze będą mogły liczyć na swoje bezwarunkowe poparcie ? oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, występując na uroczystym przyjęciu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
2018-11-12 14:36

Ukraina: Węgry przeniosły wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na własne terytorium

Węgry przestały wydawać swoje paszporty mniejszości węgierskiej w konsulacie w Berehowem na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż przeniosły ten proces na własne terytorium ? oświadczył w poniedziałek szef administracji państwowej w obwodzie zakarpackim Hennadij Moskal.
2018-10-26 21:23

Macron: Polska i Węgry są symptomami kryzysu demokracji

Podczas spotkania zorganizowanego w piątek w Bratysławie przez międzynarodowy think tank Globsec prezydent Francji Emmanuel Macron apelował, by nie pozostawiać miejsca ?nieprzyjaciołom Europy?. Jego zdaniem ?Polska i Węgry są symptomami kryzysu demokracji?.
2018-10-18 09:02

Niska inflacja to za mało dla gospodarki

Polska jest 37. w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Nasz kraj utrzymał pozycję sprzed roku. Najbliżej ideału, jeśli chodzi o konkurencyjność, są Stany Zjednoczone, które wyprzedzają Singapur i Niemcy. Wśród krajów naszego regionu najwyżej znalazły się Czechy (29. pozycja). Za nami są m.in. Słowacja (41.) czy Węgry (48.).

2018-09-30 18:39

Słowackie plany wokół gazowego interkonektora z Polską

Na Słowacji oficjalnie ruszyła budowa gazociągu łączącego oba kraje. Ma być częścią gazowego korytarza Eastring, biegnącego dalej przez Węgry, Rumunię i Bułgarię.
2018-09-28 16:48

Szef MSZ: Węgry straciły 8 mld dol. z powodu sankcji UE wobec Rosji

Węgry straciły prawie 8 mld dolarów w wyniku sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską ? oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w piątek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 24.
2018-09-27 11:40

Ryanair i Wizz Air z karą za złe traktowanie podróżnych i politykę bagażową

Ryanair i Wizz Air zostały ukarane przez Węgry grzywną w wysokości 125 mln forintów za złe traktowanie pasażerów i politykę bagażową.

2018-09-23 14:40

Czy spotkanie Orbana z Putinem to węgierska zdrada Zachodu?

W trakcie spotkania z Władimirem Putinem Viktor Orbán podkreślał przynależność Rosji i Węgier do jednego kręgu kulturowego. Ale nie muszą martwić się ci, którzy dopatrują się w tym zdrady europejskich interesów. Węgry chcą być pomostem między UE a Rosją czy Turcją - pisze w opinii Dominik Hejj.
2018-09-20 09:37

Węgry - gospodarcza czarna owca Europy. Następne pokolenie zapłaci za błędy władzy?

Właśnie mija 10 lat od bankructwa Lehman Brothers, co jednocześnie zostało uznane za umowny początek globalnego kryzysu finansowego. W naszym regionie było zdecydowanie mniej turbulencji, chociaż również znalazła się czarna owca ? Węgry. Jak ten kraj radzi sobie obecnie i co spowodowało, że Budapeszt musiał wystąpić o olbrzymią pomoc do międzynarodowych instytucji? - wyjaśnia Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
2018-09-18 10:34

Szijjarto w "Kommiersancie": Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.
2018-09-18 08:55

Do silnych po gwarancje. Duda szuka wsparcia u Trumpa, Orban - u Putina

Andrzej Duda jedzie do prezydenta Trumpa. Viktor Orbán spotka się z Putinem. Polska szuka wsparcia wojskowego, Węgry ? energetycznego.
2018-09-17 14:29

Orban o słowach Merkel: "Nie damy sobie odebrać prawa do ochrony granicy"

Węgry nie dadzą siebie odebrać prawa do ochrony granicy - oświadczył w poniedziałek w parlamencie premier Viktor Orban, nawiązując do sugestii kanclerz Niemiec Angeli Merkel, by nadać większe kompetencje Frontexowi.
2018-09-12 19:42

Ziobro o decyzji PE ws. Węgier: to zamach na demokrację

Decyzja PE o uruchomieniu art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier to zamach na demokrację; nie ma w Europie drugiego rządu z takim poparciem jak gabinet Viktora Orbana; Węgry poradzą sobie z tym atakiem, a Polska będzie je wspierać - powiedział w czwartek szef MS Zbigniew Ziobro.
2018-09-11 19:48

Węgry odrzucają krytykę UNHCHR

Węgry odrzuciły we wtorek krytykę ich polityki migracyjnej ze strony nowej wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet, która wspomniała o ?szokujących doniesieniach? dotyczących odmawiania jedzenia migrantom w strefach tranzytowych.
2018-09-11 18:16

PiS broni Orbana. Zieloni i liberałowie: "Węgry nie weszłyby teraz do UE"

Dzisiejsze Węgry nie zostałby przyjęte do UE - przekonywali we wtorek europosłowie Zielonych i liberałów podczas debaty w PE. To kolejny przypadek ataku na demokratyczne władze - broniło Viktora Orbana PiS. Chadecy nie zajęli wyraźnego stanowiska.
2018-09-11 16:19

Orban w PE: Węgry nie poddadzą się szantażowi. "Będziemy bronić granic"

Węgry nie poddadzą się szantażowi, będziemy bronić granic, zatrzymywać nielegalną migrację, bronić naszych praw - mówił we wtorek w czasie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Węgier Viktor Orban, zwracając się do krytyków polityki, jaką prowadzi.
2018-09-08 13:30

Hernádi znaczy niezatapialny. Kim jest szef węgierskiego koncernu MOL?

Sąd w Budapeszcie nie wyraził zgody na aresztowanie Zsolta Hernádiego, prezesa koncernu naftowo-gazowego MOL. Zatrzymanie miało odbyć się na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA), wystawionego przez władze Chorwacji w związku z zarzutami korupcyjnymi. Choć dla wielu Węgry to synonim skutecznej modernizacji, antykorporacjonizmu i gospodarczego patriotyzmu, oligarchowie mają się tam świetnie.
2018-09-07 09:58

Hernádi znaczy niezatapialny. Oligarchowie na Węgrzech mają się świetnie

Sąd w Budapeszcie nie wyraził zgody na aresztowanie Zsolta Hernádiego, prezesa koncernu naftowo-gazowego mol. zatrzymanie miało odbyć się na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA), wystawionego przez władze Chorwacji w związku z zarzutami korupcyjnymi. Choć dla wielu Węgry to synonim skutecznej modernizacji, antykorporacjonizmu i gospodarczego patriotyzmu, oligarchowie mają się tam świetnie.

2018-09-06 18:08

PKP Cargo ma porozumienie o współpracy z kolajami towarowymi Grupy Wyszehradzkiej

PKP Cargo, ZSSK CARGO (Słowacja), Rail Cargo Hungaria Zrt (Węgry) i České Dráhy Cargo (Czechy) podpisały w czwartek porozumienie o współpracy, którego celem jest wzrost przewozów towarów pociągami w krajach Grupy Wyszehradzkiej i w europejskim korytarzu transportowym północ-południe - podało PKP Cargo.
2018-09-06 14:32

Trwa batalia o rynek energii. Koalicja Polski i sześciu unijnych państw

Polska, Francja, W. Brytania, Włochy, Grecja i Węgry apelują do pozostałych państw UE, aby przygotowywane przepisy w sprawie rynku energii elektrycznej nie wykluczały elektrowni starszego typu z mechanizmów wsparcia - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.
2018-09-01 22:16

Węgry będą kupować gaz od Chorwacji?

Węgry będą mogły kupować gaz od Chorwacji - poinformował w sobotę węgierski minister spaw zagranicznych Peter Szijjarto. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu pod koniec 2019 roku przez Chorwację dwukierunkowego przesyłu tego surowca.
2018-08-30 14:37

Ambasador Szwecji wezwany do węgierskiego MSZ. Powód to krytyka Węgier

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wezwał ambasadora Szwecji Niclasa Trouve w związku z wypowiedziami dwóch szwedzkich ministrów krytykujących Węgry ? poinformowała w czwartek agencja MTI.
2018-08-20 12:46

Orban: Węgry nie mogą być przeciętne

Węgry tylko dążąc do najwyższej jakości będą w stanie przetrwać w Europie, nie mogą być przeciętne ? oznajmił w poniedziałek prezydent Węgier Janos Ader, cytując pisarza Sandora Maraiego na uroczystości z okazji święta państwowego, Dnia św. Stefana.
2018-08-13 10:45

Nerwowy początek tygodnia na tureckiej lirzeUSA: Budżet federalny w Stanach Zjednoczonych wyniósł w lipcu -76,9 mld USD wobec oczekiwań -79 mld USD. Węgry: Dynamika produkcji przemysłowej na Węgrzech w czerwcu wyniosła 3,1% rdr oraz -1,2% mdm, zgodnie z oczekiwaniami
2018-08-08 10:38

Węgry: inflacja najwyższa od ponad 5 lat

Wysoka inflacja wraca na Węgry. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych nad Balatonem rosną najszybciej od ponad 5 lat.

2018-07-24 13:02

Węgry oficjalnie wystąpiły ze Światowego Paktu ws. Migracji

Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania Światowego Paktu ws. Migracji ? powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w Budapeszcie.
2018-07-18 15:30

Węgry wystąpią z powstającego Światowego Paktu w sprawie Migracji

Węgry wystąpią z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji przed jego ostatecznym zawarciem ? oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie.
2018-07-04 12:54

Orban: Węgry nie zawrą porozumienia z Niemcami ws. migrantów bez zgody Austrii

Szefowie rządów Węgier i Austrii, Viktor Orban i Sebastian Kurz, uzgodnili przez telefon, że Węgry nie zawrą żadnego dwustronnego porozumienia z Niemcami w sprawie migrantów, jeśli nie będzie porozumienia między Niemcami i Austrią - podała w środę agencja MTI.
2018-06-28 20:24

Węgry są gotowe negocjować z Niemcami porozumienie ws. migracji

Węgry są "otwarte" na negocjacje z Niemcami w sprawie dwustronnego porozumienia migracyjnego - powiedział w czwartek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu. Ujawnił, że strona niemiecka zwróciła się o to do węgierskiej na marginesie szczytu UE.
2018-06-21 19:16

Polska przegrała batalię o pracowników delegowanych. Emmanuel Macron postawił na swoin

Choć Polska i Węgry solidarnie sprzeciwiły się przyjęciu tzw. dyrektywy o pracownikach delegowanych, dyrektywa została zatwierdzona. Tym samym niekorzystne dla polskich firm transportowych przepisy wejdą w życie od 2020 r.
2018-06-20 12:35

Prorządowy dziennik węgierski: Budapeszt powinien pełnić centralną rolę w regionie

Węgry powinny pełnić centralną rolę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w walce o suwerenność i powstrzymanie migracji ? ocenił w środę w prorządowym dzienniku węgierskim ?Magyar Idoek? prawicowy politolog Tamas Fricz.
2018-06-18 12:08

Merkel i Macron chcą stworzyć budżet strefy euro. W tle nowe "enfant terrible" Europy

Skąpe informacje o francusko-niemieckim porozumieniu w sprawie reformy strefy euro postawiły na równe nogi wszystkich, którzy obawiają się tzw. Europy dwóch prędkości. Tym razem głównym problem europejskiego duetu nie jest ani Polska ani Węgry. Swoją uwagę skupili na południu kontynentu.
2018-06-12 17:05

Orban: Następny budżet UE może już być ostatnim, w którym Węgry będą beneficjentem netto

Następny budżet UE może już być ostatnim, w którym Węgry będą beneficjentem netto ? oświadczył we wtorek premier tego kraju Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim.
2018-06-07 11:18

Polska z najwyższym kwartalnym wzrostem PKB w UE. Eurostat podał dane za I kw. 2018

PKB Polski i Łotwy wzrósł w I kw. 2018 roku o 1,6 proc. kw/kw. - wynika z najnowszych danych Eurostatu. To najlepszy wynik w całej UE. Na kolejnych miejscach uplasowały się Finlandia i Węgry (po 1,2 proc. wzrostu).
2018-05-30 20:22

Polska znów na cenzurowanym Unii. Dołączymy do Węgier i Rumunii?

Rumunia przestała w ubiegłym roku, a teraz Węgry nie ograniczają deficytu w tempie wymaganym przez Komisję Europejską. Niebawem może do nich dołączyć nasz kraj.
2018-05-30 09:08

Polska znów na cenzurowanym Unii. Bruksela przyjrzy się finansom publicznym

Rumunia przestała w ubiegłym roku, a teraz Węgry nie ograniczają deficytu w tempie wymaganym przez Komisję Europejską. Niebawem może do nich dołączyć nasz kraj

2018-05-16 21:02

Orban: W razie braku kompromisu między KE a Polską zablokujemy art. 7

Węgry mają nadzieję na kompromis między Komisją Europejską a Polską, jednak w razie jego braku będziemy przeciwko art. 7 - powiedział TVP węgierski premier Viktor Orban na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie, który w czwartek rozpocznie się w stolicy Bułgarii.
2018-05-16 18:42

Węgry podwoją wydatki na obronę

Premier Viktor Orban zapowiedział w środę w Budapeszcie podwojenie wydatków na obronność kraju w najbliższych latach. Zaznaczył, że "Węgry nie mogą istnieć bez silnej armii".
2018-05-12 17:39

Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie UE ws. ambasady amerykańskiej w Jerozolimie

Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie Unii Europejskiej dotyczące planów przenosin amerykańskiej ambasady do Jerozolimy - podała w sobotę czeska agencja CTK, powołując się na źródła dyplomatyczne.
2018-05-03 11:56

Węgry: uzależnienie przyznawania funduszy UE od praworządności to ,,szanta"Węgry ostro skrytykowały propozycję Komisji Europejskiej, która przewiduje zmniejszenie funduszy unijnych dla krajów, które według UE nie przestrzegają zasad praworządności. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział...
2018-04-23 09:35

"FT": Rewolucja w unijnej polityce spójności. Mniej pieniędzy trafi do Polski

Komisja Europejska szykuje zmianę zasad podziału unijnych pieniędzy w ramach polityki spójności - informuje "Financial Times". Mniej pieniędzy ma trafić na wschód Unii - do Polski, Czech i na Węgry, a więcej na południe - do Włoch, Hiszpanii i Grecji.

2018-04-18 13:58

Szijjarto: Nie oddamy innym naszej ojczyzny. "Chcemy więcej węgierskich dzieci, nie migrantów".

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto oświadczył w środę, że Węgry nie oddadzą swojej ojczyzny "innym" i pragną więcej węgierskich dzieci, nie zaś migrantów. Mówił o tym dziennikarzom w Budapeszcie.
2018-04-04 16:06

Orban przed wyborami o "kraju imigranckim": W razie złej decyzji nie poznamy Budapesztu.

Premier Węgier Viktor Orban ostrzegł w środę wyborców, że Budapeszt będzie nie do poznania w razie chybionej decyzji podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych, gdyż Węgry staną się ?krajem imigracyjnym?.
2018-03-26 04:57

Ceny mieszkań w Europie galopują. W Polsce ten pęd dopiero się zaczyna.

Polska dopiero dołącza do europejskich wzrostów cen mieszkań. W takich krajach jak Islandia, Irlandia, Szwecja, Estonia, Norwegia, Austria czy Węgry niskie oprocentowanie kredytów już doprowadziło do przynajmniej 50-proc. podwyżek cen. ?Nad Wisłą? ten pęd dopiero się zaczyna.
2018-03-25 10:30

Orban: Europa już się przepełniła, trzeba chronić granice.

Najważniejszą stawką wyborów parlamentarnych 8 kwietnia jest to, czy Węgry staną się krajem imigracyjnym i czy uda się utrzymać bezpieczeństwo oraz europejską kulturę i styl życia ? oświadczył w niedzielę premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.
2018-03-24 16:56

Ceny mieszkań w Europie galopują. Polska jak Islandia i Estonia

Polska dopiero dołącza do europejskich wzrostów cen mieszkań. W takich krajach jak Islandia, Irlandia, Szwecja, Estonia, Norwegia, Austria czy Węgry niskie oprocentowanie kredytów już doprowadziło do przynajmniej 50-proc. podwyżek cen. „Nad Wisłą” ten pęd dopiero się zaczyna.
2018-03-23 12:07

Ceny mieszkań w Europie galopująPolska dopiero dołącza do europejskich wzrostów cen mieszkań. W takich krajach jak Islandia, Irlandia, Szwecja, Estonia, Norwegia, Austria czy Węgry niskie oprocentowanie kredytów już doprowadziło do przynajmniej 50-proc. podwyżek...
2018-03-23 10:18

Orban o szczycie UE: "Zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów".

Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów ? oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.
2018-03-20 15:21

Ukraina o żądaniach Węgier ws. oświaty: Manipulcja, która jest na rękę Rosji.

Ukraińskie MSZ uznało we wtorek, że żądania wysuwane przez Budapeszt pod adresem Kijowa w związku z ustawą o oświacie są na rękę Rosji. Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar twierdzi, że Węgry dopuszczają się manipulacji.
2018-03-15 18:23

Orban: Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły.

Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły; jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju.
2018-03-15 07:57

UE przymknie oko na węgierską praworządność. Budapeszt odwróci się od Polski?.

Węgry współpracują z UE w kwestii kwot migrantów. Zwiększają składkę do budżetu. Unia się odwdzięcza
2018-03-11 17:19

Orban: Albo inwestycje, albo imigranci

Obciążenia finansowe związane z imigrantami zadusiłyby Węgry, gdyż kraj może wydawać pieniądze albo na inwestycje, albo na budowanie państwa imigracyjnego - oświadczył w niedzielę premier Węgier Viktor Orban. ...

2018-03-08 14:05

Chiński gigant baterii elektrycznych wybuduje w Europie fabrykę. Być może w Polsce.

Chiński dostawca akumulatorów do pojazdów elektrycznych CATL chce wybudować fabrykę w Europie. Bierze pod uwagę Niemcy, Węgry i Polskę.
2018-03-07 14:31

7 krajów na celowniku KE. Powód? Agresywne planowanie podatkowe.

KE skrytykowała w środę Belgię, Cypr, Węgry, Irlandię, Luksemburg, Maltę i Holandię za stosowanie tzw. agresywnego planowania podatkowego. "Te praktyki podważają sprawiedliwość i równe warunki konkurencyjne" - powiedział komisarz UE Pierre Moscovici.
2018-03-05 19:12

Orban ostrzega przed "Stanami Zjednoczonymi Europy".

Premier Węgier Viktor Orban ostrzegł w poniedziałek przed ?Stanami Zjednoczonymi Europy?, twierdząc, że gdyby one powstały, Europa stałaby się kontynentem imigranckim, a wraz z nią Węgry. Mówił o tym na uroczystości w Węgierskiej Akademii Nauk.
2018-03-05 16:55

Programy sprzedaży paszportów coraz większym zagrożeniem dla UE

Przyznawanie obywatelstwa przez kraje UE w zamian za inwestycje to rosnące zagrożenie dla Unii; w proceder, z którego korzystają m.in. Rosjanie związani z Kremlem, są zaangażowane m.in. Austria, Cypr, Malta, Węgry - wynika...

2018-02-24 23:17

Hiszpańskie media: Planowane reformy UE mogą uderzyć w Polskę i Węgry.

Hiszpańskie media podsumowują piątkowy szczyt UE twierdzeniem, że Niemcy i Francja umacniają swój sojusz kosztem innych członków Unii. Odnotowują, że planowane przez oś Berlin-Paryż reformy unijne mogą uderzyć w kraje takie jak Polska i Węgry.
2018-02-23 15:13

Węgry żądają od Unii pół miliarda euro. "Bronimy nie tylko siebie, ale i Europy".

Węgry chcą, by zostało im zwrócone co najmniej 0,5 mld euro wydanych na ochronę granicy Węgier i zarazem granicę Unii Europejskiej ? oświadczył w piątek premier Viktor Orban w nagraniu z Brukseli, zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku.
2018-02-22 18:07

Węgierski MSZ: Transparency International atakuje nas z powodu ogrodzenia granicznego.

Transparency International atakuje Węgry z powodu ogrodzenia granicznego ? ocenił w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, odnosząc się do opublikowanego w środę raportu TI.
2018-02-21 07:15

Szijjarto: "Węgry bronią europejskich wartości".

Węgry bronią europejskich wartości ? oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w reakcji na słowa ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna, który porównał premiera Węgier Viktora Orbana do dyktatora.
2018-02-12 11:01

Linia kolejowa Budapeszt-Belgrad zostanie zmodernizowana dzięki chińskiemu kredytowi.

Węgry zamierzają do 2023 roku zmodernizować linię kolejową łączącą Budapeszt z Belgradem ? poinformował w poniedziałek dziennik "Magyar Idoek". Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z chińskiego kredytu.
2018-02-09 18:43

Węgry będą sprowadzać gaz z Rumunii. "Zakończy się epoka rosyjskiego monopolu gazowego".

Węgry wkrótce podpiszą porozumienie, na mocy którego będą mogły sprowadzać z Rumunii ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie - oznajmił w piątek premier Viktor Orban. Dzięki temu można oczekiwać końca epoki rosyjskiego monopolu gazowego na Węgrzech - dodał.
2018-02-09 12:29

Minister Szijjarto: Węgry będą mogły importować gaz z Rumunii.

Węgry będą mogły importować z Rumunii od 2022 roku 4,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli połowę tego, co obecnie kupują od Rosji ? powiedział w piątek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto dziennikowi ?Vilaggazdasag?.
2018-02-09 10:33

Szijjarto: Węgry zawsze będą głosować przeciw sankcjom wobec Polski.

Gdy dojdzie do jakiegokolwiek głosowania w dowolnej instytucji europejskiej na temat jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, Węgry zgłoszą weto - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
2018-02-07 12:37

Liderzy zrównoważonego rozwoju.

Norwegia, Islandia i Luksemburg wśród krajów rozwiniętych oraz Litwa, Węgry, Azerbejdżan, Łotwa i Polska wśród krajów rozwijających się to światowi liderzy zrównoważonego rozwoju gospodarczego ? wynika z dorocznego raportu o rozwoju inkluzywnym pod egidą Forum Ekonomicznego w Davos.
2018-01-18 08:46

Gonimy bogatych, ale sąsiedzi robią to szybciej

Nasz eksport w ciągu kilkunastu lat zanotował gigantyczny skok i pozwolił skrócić dystans dzielący nas od Niemiec. Jednak Węgry, Słowacja, Czechy mają lepszy wskaźnik eksportu per capita.

2018-01-15 19:05

"FT": Bitwa dotycząca Polski przekształca się w test siły populizmu na świecie.

Spór z Polską jest "największym testem" dla Unii Europejskiej, a Polska i Węgry stawiają Wspólnotę przed "bardziej fundamentalnymi pytaniami" niż Brexit - ocenia w poniedziałek znany komentator "Financial Times" ds. polityki zagranicznej Gideon Rachman.
2018-01-15 18:16

Orban dopuszcza udział w systemie rozdziału uchodźców. "Węgry decydują, kto może przebywać na węgierskiej ziemi".

Węgry mogłyby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje - oświadczył premier tego kraju Viktor Orban w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
2018-01-15 15:58

"Teatr" Orbana? Węgry w 2017 r. przyjęły najwięcej uchodźców od ponad dekady.

Premier Węgier Viktor Orban, który niejednokrotnie nazywał uchodźców z krajów islamskich ?najeźdźcami?, znalazł się w defensywie. Powód? Węgry w 2017 roku przyjęły trzy razy więcej uchodźców niż w 2016 roku. To największa liczba od ponad dekady - wynika z danych UNHCR.
2018-01-05 07:20

Martin Schulz grozi Węgrom i Polsce konsekwencjami finansowymi. "UE nie jest supermarketem".

Szef SPD Martin Schulz zagroził w wywiadzie dla "Bilda" w piątek, że Niemcy ograniczą swoje wpłaty do przyszłego budżetu Unii Europejskiej, jeżeli kraje korzystające z funduszy, takie jak Węgry i Polska, nie pomogą w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego.
2018-01-04 05:39

Cenowe szaleństwo za naszą południową granicą. Co tak pompuje rynek mieszkań?.

Na krajowym rynku mieszkaniowym już od 2013 r. są widoczne systematyczne wzrosty cen metrażu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w porównaniu do takich krajów, jak Czechy, Słowacja i Węgry, Polska jawi się jako oaza cenowej stabilności. Trzy pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej, po raz pierwszy od 10 lat doświadczają boomu mieszkaniowego. Warto dowiedzieć się, jakie czynniki tak mocno ?pompują? ceny na czeskim, słowackim i węgierskim rynku nieruchomości.
2018-01-03 14:29

Prezes Instytutu Jagiellońskiego o relacjach polsko-węgierskichPrezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski podkreśla, że Polska i Węgry mają wspólne cele, także gospodarcze, ale w niektórych kwestiach nasze interesy są rozbieżne. Premier Mateusz Morawiecki przebywa z jednodniową wizytą w Budapeszcie
2018-01-03 13:47

Orban: Polska i Węgry są motorem gospodarczym tej części Unii Europejskiej.

Kraje Europy Środkowej odnoszą duże sukcesy i dodają dużo do siły Unii Europejskiej - więcej niż ktokolwiek by myślał, kiedy te kraje wstąpiły do UE - zaznaczył szef węgierskiego rządu Viktor Orban w środę po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Budapeszcie. Dodał, że Polska i Węgry są motorem tej części Unii, "bez którego nie można byłoby mówić o szybkim rozwoju UE".
2018-01-03 13:04

"EUobserver": Nowy polski premier odwiedza Węgry. To afront dla Brukseli.

Nowy polski premier odwiedza Węgry, lekceważąc Brukselę - pisze w środę o wizycie Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie wydawany w belgijskiej stolicy "EUobserver".
2018-01-01 11:00

Trzecie miejsce od końca w unijnym rankingu. Polskie firmy na bakier z danymi

Polskie przedsiębiorstwa na przestrzeni ostatnich lat okrzepły, lecz z danych korzystać nie chcą i nie potrafią ? takie wnioski wysuwają się po lekturze raportu ?The State of Data Innovation in the EU?. Na tle pozostałych państw Unii Europejskiej firmy z nad Wisły wypadły blado, zarówno pod kątem stosowania ?napędzanych danymi? technologii, jak również analityki Big Data. Liderami rankingu zostały Holandia, Finlandia i Belgia. Polska uplasowała się na trzecim miejscu od końca wyprzedzając jedynie Węgry i Łotwę.

2017-12-29 09:58

Polskie firmy z sektora budowlanego rozpoczynają ekspansję na Węgrzech.

Węgry są już drugim największym zagranicznym rynkiem zbytu produktów polskiej firmy Pezal, producenta agregatów prądotwórczych i sprzętu budowlanego. To nie jedyna polska firma z branży budowlanej, która rozpoczęła ekspansję na Węgrzech.
2017-12-29 09:37

Polskie firmy z sektora budowlanego wybierają Węgry

Węgry są już drugim największym zagranicznym rynkiem zbytu produktów polskiej firmy Pezal, producenta agregatów prądotwórczych i sprzętu budowlanego. To nie jedyna polska firma z branży budowlanej, która rozpoczęła ekspansję...

2017-12-27 09:31

Szymański: Węgry to nie jest jedyne państwo, które ma duży dystans do działań KE wobec Polski.

"Premier Morawiecki jest zdeterminowany do tego by bronić praw polskiego parlamentu, polskiego rządu, prawa prezydenta do tego, by reformować wymiar sprawiedliwości" - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zapewnił, że Węgry to nie jedyne państwo Unii Europejskiej, które ma dystans do tego w jaki sposób KE postępuje wobec Warszawy.
2017-12-27 07:44

To chichot historii, że KE ukarała właśnie Polskę, a nie Węgry [OPINIA].

Chichotem historii jest to, że KE postanowiła zrzucić traktatową bombę atomową właśnie na Polskę. To Węgry są przecież krajem, wobec którego PE przegłosował aż sześć rezolucji. Państwem, w którym sąd konstytucyjny został definitywnie zmarginalizowany, funkcjonuje de facto jednoosobowa władza nad sądami (Krajowy Urząd Sądownictwa), a prezes Sądu Najwyższego został zmuszony do odejścia - pisze Dominik Hejj.
2017-12-20 15:34

Węgry: "Obronimy Polskę przed pokazowym postępowaniem politycznym".

Węgry obronią Polskę ? zapewnił w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski.
2017-12-17 10:54

Polska, Czechy i Węgry mogą stracić 12 mld euro, jeśli nie przyjma uchodźców

Polska, Węgry i Czechy nie będą przyjmowały uchodźców, ale muszą liczyć się z tym, że w kolejnym budżecie otrzymają mniej pieniędzy – nawet o 120 mld euro – pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
2017-12-17 10:23

"FAS": Tusk tylko dolał oliwy do ognia. Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE ok. 12 mld euro.

Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w przyszłym budżecie Unii Europejskiej około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).
2017-12-17 09:49

"FAS": Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE ok. 12 mld euro

Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w przyszłym budżecie Unii Europejskiej około 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia w razie potrzeby uchodźców - pisze w niedzielę "Frankfurter...

2017-12-07 12:36

Szef MSZ: Nic się nie zmieniło. Nie zgadzamy się z decyzją o relokacji

Nic się nie zmieniło, nasze stanowisko jest jasne: nie zgadzamy się z decyzją o relokacji uchodźców - powiedział w czwartek w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Skomentował tak skierowanie przez KE sprawy niewykonania decyzji Komisji przez Polskę, Węgry i Czechy do Trybunału Sprawiedliwości UE.
2017-11-29 10:36

Gdzie znów rosną "mieszkaniowe bańki"?

Poprawa globalnej koniunktury gospodarczej w połączeniu z relatywnie niskim poziomem stóp procentowych, tworzy dogodne warunki do wzrostu cen mieszkań i tworzenia się ?baniek? cenowych. Taka sytuacja dotyczy nie tylko krajów Europy Zachodniej oraz USA. Niepokojąco szybki wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, możemy zaobserwować m.in. za południową granicą. Na tle takich państw jak Czechy, Słowacja i Węgry, nasz kraj wyróżnia się względną stabilnością cen mieszkań.

2017-11-22 11:25

Zgoda ambasadorów UE na porozumienie w sprawie CO2Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na porozumienie w sprawie działań ograniczających emisje dwutlenku węgla. Z informacji Polskiego Radia wynika, że Polska i Węgry wstrzymały się od głosu i tylko Chorwacja była przeciw
2017-11-08 13:57

E-commerce w Europie - stan obecny, trendy, szanseLatem 2017r. Zespół ShopAlike zapytał 100 ze swoich partnerskich sklepów w 13 krajach Europy (Austria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy) o ich poglądy na temat rynku e-commerce...
2017-11-02 16:53

Węgierski rząd jest gotowy sfinansować transport krzyża z pomnika Jana Pawła II z Francji na Węgry.

Rząd węgierski jest gotów sfinansować i wziąć na siebie ciężar administracyjny przetransportowania na Węgry krzyża wieńczącego pomnik papieża Jana Pawła II w bretońskim miasteczku Ploermel - powiedział w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.
2017-10-16 06:34

Węgry mogą przyjąć euro wcześniej, niż się wszyscy spodziewają.

Węgry mogą przyjąć wspólna walutę wcześniej, niż deklaruje to rząd Orbana. To efekt odnowy integracji europejskiej. Kraje, które dotychczas były niechętne wprowadzeniu euro, teraz aby się liczyć we Wspólnocie, będą musiały to zrobić - twierdzi Sandor Csanyi, dyrektor generalny w OTP Bank.
2017-10-05 17:44

Węgry skazane na rosyjski gaz. Szijjarto: cała Europa Środkowa jest zależna od Kremla.

Węgry nie mają innego wyjścia niż porozumieć się z Rosjanami w sprawie dostaw gazu po 2021 r. ? oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych i współpracy handlowej z zagranicą Peter Szijjarto.
2017-10-04 14:34

Orban: pomożemy Rumunii. Nie chcemy budować muru na naszej granicy.

W razie nasilonej presji migracyjnej na Rumunię Węgry wolałyby pomóc jej w ochronie granic niż budować ogrodzenie na węgiersko-rumuńskiej granicy ? oświadczył premier Węgier Viktor Orban w opublikowanym w środę wywiadzie.
2017-10-04 06:20

Koszty pracy w Europie Wschodniej kontra produktywność. Jak Polska wypada na tle Niemiec?.

Obecnie wzrost płac w krajach Europy Wschodniej przewyższa wzrost zysków wynikających z efektywności pracy. Mimo to kraje takie jak Polska czy Węgry nadal uważane są jako źródło taniej siły roboczej.
2017-10-02 11:56

Juncker: jestem przeciwny sankcjom wobec Polski

Uważam, że byłoby błędem nakładanie na Polskę i Węgry sankcji finansowych, dopóki ścieżka dialogu nie została zamknięta - powiedział Juncker "Bildowi".

« Powrót do strony głównej